Hlavní obsah

Babiš: Jako by 17. listopad nepatřil všem, ale jen těm, kteří si ho násilím zprivatizovali

17. 11. 2021, 8:09 – Praha • Aktualizováno 17. 11. 2021, 12:18

Končící premiér Andrej Babiš položil věnec u památníku Sametové revoluce na pražské Národní třídě už kolem šesté hodiny ráno. Na svém facebooku si následně postěžoval, že už v tu dobu tam panovala vyhrocená atmosféra. Společně s ním přišli uctít výročí také ministři Karel Havlíček a Alena Schillerová.

Andrej Babiš na Národní tříděVideo: Novinky

 
Článek

„Jako každý rok v posledních letech žasnu, v co se proměnil 17. listopad, jeden z našich největších svátků, na Národní třidě. Vyhrocená atmosféra už v půl sedmé ráno, kdy jsme tam na doporučení ochranky šli. Jako by tenhle náš nejdůležitější svátek svobody a demokracie nepatřil všem, ale jen těm, kteří si ho násilím zprivatizovali,” okomentoval atmosféru na Národní třídě Babiš na svém Facebooku.

Premiér na Národní položil věnec. Brzký příchod odůvodnil tím, že dostal varování, že po něm lidé chtějí házet vejce.  „Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo,” řekl Babiš České televizi.

U památníku jsou od rána demonstranti, podle ČT volali různá hesla na předsedu vlády i ráno, když přišel. Pietní místo ale hlídají policisté a k výrazným incidentům nedošlo, uvedla ČT.

ON-LINE: Národní třídu zaplnily při výročí sametové revoluce desítky tisíc lidí

Domácí

Protestující mají například transparent s nápisem „Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!”

Na místo od rána přicházejí i další politici, po 8:00 položil k památníku věnec také zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Přihlížející na něj křičeli: Ruský šváb.

Prezident Miloš Zeman je kvůli onemocnění v Ústřední vojenské nemocnici. Odpoledne jej tam má navštívit předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Měl by mu přinést seznam kandidátů na ministry.

Česko si ve středu připomíná 32 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty.

Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně on-line, budou letos akce navzdory horšící se epidemii zpět na náměstích a v ulicích.

Připomínku historických okamžiků doplní debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva a opatření proti epidemii covidu-19. Na Národní dorazí během dne i další politici.

Reklama

Výběr článků