Hlavní obsah

Stádo zubrů se na někdejší skládce na východě Prahy stalo atrakcí

Dolní Počernice, Praha

Nová zvířata místo původního odpadu. V Dolních Počernicích se zabydlují největší suchozemští savci kontinentu. Do nového výběhu, který vzniknul ve spolupráci se Zoo Praha, byly v pátek vypuštěny tři samice zubra evropského. O den později je doplnil zubří býk původem z Finska, který si dovezl i mumínka.

Foto: Zoo Praha

Jedna ze zubřích samic si krátce po vypuštění v Dolních Počernicích občas poposkočila za velkého zájmu přihlížejících.

Článek

„Tito zubři mají nově za úkol revitalizovat lesostep v Dolních Počernicích. Podobně jako jsme před pár lety vypustili koně Převalského na Dívčí hrady nad Smíchovem, rozšiřujeme teď díky více než desetihektarovému výběhu své chovné prostory pro zubry,“ uvedla na místě kurátorka kopytníků Zoo Praha Barbora Dobiášová.

Návrat velkých kopytníků do krajiny podle ní pomůže mnoha dalším živočichům. „Zubři zde totiž svou přirozenou pastvou a okusem pomohou s obnovou funkčního biotopu. Společně pak pomohou nejen rozšířit chov druhu, který v minulosti málem vyhynul,“ podotkla s tím, že zoo na projektu spolupracuje s pražským magistrátem, Akademií věd ČR a městskou částí Dolní Počernice.

„Měl jsem obavu, co na tento nápad řekne samospráva i veřejnost. K mému překvapení jsem v posledním období čelil neustálým dotazům, když už tady ti zubři budou, že se na ně lidé chtějí jít podívat. I proto jsem rád, že už tady jsou,“ usmál se u výběhu Zbyněk Richter (ODS), který je starostou Dolních Počernic nepřetržitě od roku 1998.

Popsal, že za poslední roky se toto místo nedaleko Počernického rybníka neskutečně proměnilo.

„Byla tu skládka inertního materiálu, který se musel postupně odvozit. Na celé území se vyvážel sediment z odbahňování pražských nádrží a potoků,“ zmínil a podotkl, že zubři zatím mají k dispozici deset hektarů a dalších pět hektarů krajiny ještě na dokončení úprav čeká.

Foto: Jan David, Novinky

Zubři v Dolních Počernicích s kurátorkou kopytníků pražské zoo Barborou Dobiášovou krátce před vypuštěním

Páteční vypuštění zubřích samic do rozhlehlého výběhu se neobešlo bez zájmu veřejnosti, i když byla akce původně plánovaná jen pro novináře. Přišli i dospělí a děti z mateřských školek s učiteli.

„Nový výběh se díky dvěma vyhlídkám může stát atraktivním výletním cílem,“ zmínila u ohrady náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Stádo povede tříletý chovný samec Oskar původem ze Zoo Helsinky. Tříletá samice Grebelle dorazila z Belgie, pouze vnitrostátní převoz pak absolvovaly dvě dvouleté samice. Onelina je původem ze Zoo Plzeň a Omega se narodila v Zoo Olomouc.

„K Oskarovi máme takovou zajímavost. Když chovatelé dělají se zvířaty trénink, používá se na to takzvaný target, tedy nějaký objekt, na který je ten jedinec zvyklý. V tomto případě je to plyšový mumínek, jedna ze slavných knižních postaviček z Finska. Opravdu s Oskarem dorazila i tato postavička,“ doplnil mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

Foto: Jan David, Novinky

Nejen pro děti se stali zubři v Dolních Počernicích velkou atrakcí.

Zubr evropský, kdysi běžně rozšířený druh, vymizel z české přírody v 18. století. Postupně začal kvůli kácení lesů a lovu ubývat v celé Evropě, až zůstal jen v Bělověžském pralese v Polsku a na Kavkaze. I tam byl ale v první třetině 20. století vyhuben. Nebýt úsilí zoologických zahrad, soukromých chovatelů a ochranářských reintrodukčních projektů, v minulosti by býval vyhynul.

Foto: Zoo Praha, Novinky

Zázemí pro zubry v Dolních Počernicích

V lidské péči bylo na začátku snah o záchranu zubra padesát čtyři jedinců, do chovu se jich však zapojilo pouze dvanáct. Dnes jich ve volnosti i v zoo celého světa žijí tisíce. Za tímto úspěchem stojí především úsilí polských chovatelů. Ti vedou mezinárodní plemennou knihu, která byla v roce 1932 publikována jako vůbec první plemenná kniha vedená pro volně žijící druh zvířete.

V Zoo Praha byli mezi válkami k vidění kříženci evropského zubra a amerického bizona původem ze soukromého chovu. Čistokrevné zubry pak zoo chová od roku 1948. První mládě tu přišlo na svět v roce 1957 a dodnes jich bylo odchováno 104. Pražská zoo také podporuje návrat zubrů do původních lokalit. Jedinci z chovu Zoo Praha v minulosti posílili kavkazské i polské populace.

Výběr článků

Načítám