Hlavní obsah

Nejstarší kamenná rozhledna v Čechách po rekonstrukci opět v provozu

24. 7. 2009, 14:23 – Českokrumlovsko

Rozhledna na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se slavnostně otevřela po rekonstrukci. Desetiměsíční oprava stála zhruba deset miliónů korun, více než osmi milióny přispěla Evropská unie. Turisté mohou rozhlednu navštěvovat už zhruba měsíc, slavnostní otevření ale bylo odloženo kvůli povodním na jihu Čech, sdělila Ivana Kerlesová z agentury Komunik.

Foto: Profimedia.cz

Rozhledna Kleť, CHKO Blanský les

Článek

"Investice na rekonstrukci rozhledny zahrnuje například i vybavení informačního centra, dalekohledu, bezpečnostního kamerového systému, solárního napájení nebo meteostanice," uvedl Ladislav Faktor, který rozhlednu i sousedící turistickou chatu zakoupil v roce 2004. Vyhlídková věž, která byla v havarijním stavu, poskytuje dnes zázemí pro stálou expozici CHKO Blanský les a expozici o historii mikroregionu.

Příznivé počasí nabízí velkolepý výhled

Projekt komplexní rekonstrukce kulturních památek na nejvyšší hoře Blanského lesa začal rekonstrukcí turistické chaty v sousedství rozhledny. Tato rekonstrukce byla zdařile dokončena v roce 2007.

"Jsem rád, že rozhledna i chata už nadále nechátrají. Jedná se totiž o jedno z turisticky nejatraktivnějších míst regionu a sám se je jednou za čas s rodinou vydám navštívit. Z ochozu rozhledny je vidět nejen do našeho kraje, ale za příznivého počasí až na Alpy," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Rozhledna je zaregistrována od roku 1958 jako nemovitá kulturní památka. Roku 1822 až 1825 ji nechal postavit kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku ve výšce 1 084 metrů nad mořem.

Od roku 1971 je v provozu Lanová dráha Krásetín - Kleť, která téměř po celý rok dopravuje turisty na rozhlednu a chatu. Lanovka od začátku svého provozu přepravila přes tři milióny návštěvníků.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků