Hlavní obsah

Kam o víkendu s dětmi: Projeďte se mikulášským vlakem, vyrobte si betlém

7. 12. 2017, 12:44
Novinky, kčt

Pokud jste nestihli oslavit svátek svatého Mikuláše, můžete si to vynahradit na sobotní mikulášské jízdě do Kryštofova Údolí nedaleko Liberce. Vlastnoručně vyrobený betlém si můžete odnést z dílny konající se v klášteře v Teplé, zajímavé vánoční dekorace zase z adventního workshopu v ostravském Světě techniky.

Foto: Profimedia.cz

Vlastní betlém si můžete vyrobit v Hroznatově akademii v areálu kláštera v Teplé. Ilustrační foto

Článek
Praha

Parním expresem na hrad

Vyrazte se svými ratolestmi na hrad Křivoklát! Z nádraží Praha-Smíchov odjede v sobotu dopoledne parní expres tažený lokomotivou Šlechtičnou, který vás zaveze na Královský advent. Tam na vás čekají trhy, flašinetář, kejklíři a také královská audience spojená s koncertem. Více informací zde.

Odpoledne v černém divadle

Zajímavé černé divadlo můžete s dětmi navštívit v sobotu odpoledne, kdy je na programu představení Ulice plná kouzel. Uvidíte humorné pojetí lidského života pomocí výtvarných prvků, tance, pantomimy a hudby, které je částečně interaktivní a zúčastnit se ho mohou sami diváci. Podrobnosti zde.

Výročí pražské záchranky

Fascinují vaše potomky houkající sanitky a záchranáři? Pokud ano, zajděte s nimi v sobotu do Kongresového centra, kde se bude slavit 160. výročí vzniku Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. K vidění budou historické i aktuální vozy záchranky a přístrojové vybavení, zároveň si oživíte vědomosti o poskytování první pomoci a odnesete si domů malý dárek. Další informace zde.

Středočeský kraj

Čokoládový festival

Kdo rád mlsá čokoládu, neměl by o víkendu chybět na Čokoládovém festivalu v Poděbradech. Kromě degustací se můžete zúčastnit školy vaření, kde vás naučí připravit třeba čokoládové lanýže nebo dýňovou polévku s bílou čokoládou. Připraveny budou i kvízy, soutěže a spousty dárků. Podrobnosti najdete zde.

Vánoční trhy

Obyvatelé Berouna a okolí můžou nasát sváteční atmosféru na vánočních trzích v sobotu odpoledne v Hýskově. Děti se mohou těšit na návštěvu z Ledového království, hudební a taneční vystoupení, živá zvířátka a na závěr slavnostní rozsvícení vánočního stromečku. Více informací naleznete zde.

Jihočeský kraj

Mikulášský vlak

Tradiční mikulášský vlak tentokrát vyjede v sobotu dopoledne z nádraží v Táboře a poputuje až do Bechyně. Během jízdy se potkáte s čertem, andělem i samotným Mikulášem. Na zpáteční jízdu z Bechyně do Tábora vyrazí vlak v odpoledních hodinách.

Plzeňský kraj

Mikulášská nadílka

Kdo ještě nestihl dostat dárky od Mikuláše a jeho pomocníků, čerta a anděla, může to napravit v neděli odpoledne v Centru Caolinum v Nevřeni nedaleko Plzně. Kromě dárků se chystá i diskotéka s DJ Veselá Huba, malování na obličej či balónková show. Podrobnosti najdete zde.

Karlovarský kraj

Výroba betlémů

Pro rodiny s dětmi je určena další z řady dílen, které se konají v Hroznatově akademii v areálu kláštera v Teplé. V sobotu odpoledne si zde z přírodních materiálů, které jsou v ceně vstupenky, můžete vyrobit vlastní betlém. Organizátoři doporučují včasnou rezervaci. Další informace naleznete zde.

Ústecký kraj

Vypouštění balónků

Už vaše ratolesti poslaly Ježíškovi dopis s vysněnými dárky pod stromeček? Jestli ne, můžete s nimi zajít v pátek odpoledne na náměstí Republiky v Duchcově, kde se budou vypouštět balónky s přáníčkem. Ty děti dostanou zdarma těsně před zahájením akce. Více informací naleznete zde.

Liberecký kraj

Jízda s Mikulášem

Na výlet do malebného Kryštofova Údolí můžete s dětmi vyjet v sobotu ráno z Liberce, poveze vás mikulášský vlak tažený parní lokomotivou Kafemlejnek. Společnost při jízdě vám bude dělat Mikuláš se svou družinou, který dětem rozdá dárky. Z cílové stanice Křížany se zpátky do města dostanete dopoledne i odpoledne. Podrobnosti zde.

Královéhradecký kraj

Přehlídka krampusů

Pravé krampusy v ručně upravených maskách od alpských řezbářů uvidíte na velké show, která se uskuteční o páteční noci v Jaroměři. Kromě děsivých čertů, se kterými se budete moci i vyfotit, na vás čeká také diskotéka s hudbou z 90. let. Podrobnosti naleznete zde.

Pardubický kraj

Vánoční jarmark

Město Slatiňany společně se zdejším zámkem připravuje na tuto sobotu vánoční jarmark. Těšit se můžete na vánoční strom, spoustu slaných i sladkých dobrot, několik hudebních vystoupení i na prohlídku svátečně vyzdobených zámeckých interiérů, na kterou můžete zajít v průběhu celého dne. Více informací zde.

Vysočina

Adventní dílny

Druhou prosincovou sobotu si děti na zámku Žďár nad Sázavou mohou vyrobit další dekorace – tentokrát adventní věnce a svícny z chvojí. Rodiče návštěvu mohou spojit s nákupem kapra nebo vánočního stromku a k tomu si poslechnout troubení z oken zámku nebo vánoční písně v podání pěveckého sboru. Další informace najdete zde.

Jihomoravský kraj

Festival vánočních dárků

Nakoupit i vyrobit si dárky pro své blízké můžete v sobotu na brněnském Zelném trhu. Kromě toho můžete na Festivalu vánočních dárků zamířit na dílny a workshopy, poslechnout si živou hudbu nebo autorské čtení. Ratolesti se mezitím vyřádí v dětském koutku, odkud se mohou vrátit s malbou na obličeji nebo ručně vyrobeným dárkem. Podrobnosti zde.

Olomoucký kraj

Předvánoční závod

Rozsviťte celou Olomouc! Ze startu na Výstavišti Flora mohou nejmenší vyrazit v sobotu vpodvečer na kilometrový nesoutěžní závod, pro dospělé je připraven pětikilometrový běh. Povinností je mít na sobě funkční čelovku. Na každého závodníka čeká v cíli medaile a diplom. Více informací najdete zde.

Zlínský kraj

Pečení a zdobení perníčků

Druhou adventní neděli dopoledne se ve Zvonici Soláň nedaleko Rožnova pod Radhoštěm můžete zajít podívat na pečení a zdobení perníčků. Předvánoční atmosféru podpoří také sváteční písně v podání folklorního souboru Šmykňa. Součástí programu je i tvořivá dílna pro malé návštěvníky. Podrobnosti naleznete zde.

Moravskoslezský kraj

Výroba vánočních dekorací

Svět techniky Ostrava tento víkend zasvětí ohnivé show, na kterou se v oba dny můžete přijít podívat do Divadla vědy, a také jejich osobnosti měsíce, objeviteli vakcíny proti vzteklině Louisi Pasteurovi. Experimentů spojených s jeho vědeckou prací se dočkáte v sobotu v laboratoři Isaac. Na Vánoce se připravíte na zdejších dílnách, kde si můžete vyrobit netradiční dekorace. Více informací zde.

Reklama

Související témata:

Výběr článků