Hlavní obsah

Hradozámecká noc láká návštěvníky do Mnichova Hradiště

14. 8. 2020, 15:57
Novinky, jky

Ze soboty 29. srpna na neděli 30. srpna se uskuteční letošní Hradozámecká noc. Akce představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Letošním hostitelem je zámek Mnichovo Hradiště, kde bude hlavní program.

Foto: Profimedia.cz

Hrad Bouzov z ptačí perspektivy

Článek

Zámek při této příležitosti zpřístupní rozšířenou expozici u hrobky Albrechta z Valdštejna. Rodu Valdštejnů letos pořadatel noci, Národní památkový ústav (NPÚ), zasvětil svůj program.

Barokní zámecký areál Mnichovo Hradiště patřil rodu Valdštejnů až do roku 1946. V tamní kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce třicetileté války Albrechta z Valdštejna.

Foto: Profimedia.cz

Zámek Mnichovo Hradiště zpřístupní rozšířenou expozici.

Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – nejen hrady a zámky, ale i kláštery, kostely, vily nebo paláce.

Návštěvníci se mohou těšit na noční a kostýmované prohlídky, hudební program, dobová, šermířská a taneční vystoupení, zámecké interiéry při svíčkách, dobovou kuchyni, ohňová vystoupení a mnoho dalšího.

Ohnivé překvapení

Na hradě Bouzov si zájemci projdou zážitkovou trasu hradním příkopem za doprovodu svítilen s ohnivým překvapením na konci. Lampionovým průvodem se zase mohou lidé vydat na hrad Kunětická hora, kde se budou promítat filmové dokumenty o historii hradu.

Na projekci detektivního filmu Smrt talentovaného ševce z roku 1982 se lze těšit na zámku Opočno, kde se často reprízovaná detektivka natáčela. Zahrady pod Pražským hradem si připravily ukázky historického šermu s odborným výkladem a školou dobových bojových umění pro děti.

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Šermířské představení uvidí stejně tak návštěvníci zámku Benešov nad Ploučnicí. Zámek Valeč připravil videomapping v lapidáriu. Pro zážitkovou hru escape room mají zájemci zavítat do kláštera Sázava a pro pozorování Slunce hvězdářskými dalekohledy do kláštera Kladruby.

NPÚ, který spravuje stovku tuzemských památek, zahajuje návštěvnickou sezonu každoročně 1. dubna. Vlivem koronavirové pandemie však letos památky otevřely až 25. května a v červnu byly v provozu s omezenou kapacitou prohlídek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků