Hlavní obsah

Expedice Tatra kolem světa 2 se načas vrací do ČR, nemá víza

4. 9. 2020, 10:12

Členové expedice Tatra kolem světa 2 se dočasně vracejí do Česka, v Íránu jim totiž nebyla prodloužena víza. Auta poputují do Ruska, kde si je posádka vyzvedne, až obdrží tamní víza, a bude pokračovat ve své cestě. Podle předpokladu by to mělo být počátkem příštího roku. Za expedici to sdělila Kateřina Božková.

Foto: Petr Horník, Právo

Na archivním snímku (zleva) vedoucí expedice Marek Havlíček a člen expedice Petr Holeček

Článek

Výprava navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Při únorovém odjezdu z Prahy její členové plánovali, že za tři roky ujedou asi 270 tisíc kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Plány jim ale zkomplikovalo už v úvodu šíření nákazy koronaviru, kvůli čemuž museli změnit trasu.

„O prodloužení víz (v Íránu) jsme zažádali v úterý — zamítnuto. Zamítli nám i výjimku, že tu jsme s auty a nemůžeme s nimi opustit Írán," uvedl vedoucí výpravy Marek Havlíček. Platnost íránských víz členům výpravy končí dnes.

Expedici Tatra kolem světa 2 krátce zadrželi v Íránu

Expedice se proto následně rozhodla vrátit z Íránu do Česka a auta poslat po moři do Ruska, kde na ně počkají. „Budeme se snažit ze všech sil dostat víza do Ruska, vyzvednout auta a procestovat jih Ruska a následně podle plánu zazimovat auta u gruzínských hranic, abychom se příští rok mohli vydat na asijský okruh podobný původnímu letošnímu plánu,” doplnil Havlíček.

Pokračovat bude v únoru

Božková doplnila, že časový plán není příliš narušen, protože současná etapa měla končit v říjnu. Z Ruska by auta měla podle ní vyrazit v únoru.

První výprava Tatry kolem světa vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl.

Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět být šíření dobrého jména Česka ve světě.

Za osm dní objel na kole Česko i Slovensko. Denně i přes 600 kilometrů

Reklama

Výběr článků