Hlavní obsah

ČSA zvažuje omezení občerstvení na palubách letadel

5. 10. 2015, 12:52

České aerolinie zvažují změny v palubním cateringu. Jednou z možností, o které firma uvažuje, je zrušení podávání jídel v ceně letenky. Přestože se otázkou zpoplatnění občerstvení vedení dopravce zabývá, nebylo ještě definitivně rozhodnuto a nebylo stanoveno žádné datum, odkdy by změna měla platit. V pondělí to uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Podávání teplých jídel v ceně letenky v červnu u části letů zrušil Travel Service, který je třetinovým vlastníkem ČSA.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Úvahy, jak to bude v budoucnu s cateringem vypadat, se vedou. Zatím nic nebylo rozhodnuto. Pokud by nastala nějaká změna, budeme to stoprocentně komunikovat s předstihem," řekl Šabík.

Podle několika zdrojů z ČSA, které nechtěly být jmenovány, se o možnosti zrušit bezplatný catering mluví ve vedení společnosti již několik měsíců. Přestože omezování bezplatných služeb na palubách letadel je v posledních letech v Evropě běžným jevem, nedávný krok Travel Servisu zaskočil cestující i smluvní partnery aerolinek, kterými jsou například prodejci letenek nebo cestovní kanceláře.

Podle tehdejšího vyjádření obchodní ředitelky cestovní kanceláře Blue Style Lenky Berberi se cestovní kanceláře o změně služeb na palubách letadel dozvěděly až na základě stížností klientů.

Travel Service zrušil začátkem června bezplatné podávání teplých jídel u části letů. Na některých linkách je nahradil bagetou a balenou vodou, na části linek bezplatný catering zrušil úplně.

Lidé si samozřejmě mohou občerstvení během cesty koupit.

Občerstvení u delších letů

Jak by mohlo vypadat občerstvení v ČSA, zatím není jasné. Podle informací ČTK by současná podoba mohla zůstat u delších letů, jako jsou spoje do ruského Jekatěrinburgu, Moskvy nebo Soulu.

České aerolinie se snaží snižovat náklady dlouhodobě. Posledním výrazným krokem bylo únorové snižování mezd provozním zaměstnancům, kvůli kterému se dopravce koncem srpna ocitl na pokraji stávky letušek a stevardů. Snižování nákladů, které hraje podstatnou roli v ozdravném procesu ztrátových ČSA, vedlo podle vedení společnosti k dosažení zisku zhruba 13 miliónů korun v letošním prvním pololetí.

Anketa

Byli byste ochotni platit za jídlo v letadle?
ano, když by například zlevnila letenka
7,9 %
ne, očekávám, že jídlo je součást služby
92,1 %
Celkem hlasovalo 3221 čtenářů.

Reklama

Výběr článků