Hlavní obsah

Podnože pro malé zahrádky

7. 5. 2011, 10:06
Novinky, M.Richter, časopis Flóra na zahradě

Jaké vysadit na malou zahrádku ovocné stromky, aby nás svými rozměry za několik let ze zahrady nevyhnaly s kávou zpět do kuchyně? Klíčem ke správnému řešení je nejen volba odrůdy, ale především její naroubování na tu správnou podnož.

Článek

Roubování a štěpování je poměrně složitá záležitost a proto praktické postupy přenecháme spíše profesionálním zahradníkům. Jde ale o to, abychom byli informovaní a rozhodní zákazníci, kteří v ovocnářské školce či zahradnickém centru nakoupí přesně to, co jejich zahrada potřebuje. Pokud si z neznalosti nebo nerozhodnosti necháme vnutit něco jiného, s velikou pravděpodobností se nám špatná volba vrátí už za několik sezon v podobě silně rostoucího neplodícího stromku, který nám přinese víc starostí než radostí.

Poučení z historie

Kdysi se ovocné stromy a sady považovaly za významnou investici a jejich produkce – a to i úroda z jednotlivých stromů – bývala zahrnuta i v dědictví. Dříve se sázely stromy „pro děti“, dnes je vysazujeme především pro sebe.

Proč tomu tak bylo? Není to proto, že by dnešní generace byly sobecké a myslely více na sebe než na děti, ale především proto, že dříve se vysazovaly stromy roubované téměř vždy na semenáčích (tedy – pohledem ovocnáře – na generativně množených podnožích). Ty ale začínají plodit velmi pozdě, třeba i po patnácti letech. Odtud pramení tento časový historický „posun“. Na druhou stranu však tyto statné stromy s hlubokými kořeny spolehlivě plodily řadu desetiletí.

Broskvoně

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: ´Amsdenova´, ´Favorita Morettini´,´Krasava´, ´Gracia´, ´Flamingo´,´Luna´, ´Tercie´, ´Termina´, ´Suncrest´.

Vhodné podnože: Jako podnož se lépe hodí broskvoňo-mandloň (BM-VA-1 nebo BM-VA-2) nebo mandloň (MN–VS-1). Tyto podnože se hodí i do méně kvalitních sušších půd s vyšším obsahem vápníku. Podnože se středním vzrůstem jsou B-VA–1 a B-VA- 4 a hodí se do úrodnějších půd, ale zásadně nesnášejí vápník v půdě.

Nevhodné podnože: Silně rostou generativně množené podnože B-VA-2 a B-VA-3.

Meruňky

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: ´Bergeron´, ´Karola´, ´Kráska´, ´Kompakta´, ´Lerosa´, ´Leskora´, ´Lejuna´´Velita´, ´Vegama´, ´Veselka´.

Vhodné podnože: Meruňkové semenáče M-HL-1, M-LE-1, M-VA-2, tyto podnože omezují růst stromku a podporují jeho plodnost. Myrobalán MY-VS-1 a MY-KL-2 se hodí do suchých a lehkých půd, do vlhčích a těžších půd se více hodí podnož ´St. Julien´, tento typ se používá také pro slivoně.

Nevhodné podnože: M-VA-1.

Třešně

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: ´Büttnerova kompakt´, ´Horka´, ´Sylvana´, ´Těchlovan´, ´Van´, ´Vilma´, ´Rivan´.

Vhodné podnože: P-HL-A, P-HL-B, P-HL-C: tyto podnože jsou vhodné pro nízké typy stromků, typ C roste nejslaběji. Je možné použít i ´Colt´, na něm naštěpované stromky rostou středně silně.

Nevhodné podnože: Ptáčnice P-TU-1, P-TU-2, P-TU-3

Višně

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: ´Bare´, ´Hana´, ´Morela pozdní´, ´Samor´, ´Morellenfeuer´.

Vhodné podnože: Stejné jako u třešní, višně jsou obecně méně vzrůstné a do malých zahrádek jsou výbornou volbou.

Slivoně

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: ´Bryská´, ´Malvazinka´, ´Gabrovska´, ´Zimmerova´, ´Vlaška´, ´Stanley´, ´Zimmerova´.

Vhodné podnože: Myrobalán MY-VS-1, MY-KL-A se hodí i do sušších vápenitých půd, ´St. Julien´ má střední vzrůst a silnější kořeny, odrůdy naštěpované na ´Pixy´ mají výrazně slabší růst.

Nevhodné podnože: Slivoně netvoří příliš vysoké stromy, řídíme se tedy spíše kvalitou půdy. V chudších půdách stromy naštěpované na podnoži se slabým vzrůstem budou plodit velmi málo.

Jabloně

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: Většina odrůd má střední růst, volba podnože a pěstitelského tvaru je tedy velmi důležitá.

Vhodné podnože: M9, M26, MM106, J-TE-E, J-TE-F, J-TE-G, J-OH-A,´Oltem´ - tyto podnože mají velmi slabý až střední růst.

Nevhodné podnože: M1, M2, M4, A2, J-TE-B, J-KL-1až 4, J-TE-1, J-TE-2 – odrůdy naroubované na tyto podnože budou plodit až za řadu letech od výsadby.

Hrušně

Středně a slaběji rostoucí odrůdy: ´Clappova´, ´Alice´,´Dicolor´, ´Jizera´, ´Williamsova´, ´Amfora´, ´David´, ´Delta´, ´Konference´.

Vhodné podnože: Použitelné jsou všechny typy kdouloňových podnoží, jsou slabě rostoucí, s malým kořenovým systémem, používají se na nízké typy tvarů. V zahradnictví se setkáme s K-TE-B, K-TE-E, MA-SE, BA-29.

Nevhodné podnože: Hruškové semenáče H-TE-1 a H-TE-2 mají podobné vlastnosti jako všechny semenáče – silný růst a pozdní plodnost.

Reklama

Související články

Sto metrů pro užitek i rekreaci

27. 2. 2011, 14:16

Neprozradíme patrně žádnou novinku, když jenom zkonstatujeme, že za posledních dvacet let výrazně ubylo užitkových zahrad. Nahradily je zahrady tzv. rekreační,...

TOP 10 pro jarní zahradu

28. 3. 2011, 10:00

Sezona zahrádkářů je tady. Prořezávání větví, péče o trávník, servis zahradní techniky nebo příprava záhonů - to všechno a ještě celá řada dalších činností je...

Výběr článků