Hlavní obsah

Vila Ernsta Regenharta je honosnou rezidencí, inspiraci našla v opulentním baroku

5. 12. 2018, 12:08
Novinky, Text: Martin Horáček, editace: tnk

Textilní magnát Ernst Regenhart s manželkou Louisou si ve svahu pod vrcholem Zlatý chlum u města Jeseník nechali postavit honosnou rezidenci inspirovanou barokem podle projektu vídeňských bratří Mayrederů. Parkově upravený areál pak obohatil ještě neobarokní zahradnický domek. Areál realizoval domácí stavitel Alexander Nitsche.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje, Miroslav Sychra

Slavná stavba s adresou: Horova č. p. 673, Jeseník

Článek

Jméno města Frývaldov, dnešního Jeseníku, proslavily v 19. století nejen lázně, ale také úspěšná textilní firma Regenhart a Raymann, jejíž historie začala v roce 1791.

Na konci 19. století přešlo vedení do rukou jediné rodiny vlastníků, původem vídeňských Regenhartů. Bratři Alois III. a Ernst Regenhartové se už předtím přestěhovali do Frývaldova a zapojili se do místního veřejného života.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje, Miroslav Sychra

Reprezentativní je stavba nejen v exteriéru, ale i v interiéru.

Jednopodlažní horská vila má půdorys písmene L, v přízemí byly salony a provozní místnosti, v patře ložnice, pokoje pro hosty a koupelny. Dřevěné detaily interiéru kombinují inspirace ze severské neorenesance s náznaky florální secese s rostlinnými motivy.

Ze tří stran asymetrické hlavní strany vily zpestřují prvky středoevropského baroka. Jsou v monumentálním, hravě rokokovém až zlidovělém stylu.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Chloubou interiéru je dřevěné schodiště.

Z bratrů Mayrederů je nejznámější Karl, který byl známý jako urbanista. V Jeseníku projektoval i Julius Mayreder. Ten patřil k zakládajícím členům Vídeňské secese.

Poslední z nich, Rudolf, byl vídeňským radním. Z rodiny byla známá i jeho manželka, významná představitelka ženského hnutí Rosa.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Stavba patří mezi architekturu, která vyznává větší zdobnost.

Po znárodnění sloužila vila Ernsta Regenharta jeslím podniku Moravolen a po roce 1989 se proměnila v sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny, která ji rekonstruovala pro svou administrativu.

Hledáme nejhezčí rodinné vánoční stromečky

Ozdobený stromeček je možné o Vánocích nalézt snad v každé české rodině. Když se na Štědrý večer rozzáří, rozlije se po celé domácnosti tajemná atmosféra, na niž se těší nejenom děti, ale i dospělí.

Jak vypadá ten váš? Je designově dovedený k dokonalosti? Anebo na něj věšíte tradičně památeční ozdoby po babičce? Zdobíte stromeček v pokoji, anebo jej máte venku, na zahradě? 

Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 20.12.2018 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích vám přineseme v článku o Vánocích v rubrice Bydlení.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků