Hlavní obsah

Na dekách a polštářích nešetřete, střídejte je podle sezóny

2. 2. 2015, 9:12
Právo, Sylva Svobodová

Někdo rád spí na měkčím polštáři, vyhovuje mu lehká přikrývka s výplní z mikrovláken. Jiný se potřebuje pořádně zachumlat a miluje pohodlí v prachovém peří, které odvádí vlhkost pryč od těla.

Foto: SCAN QUILT

Celoroční přikrývka Exclusive Klima má střední hřejivost a skvělé termoregulační schopnosti. Při vyšší teplotě teplo odebírá, při poklesu pak teplo vrací. Tkanina je z česané vlny, výplň z polyesterových vláken, která připomínají prachové peří.

Článek

Požadavky na přikrývky jsou velmi individuální. Záleží, v jakém spíme prostředí, jak se potíme, zda máme rádi deku méně hřejivou nebo naopak teplejší v provedení termo.

Alergici si pořizují často přikrývky s ionty stříbra, které zabraňují množení bakterií, roztočů a zneškodňují je.

Foto: IKEA

Přikrývky se vyplatí mít pro každého člena rodiny tři: zimní, třeba s kachním peřím, tenkou na léto s výplní lyocellu, která pohlcuje vlhkost a udrží nás v suchu. A do třetice střední na přechodné období, třeba s výplní polyesterového vlákna.

Vybírat můžeme i různé délky: klasickou velikost 140 x 200 cm nebo prodlouženou 140 x 220 cm. Možný je i partnerský rozměr 240 x 200 cm, 220 x 240 cm.

Polštáře pak mají klasickou velikost 70 x 90 cm, nebo 50 x 70 cm, 50 x 60 cm, jsou i čtvercové. Lékaři doporučují spíše menší rozměry, které nesahají až pod záda a ergonomicky se vytvarují podle těla.

Dejte přednost kvalitě

Peřina a polštář je v přímém kontaktu s tělem, proto vybíráme pouze kvalitní, zdravotně nezávadné výrobky. Ty také déle vydrží, snesou častější údržbu a jsou logicky za vyšší cenu.

Foto: KIKA

Syntetický polštář Good Morning, potah 100% bavlno-mako-satén, provedení se zipem, praní na 60 °C, velikost 70 x 90 cm, cena 1999 Kč.

Umělé, nebo přírodní vlákno?

Umělé výplně jsou lehké, jemné, hřejivé a praktické, lze je totiž často a snadno prát. Jejich životnost může být sedm i více let.

Přírodní materiály jsou náročnější na údržbu, ale ty opravdu kvalitní mají mnohem delší životnost.

Foto: GUMOTEX

Přikrývka Antimicrobial poskytuje ochranu před alergeny, bakteriemi a plísněni. Nadýchané a lehké zpracování, výplň tvoří vlákno, které poskytuje dvojitou ochranu proti roztočům a růstu mikrobů.

Ukazatelem kvality přikrývky je mimo jiné i způsob prošití. Vyplatí se pořídit tzv. kazetové prošití do malých čtverců nebo pruhů na šířku deky. Prachové peří i jakákoliv jiná výplň se nesesype na jednu stranu, ale jsou rovnoměrně rozložené.

Foto: GUMOTEX

Anatomický polštář Fyzioflex Bio mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě, pružně se přizpůsobuje tělu a pomalu se vrací.

Přehled materiálů

Prachové peří – měkké, lehké, příjemné na omak, výborně absorbuje vlhkost těla a odvádí ji v případě potřeby i pryč. Má skvělé termoizolační schopnosti.

Kvalitu přikrývky udává hodnota nosnosti (čím vyšší číslo, tím lépe). Peří je často ošetřeno moderními prostředky a je tedy vhodné i pro alergiky. Cena cca od 1000 Kč podle typu a rozměru.

Foto: KIKA

Prošívaná deka s výplní 100% polyester, potah 100% bavlna-perkal, velikost 140 x 200 cm, cena 1999 Kč.

Mikrovlákno – má velmi jemná, měkká a pružná vlákna, která se čechrají stejně jako péřová. Oblíbený materiál, dlouhá životnost. Cena od cca 800 Kč podle typu a rozměru.

Foto: PŘÍRODNÍ MATRACE

Polštář Nobles je ze 100% bavlny a koňských žíní. Jeho povlak je z čistě bavlněné a lněné látky. Koňské žíně jsou velmi pružné, dokáží akumulovat teplo a odvádět vlhkost. Cena 640 Kč.

Duté polyesterové vlákno – syntetický výplňový materiál, velmi lehký, s dobrou tvarovou pamětí, snadno se udržuje. Cenově přijatelné, zhruba od 500 Kč podle typu a rozměru.

Údržba po dvou letech

Odbornice Ivana Šachová, která prodává textil značky SCAN quilt, doporučuje při běžném používání prát přikrývky po dvou letech a hlavně je pravidelně větrat. Prát je vhodné na 60 °C, kdy dochází k likvidaci mikroorganismů.

Foto: GUMOTEX

Přikrývka Tencel je z přírodního celulózového vlákna Lyocell. V létě se vlákna otevírají a v zimě zavírají (přikrývka hřeje), materiál dokonale absorbuje vlhkost. Rozměr deky 200 x 140 cm, praní na 60 °C, cena 2064 Kč.

Máchání musí proběhnout pětkrát, odstřeďuje se nejdéle 30 sekund, aby se nepotrhala výplň. Některé přikrývky lze prát na 95 °C, zejména se směsovou tkaninou (65 % polyester, 35 % bavlna).

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků