Článek
Pro oba majitele bylo hlavní prioritou propojit rodinný dům se zahradou tak, aby nemuseli zdolávat schody, chodit přes chodby, další místnosti apod.

Vstupní hala je prostorná, s nábytkem vyrobeným na míru. Jasná je preference světlých decentních odstínů.
Přáli si dispozičně jednoduchý dům, kde má vše svoji logiku, nic není navíc. Jak nám řekla hostitelka: „Když jakékoliv věci neplní svoji funkci, jsou vlastně zbytečné.“ S tím nelze než vřele souhlasit.
Vítaný počet schodů: nula
Majitelé dlouho žili ve velké rodinné vile, která měla dvě patra a dvě půdy. Když se odstěhovaly děti, nadměrné metry byly spíše na obtíž. Dostat se na zahradu znamenalo sejít z prvního patra po schodech, což není vůbec praktické.
Proto se rozhodli nemovitost v centru města prodat a na důchod se odstěhovat na okrajovou část, která připomíná venkov. Přáli si mít velkou zahradu s volným vstupem rovnou z obytné části.

Kuchyňská sestava vyrobená na míru od truhláře. Majitelka zvolila bílý odstín čelních dvířek, který s dřevěnými prvky i vinylovou podlahou s dezénem ořechu hezky ladí.
Také mysleli na zasloužený relax a rozhodli se pro místnost s vířivkou, která báječně uvolňuje záda. Pochvalují si i vytápěnou zimní zahradu, jež mohou užívat v době, kdy zahrada odpočívá zasypaná sněhem. Je to vlastně také způsob relaxace.

Hlavní místnost má vyšší světlou výšku s horním podélným oknem. Zajímavé je tzv. bazilikové závěsné osvětlení. Dává prostoru dojem plastičnosti a velikosti.
V zahradě stojí i dřevostavba, což je větší zahradní domek o velikosti 75–90 m2, který funguje jako samostatný letní byt (s kuchyňkou, koupelnou). V něm najdeme i kutilskou dílnu majitele domu.

Přízemní dům s dispozicí 4+kk je bezbariérový. Nikde žádné schody, pódia, zbytečné chodby. Vstup z haly do hlavní místnosti je skrze prosklené posuvné dveře.
Pohodový prostor pro všechny
Dům je promyšlený do posledního detailu, bez schodů a překážek, ctí záliby a přání majitelů – tak lze stručně vystihnout jeho kvality.

Vířivka v relaxační místnosti není podle majitelů zbytečný luxus, ale „praktické vodní zařízení na uvolnění zádových svalů“.
Je světlý, prosklený do zahrady, v hlavní obytné části má originální tzv. bazilikové osvětlení, které působí plasticky a vytváří dojem velkého prostoru.
Praktická je už velká vstupní hala, vybavená nábytkem zhotoveným na míru. Z ní se vchází do hlavní části domu: obývacího pokoje s krbem, kuchyní a jídelnou.

Tato místnost slouží na přespání návštěv, rodiny s vnoučetem i jako příležitostná pracovna.
Nechybí velká šatna, koupelny, dvě toalety a tzv. cestovatelský pokoj, který se využívá podle aktuálních potřeb: na přespání pro návštěvy, dospělé děti s vnoučetem, využívá se i jako pracovna, v níž paní domu ve volných chvílích šije a věnuje se ručním pracím.

Pohled do zimní zahrady s kamenným obkladem na stěně. Sem se na zimu přesunou tropické rostliny z venkovní terasy.
Nejoblíbenější jsou však dvě navzájem oddělená místa určená pro relaxaci duše a těla: zimní zahrada z jedné strany domu, a z druhé místnost s vířivkou.

V létě majitelé odpočívají na terase, kterou zastiňuje vysunovací markýza obřích rozměrů. Příjemné klima se v domě drží i díky předokenním žaluziím.
Zahrada s duší
Dům má svoje kouzlo i díky prostorné, s láskou udržované zahradě. Je v ní koupací biotop bez chemie a mnoho zajímavých květin, stromů a keřů, se kterými se majitelka nemohla rozloučit a vzala je s sebou z původní zahrady.

V zadní části zahrady je samostatný zahradní domek – dřevostavba. Je v ní kutilská dílna, kuchyňka s koupelnou. Funguje jako letní garsonka.
Patří mezi ně azalky, magnolie, okrasný javor a další, kterým se tu dobře daří. Společně se zahradní architektkou dosadily kalinu, jedle a mnoho dalších okrasných stromů a keřů, které jsou zajímavé zbarvením listů i květy.

Přízemní dům tvarově kopíruje pozemek, který připomíná rozšiřující se trojúhelník. Nelze přehlédnout krásné koupací jezírko – biotop a velkou terasu takřka podél celého domu.
Slovo architekta |
---|
Odpovídá architekt Miroslav Gebas, www.gebasatelier.cz |
Co investoři v domě preferovali, jaké vám dali zadání? |
Majitelé měli původně studii od jiného architekta, ale jeho návrh je neoslovil. Dům totiž umístil uprostřed pozemku, který je tvarově celkem složitý. A tak nezbylo mnoho volné plochy na zahradu. Paní domu ale velmi ráda zahradničí, je to její velký koníček a priorita. Proto jsme zvolili tvar domu, který kopíruje pozemek. Připomíná rozšiřující se trojúhelník a je otevřený směrem do přírody. Skoro kolem celého domu je pak odpočinková terasa, z níž lze volně vstoupit do interiéru. |
Jaká specifika má tento dům? |
Oba manželé si přáli mít dům, který je nezatíží provozem, bude pouze přízemní, aby se vyhnuli chození do patra. Také jako penzisti chtějí relaxovat, proto nechybí místnost s vířivkou ani celoročně obyvatelná zimní zahrada. Specifikem na zahradě je pak tzv. výminek v podobě menší dřevostavby, kde je kutilská dílna, ale i kuchyňka, koupelna a veškeré zařízení, jaké najdeme v garsonce o velikosti 75–90 m2. |
Napište nám |
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili? Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz. |
Technické údaje
Dispozice domu: 4+kk, užitná plocha domu 173 m2
Velikost pozemku: 1710 m2
Stavební materiál: porotherm se zateplením, okna dřevěná trojskla, podlahy vinyl, keramická dlažba
Vytápění: podlahové, doplňkově krb, zdroj kondenzační plynový kotel