Hlavní obsah

Atypická stavba představuje zcela soběstačné království

22. 5. 2012, 6:45

Slunce se opírá do svahu, na jehož vršku vyrostla atypická stavba z kamene, dřeva a skla. Dům na pozemku v jižních Čechách měl poskytovat příjemné bydlení a navíc být energeticky soběstačný.

Foto: Jaroslav Hejzlar, www.mujdum.cz

Zcela soběstačné království

Článek

Zdánlivě složitá kompozice vyrůstá z půdorysu ve tvaru písmene Y, který vychází z jednoduchého principu: každé „křídlo" obsahuje samostatnou obytnou místnost, ve střední části je soustředěno zázemí a schodišťové jádro. Přízemí zahrnuje společnou obytnou část a hostinský pokoj, patro ložnice. V suterénu se nacházejí garáže, technické zázemí, fitness a bazén.

Stavba ukrývá řadu zajímavých technických řešení, některá nejsou na první pohled patrná. Topení a ohřev vody v domě zajišťuje švédské tepelné čerpadlo IVT, elektřinu dodávají fotovoltaické panely, takže domácnost funguje prakticky nezávisle na vnějších zdrojích energie. „Přáli jsme si vzdušný, hodně prosklený dům s prostorným obývacím pokojem spojeným s kuchyní a s ložnicemi v patře," vzpomíná Pavlova žena Jana na první debaty o novém bydlení.

Foto: Jaroslav Hejzlar, www.mujdum.cz

Do svahu vedle domu je zakomponován krytý bazén se zázemím.

„Ale především jsme chtěli soběstačnost a účelnost. Snadné uklízení, nic, co drží špínu a prach," dodává a vyjmenovává, čemu se po zkušenostech z minulých let už chtěla vyhnout. Otopná tělesa mělo nahradit a nahradilo skryté podlahové topení, místnosti jsou napojené na centrální vysavač, okna mají nízkoúdržbová skla, která se tak snadno nezašpiní, nikde nevisí záclony. Při nádherném výhledu do okolí je každému jasné, že důvodem není pouze snaha vyhnout se námaze spojené s praním a věšením záclon.

„V Anglii se nám hrozně líbily moderní bezúdržbové domy s nezvykle vysokými stropy," prozrazuje Pavel zahraniční pramen inspirace. Na vysoký, světlý a velký hlavní obytný prostor v přízemí navazuje kuchyně s jídelnou, jejichž podlaha je snížená o dva stupně.

Foto: www.mujdum.cz

Půdorys přízemí: 1) zádveří 2) šatna 3) obývací prostor 4) kuchyň 5) jídelna 6) komora 7) chodba 8) pokoj 9) WC 10) koupelna 11, 12) terasa.

Vyjma červených jídelních židlí je barevnost této části interiéru záměrně potlačená, aby co nejvíce vynikl takřka panoramatický, neustále se měnící obraz, který sem vstupuje ze tří stran okny a prosklenými dveřmi.

„Rozmístění kuchyňského nábytku jsme vymýšlely s dcerou, a protože jsme chtěly maximální odlehčení, zrušily jsme horní skříňky," říká Jana. „Zpočátku se mi to zdálo malé, ale dolní skříňky jsou výborně řešené, velmi skladné, takže místo nechybí. A tady," otevírá dveře do klimatizované spíže, „mám potravinový výtah. Třicet let jsem tahala nákupy do patra, teď vyložím tašky v garáži a do spíže mi vyjedou samy," pochvaluje si.

Foto: Jaroslav Hejzlar, www.mujdum.cz

Kuchyně s jídelnou jsou oproti obytné části o dva stupně snížené, což je opticky odděluje jako svébytnou část interiéru. Rozkládací jídelní stůl byl vyroben na zakázku.

„Také shoz prádla z horního patra do prádelny funguje velmi dobře. A ještě se pochlubím, že přímo na pracovní desce v kuchyni můžeme třídit odpad," ukazuje Jana dva otvory na vhazování plastových nebo papírových obalů, jejichž cesta vede o patro níž, do oddělených kontejnerů v garáži.

„Tak to já bych zase vyzdvihnul maličký, ale velmi chytrý a důležitý řídicí systém, který nás blikáním červené nebo zelené LEDky upozorňuje, jestli naše domácnost bere v dané chvíli elektřinu zadarmo ze svého, tedy z našich fotovoltaických panelů, nebo zda ji kupuje z veřejné sítě," pochlubí se Pavel.

Foto: Jaroslav Hejzlar, www.mujdum.cz

Bazén je originálně zastropen betonovou klenbou s cihelnými pasy.

Ještě před nastěhováním rodiny do zděného domu začalo v technické místnosti pracovat tepelné čerpadlo IVT systému země/voda s výkonem 16,7 kWh a topným faktorem 3,3. Teplem, které čerpadlo získává ze dvou 125 metrů hlubokých vrtů, především vysoušelo novou stavbu. Dnes kromě vytápění zajišťuje také ohřev užitkové vody v domácnosti i v krytém bazénu, v létě zase odpadním chladem z vrtů ochlazuje interiér domu.

„Celkový chladicí výkon je přes 10 kW, a to za cenu provozu jednoho malého oběhového čerpadla s příkonem 30 W," dodává Pavel. „V létě naopak dochází k ohřevu zemních vrtů tepelného čerpadla, a tím k akumulaci tepla pro budoucí zimu."

Pořádek bez práce
Na základě zkušeností z předchozího bydlení majitelka prosadila tyto změny
otopná tělesa nahradilo skryté podlahové topení
místnosti jsou napojené na centrální vysavač
okna mají nízkoúdržbová skla, která se tak snadno nezašpiní
nikde nevisí záclony
nákup se vyveze do kuchyně z garáže výtahem
prádlo putuje k pračce prádelním shozem
odpad se třídí už na kuchyňské lince a do kontejnerů v garáži padají plasty a papír shozem

O tepelných čerpadlech je známo, že za jednu zaplacenou kWh elektrické energie (dodané z veřejné sítě) dodají uživateli 3 kWh energie zdarma. Pavel pokročil dále a tepelné čerpadlo ve své domácnosti zkombinoval se solárními fotovoltaickými panely. „Tato kombinace znamená maximálně efektivní výrobu ekologické energie," seznamuje nás Pavel se svými výpočty.

Foto: www.mujdum.cz

Půdorys podkroví: 1) galerie 2) WC 3) koupelna 4) komora 5) pokoj 6, 7) pokoj.

„Naše tepelné čerpadlo pohání elektřina, kterou vyrobily naše solární panely. Za 1 kWh této solární energie dodané do veřejné sítě bychom dostali 0,98 Kč. Tepelné čerpadlo „vyrobí" ze země za 1 dodanou kWh další 3 kWh energie zdarma. Tím pádem lze říci, že 1 kWh energie dodané na pohon čerpadla nás stojí něco přes 0,30 Kč. A nejkrásnější na tom všem je pocit, že se kvůli našemu pohodlí turbíny v Temelíně netočily. Myslím, že každý by měl to, co spotřebovává, nahradit, vrátit přírodě zpět."

Technické údaje

Zastavěná plocha: 224 m²

Užitná plocha: 364 m²

Konstrukce: zdicí systém Porotherm, (obvodové stěny sendvičové: nosné zdivo Porotherm, zateplení deskami z minerálních vláken, vnější přizdívka řádkové zdivo z lomového kamene kotvené do nosné stěny kotvami z nerez oceli, omítnuté fasády zatepleny polystyrenem nebo Orsilem), stropy monolitické železobetonové, dřevěný krov, příčky Porotherm a Ytong

Výplně otvorů: okna dřevohliníková Internorm se samočisticím efektem, dveře dýhované do obložkových zárubní

Vytápění a technologie: tepelné čerpadlo IVT Greenline E17, systém země/voda, 2 zemní vrty o celkové hloubce 125 m, podlahové vytápění, krb s krbovou vložkou, fotovoltaické solární panely Sanyo, měniče systém SMA, elektronický řídicí systém Terms

Finanční návratnost: u solárních fotovoltaických panelů se za současných ekonomických podmínek počítá s návratností 7 let, u tepelného čerpadla do 10 let (bez investice do zemního vrtu)

Projektant Ing. arch. Jiří Mysliveček

Odhadovaná cena stavby: 9 000 000 Kč (bez bazénu)

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků