Hlavní obsah

Mělké základy zhatily představy o rekonstrukci

15. 10. 2015, 12:14

Koupit dům na rekonstrukci a neznat jeho technický stav, je opravdu riskantní podnik. Přesvědčila se o tom i paní Pavlína, která v roce 2014 zakoupila domek v okrese Jičín. S manželem si vysnili, že domek levně adaptují na potřeby víkendového a prázdninového bydlení s výhledem na trvalé bydlení po celkové rekonstrukci.

Foto: Archiv Nemopas

Domeček přibližně z roku 1980 vypadá udržovaně a vybízí ke strávení prázdnin na venkově.

Článek

Rekonstrukce domku začala odstraněním původní vláknocementové krytiny a provedením nové krytiny z falcovaného pozinkovaného plechu. Před dokončením opravy střechy paní Pavlína oslovila inspektory nemovitostí z Nemopasu, aby zkontrolovali kvalitu provedených prací a posoudili, zda firma provádějící rekonstrukci střechy něco nezanedbala.

Letmým pohledem do krovu inspektor zjistil, že nová střecha včetně bednění je provedena na značně zdegradovaný krov, navíc v minulosti oslabený o zásadní nosné prvky. Ty byly nahrazeny provizorními vzpěrami.

Foto: Archiv Nemopas

Manželé byli přesvědčeni, že koupili zděný dům, který je ze dvou stran opatřen dřevěným obkladem.

Foto: Archiv Nemopas

Provizorní podepření vrcholové vaznice volně stojícím sloupkem, který drží jen díky vyklínování mezi vaznicí a podlahou na půdě. Při pohybu krovu nebo podlahy, hrozí jeho vypadnutí a zřícení části střechy.

Zklamání čekalo paní Pavlínu i ve chvíli, kdy inspektor oznámil, že její domeček pravděpodobně není čistě zděný, a že za dřevěným obkladem bude nejspíš dřevěná nosná konstrukce, jejíž stav by bylo vhodné prověřit.

Sonda do konstrukce potvrdila předpoklad a za dřevěným bedněním se objevilo klasické roubení typické pro zdejší kraj.

Foto: Archiv Nemopas

Sonda ukázala, že proti původní představě, není dům celý zděný.

Foto: Archiv Nemopas

Sádrový terč přes trhlinu ukáže, zda je trhlina aktivní či nikoli.

Nejzávažnější problém na domku však představovaly veliké a rozsáhlé trhliny ve zděné části stavby. S velkou jistotou jde o trhliny aktivní vyvolané nestabilitou základů. Pro jistotu inspektor provedl přes trhliny sádrové terče, které tento předpoklad nejspíš potvrdí.

Že bude problém se základy domu, potvrdila i sonda podél základů, kterou manželé podle pokynů inspektora připravili. Naměřená hloubka základů 80 cm pod úrovní terénu je na spraše, ve kterých je dům založen, opravdu nedostatečná.

Foto: Archiv Nemopas

Naměřená hloubka základů ve spraších, na kterých je dům založen.

Paní Pavlína se nyní soustředí na rekonstrukci krovu, která spolyká velkou část peněz, kterou měla s manželem připravenou na adaptaci interiéru domu. V další fázi se bude nutné zaměřit na postupné prohloubení základů tak, aby se trhliny ve stěnách nadále nerozšiřovaly.

 Autor: Ing. Ctibor Hůlka, inspektor nemovitostí

Inzertní sdělení

Inspekce nemovitostí NEMOPAS pomáhá majitelům nemovitostí a hlavně kupujícím i prodávajícím na realitním trhu zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Inspekce tak šetří peníze za budoucí neplánované opravy nemovitosti a snižuje rizika realitního obchodu. U nových domů a bytů inspektor pomáhá novým majitelům s převzetím nemovitosti od realizační firmy nebo developera. Majitel má tak šanci pomocí inspekce významně snížit riziko výskytu skrytých i zjevných vad a vyhne se tak budoucím nepříjemnostem při reklamacích.

Inspekce nemovitostí NEMOPAS provádí certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb a jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN).

Technický stav nemovitosti je nejvíce podceňovanou skutečností při jejím nákupu. Kupující často věnuje enormní pozornost a energii vyjednávání o ceně, a k jeho škodě naprosto opomíjí samotný technický stav nemovitosti. Ten však může mít zásadní vliv na výslednou cenu. Tato zarážející situace se dá trefně vyjádřit lidovým příslovím našich předků „kupovat zajíce v pytli“, a taky je jí možno moderněji přirovnat k nákupu mobilního telefonu nebo počítače bez znalosti jejich základních parametrů.

Investici v řádech tisíců korun by bez znalosti parametrů neudělal nikdo, ale nákup nemovitosti za milióny korun bez znalosti jejího technického stavu je bohužel běžnou praxí. Jen málokdo si uvědomuje, že malý vlhký flíček v podkroví nebo drobná prasklina nad schodištěm má přitom často cenu mnoha stovek tisíc nebo i miliónů korun vydaných za následné opravy.

Důležitost této služby ilustruje i fakt, že služba je běžným doplňkem realitního trhu v zahraničí (v USA přes 90 % realitních obchodů).

Reklama

Související témata:

Související články

Má cenu bourat, nebo rekonstruovat?

10. 9. 2015, 11:27

Bourat, nebo rekonstruovat? Tuto otázku položil inspektorovi nemovitostí pan Michal, majitel starého domku v Rožmitále pod Třemšínem. Rekonstrukce starého domu...

Ze zkušeností inspektora - takový dům nechceme

17. 9. 2015, 13:34

V červenci jsem se ujala vyřízení požadavku na prohlídku rodinného domu. Poptávajícími byli mladí manželé s malým dítětem z Prahy, kteří chtěli koupit rodinný...

Výběr článků