Hlavní obsah

Jeden pokoj, dva teenageři. Příčka v podobě palandy dopřála bratrům soukromí

Začátek školního roku často připomene, jak rychle děti rostou – a že místnost, která jim dříve stačila, už nemusí vyhovovat dospívajícím teenagerům. Přesně takový problém řešila designérka Bára Baštová z Interiérové laboratoře při proměně společného pokoje dvou bratrů a nadšených florbalistů. Na malé ploše bylo potřeba vytvořit víc úložných prostor a hlavně dopřát oběma klukům větší soukromí, aby mohli dál bydlet společně, ale nebyli si neustále navzájem v cestě.

Foto: Archiv designérky

Postel svým unikátním tvarem rozděluje pokoj, zároveň z něj ale nedělá dvě skoro samostatné místnosti.

Článek

Hlavním prvkem návrhu se stala atypická palanda ve tvaru písmene S umístěná do středu pokoje. Nešetří jen místo na spaní, ale zároveň určuje celé uspořádání místnosti.

„Rozhodla jsem se s ohledem na malou půdorysnou plochu do pokoje použít palandu, kterou jsem ale pojala netradičně také jako pomyslnou příčku, která odděluje dvě soukromé části pokoje,“ vysvětluje designérka.

Každý z bratrů tak získal svoji polovinu pokoje a vlastní skříň. Postele jsou navíc natočené tak, aby se z obou dala pohodlně sledovat televize. Konstrukčně byla palanda podle designérky poměrně náročná, truhláři si s ní ale bez problémů poradili.

Soukromé zóny doplňuje společný stůl

Vlastní části pokoje nejsou od sebe oddělené úplně. Bratři mají společný pracovní stůl, který funguje jako místo pro učení i běžné trávení času. Návrh tak nepracuje jen se soukromím, ale i s tím, že kluci pokoj stále sdílejí.

U sourozenců v jednom pokoji přitom nemusí být cílem vytvořit dvě malé samostatné místnosti. Často stačí jasně vymezit, co patří každému zvlášť a co naopak mohou využívat společně.

Bílá OSB deska přidává trochu hravosti

Barevnost zůstala jednoduchá a stojí na bílé, černé a světlém odstínu khaki. Pokoj proto není svázaný výrazným dětským ani florbalovým motivem a může s bratry dál růst.

Hravější a osobitější prvek představuje OSB deska natřená na bílo, kterou designérka použila na pracovní stůl, odkládací stolky i jako obklad stěny. Její typická struktura zůstává viditelná, bílý nátěr ji ale opticky zklidňuje a propojuje s ostatním vybavením.

Někdy stačí dobrý nápad

Začátek školního roku může být dobrou příležitostí podívat se na dětský pokoj trochu jinak, zvlášť když jej sdílejí sourozenci, kteří už vyrůstají z dětského věku. Ne vždy je možné, ani nutné, dopřát každému vlastní místnost.

Někdy stačí dobrý nápad, který společný prostor přizpůsobí nové životní etapě. A ideální je, když mají k výsledku co říct i jeho budoucí obyvatelé – v tomto případě ostatně právě oba bratři tvořili podle designérky hlavní „schvalovací porotu“.

Anketa

Mají vaše děti také společný pokoj?
Ano, také.
58,3 %
Máme více dětí, takže některé ano.
4,3 %
Měly, ale už má každé dítě svůj.
14,7 %
Ne, nemají.
22,7 %
Celkem hlasovalo 1100 čtenářů.

Výběr článků

Načítám