Hlavní obsah

Povinná výbava aut se změní, prošlé lékárničky nebude nutné měnit

9. 8. 2018, 13:01 • Aktualizováno 9. 8. 2018, 13:13

Povinná výbava vozidel by se měla od října zmenšit. Nově by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky, řidiči navíc již nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby použitelnosti. Návrh změn ve čtvrtek představilo ministerstvo dopravy. Změny vyhlášky ještě projedná Legislativní rada vlády.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Někteří prodejci už vyznačují, že jejich lékárničky jsou nově vybaveny.

Článek

„Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky nebo náplastí s polštářkem a už ji nebude nutné měnit kvůli expiraci,” uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

V lékárničce již nebudou nutné nůžky, které se podle ministerstva příliš nevyužívaly. Návrh ministerstva také zjednodušuje povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu.

Autolékárničky bylo dosud nutné po vypršení jejich trvanlivosti vyměnit, jinak řidičům hrozila při silniční kontrole pokuta až 2000 korun. Autolékárnička dosud musí obsahovat obvazy, hladkou náplast i s polštářkem, škrticí obinadlo, plastovou roušku, pryžové rukavice, isotermickou fólii a zahnuté nůžky. Pokuta řidičům hrozí i v případě, kdy je prošlý pouze jeden z komponentů.

V povinné výbavě autolékárniček byly dříve třeba i resuscitační maska a leták o poskytování první pomoci. Ty nejsou povinné od roku 2011. Na konci prvního pololetí bylo v Česku registrováno přes 5,7 miliónu osobních automobilů

Reklama

Související témata:

Výběr článků