Hlavní obsah

Všestranný univerzál. Test BMW X3 30i xDrive

27. 11. 2018, 15:41
Novinky, Martin Žemlička

Po nedávném testu BMW X4 jsme usedli za volant praktičtější verze X3, postavené na totožném technickém základu. Také ona měla pod kapotou motor označovaný 30i a poučení již vědí, že třílitrový šestiválec pod kapotou opravdu nemají čekat.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW X3 xDrive 30i

Článek

Srovnání se stylovějším BMW X4 se nevyhneme: přední část je totožná, zadní ale v případě X3 nemá tak prudké zkosení, což sice přináší méně stylu, ale zase ohromným způsobem zvyšuje praktičnost. Vzadu si sednou i dva nadprůměrně vysocí cestující, kteří kolem sebe mají spoustu volného místa. Není divu, nová X3 je na délku větší než první generace BMW X5.

Samotnému interiéru není prakticky co vytknout; zpracování je velice dobré, sedadla pohodlná, rozmístění všech důležitých prvků logické, multimediální a navigační systém velice intuitivní, přehledný a nabitý funkcemi. Tady si lze stěžovat na jediný detail, a tím je hladká kůže nebo spíš koženka na volantu, která se podle našeho soudu brzy ošoupe. Jinak je to klasické moderní BMW, v hnědém čalounění působí luxusně, a přitom se tolik nezamaže jako interiéry s bílou kůží.

Silnější dvoulitr stačí, nenucenost šestiválců ale nemá

Pokud chcete v případě X3 spalovat benzín, máte na výběr buď dva čtyřválce nebo třílitrový šestiválec (40i). Námi zkoušená verze 30i představuje silnější z obou čtyřválců (z dvoulitrového objemu nabízí 252 koní a 350 newtonmetrů).

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW X3 xDrive 30i

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW X3 xDrive 30i

Čekejte přiměřenou dynamiku a budete uspokojeni - motoru sice chybí nějaký výraznější projev při plně sešlápnutém plynovém pedálu, svou práci, tj. pohánět velké, relativně těžké auto, ale zvládá obstojně a většině řidičů bude stačit. Ve spodních otáčkách nepocítíte turboefekt, má pěkný střed, ale jen malou výkonovou špičku.

Při ekonomickém stylu jízdy se spotřeba na dálnici pohybuje kolem 8 litrů, stačí ale sem tam nějaké pobídnutí plynem, a rázem jste nejméně na deseti litrech benzínu. Shodou okolností jsme měli ten samý den, kdy jsme vraceli X3 s tímto motorem, možnost projet se v BMW řady 5 Touring s tím samým agregátem. A je znát, že motor má práci s nižším a lehkým vozem.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW X3 xDrive 30i

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW X3 xDrive 30i

Převodovka je osmistupňová automatická a v jejím případě není žádný důvod ke kritice. Zajímavé je, že v X3 je zpřevodování o trochu kratší než v řadě 5: 130 km/h znamená na osmičku 2000 otáček (X3), zatímco řada 5 jede při dvou tisících už 140 km/h. Ale spotřeba je rozdílná v řádu cca jednoho litru.

Cena podobná větší X5

Z hlediska jízdních vlastností je projev na devatenáctipalcových pneumatikách s vyšším profilem příjemný a plavnější. V zatáčkách je cítit, že pohon 4x4 (ten mají všechny verze krom nejslabší naftové verze) umí mírně preferovat zadní nápravu. Řízení je v základním režimu lehčí (jde o zvyk), přepnout si jej lze do „sportovního” režimu, kdy se i motor chová o něco agilněji.

Kdo si chce pořídit luxusní SUV, ale nové X5 je už moc velké, X3 je dobrou volbou - prostorné, luxusní a dobře jezdící. Pokud mu máme něco vytknout, budou to drobnosti zmíněné výše a pak třeba špinící se parkovací kamera, jinak funguje přesně tak, jak očekáváte. Zvláštní je, že při pohledu do ceníku zjistíte, že větší X5 je v případě benzínového šestiválce jen o pár tisíc dražší než X3 se stejnou motorizací.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW X3 xDrive 30i

BMW X3 xDrive30i
Motor:1998 ccm, řadový zážehový čtyřválec, turbo
Max. výkon:185 kW (252 k) při 5200-6500 ot./min
Max. točivý moment:350 N.m při 1450-4800 ot./min
Převodovka:osmistupňová automatická
0-100 km/h:6,3 s
Nejvyšší rychlost:240 km/h
Průměrná spotřeba:7,3 l/100 km
Pohotovostní hmotnost:1715 kg
Délka x šířka x výška:4708 x 1891 x 1676 mm
Základní objem zavazadelníku:550 l
Poháněná náprava:4x4
Cena základní verze:1 249 300 Kč
Základní cena testované verze:1 437 800 Kč
Cena testovaného vozu:2 196 000 Kč

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků