Hlavní obsah
Pracovna hraběte Haugwitze je jednou z místností, které turistům přiblíží život šlechty na přelomu 19. a 20. století. Foto: ČTK

Zámek v Náměšti představí turistům apartmán hraběte Haugwitze

Už v sobotu se návštěvníci zámku v Náměšti nad Oslavou seznámí s novou prohlídkovou trasou, která nese název Apartmán hraběte Haugwitze. Odráží způsob života posledních majitelů zámku, tedy Jindřicha Haugwitze a jeho manželky Alice.

Pracovna hraběte Haugwitze je jednou z místností, které turistům přiblíží život šlechty na přelomu 19. a 20. století. Foto: ČTK
Zámek v Náměšti představí turistům apartmán hraběte Haugwitze

Současná podoba osmi místností v přízemí jižního křídla náměšťského zámku není podle slov Zuzany Vaverkové z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích dokonale přesnou rekonstrukcí původní podoby interiéru. „Vychází však z dobových fotografií a popisů z období před přestavbou zámku na letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše,“ uvedla.

Portrét hraběte Jindřicha Haugwitze.

Foto: ČTK

Apartmán hraběte Haugwitze zahrnuje předpokoj, malou jídelnu, hudební salón, ložnici a pracovnu, klubový a kulečníkový salon. „Zajímavostí je koupelna, jejíž zařízení vybavila vídeňská firma Grammlick. Ta byla dvorním dodavatelem sanitárního zařízení pro rakouský císařský dvůr," upozornil kastelán Marek Buš.

Návštěvníci náměšťského zámku od soboty mohou nahlédnout i do intimních prostor života na zámku. Mezi taková místa patří například koupelna.

Foto: ČTK

V místnostech byly obnoveny původní dřevěné parketové podlahy a původní skleněné vypínače a zásuvky. Prostory zdobí stolní i užitkové sklo a porcelán, psací a kuřácké náčiní, rodinné fotografie, sportovní trofeje, ale také ložní prádlo s hraběcím erbem či vybavení koupelny. Lidé uvidí i kulečníkový stůl, který si Haugwitzové přivezli v 19. století z Ruska.

Co nepřehlédnout

Dosavadní prohlídková trasa zahrnuje zámeckou kapli, vnitřní arkádové nádvoří a reprezentační prostory prvního poschodí. Kromě unikátního barokního mobiliáře kaple mohou lidé obdivovat hlavně ojedinělou kolekci tapisérií z doby od první poloviny 16. po polovinu 19. století.

Takto vypadal zámecký hudební salónek.

Foto: ČTK

Nový prohlídkový okruh zámkem završuje zámecká knihovna s čítárnou, která byla dosud součástí první prohlídkové trasy. V knihovně návštěvníci letos mimořádně najdou první šestidílné vydání Bible Kralické. Zámek se tím připojuje k oslavám 400. vytištění jejího jednodílného vydání. V zámecké kapli si lidé navíc po několikaletém restaurování budou moci prohlédnout oltář svatého Lukáše.

Náměšťský zámek je obklopen zelení.

Foto: Archiv zámku Náměšť nad Oslavou

V loňském roce zavítalo na zámek v Náměšti nad Oslavou zhruba 16 tisíc turistů. Letos by jich díky nové atraktivní prohlídkové trase, ukazující soukromé prostory dřívějších majitelů, mohlo podle kastelána Buše přibýt.

Více o zámku

Původní hrad ze 13. století byl moravskými pány ze Žerotína v druhé polovině 16. století přebudován na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes. Součástí areálu jsou budovy v předzámčí, anglický park a malá francouzská zahrada. V roce 1752 jej koupili Haugwitzové a zůstali tam až do roku 1945. V roce 2001 byl zámecký areál prohlášen Národní kulturní památkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků