Hlavní obsah

Zámek Holešov se probouzí k životu

Zámek Holešov na Kroměřížsku byl pro návštěvníky léta zavřený, nyní se ale opět probouzí k životu. Přijďte si prohlédnout jeho renovované sály, projet se na lodičkách po vodních kanálech v zámeckém parku nebo se seznámit s dílem slavného Alfonse Muchy.

Zámek Holešov se probouzí k životu

Ani mnozí obyvatelé východní Moravy netuší, jaký skvost se v Holešově – malém městě na úpatí Hostýnských vrchů – ukrývá za zdmi zámeckého areálu. Zatímco zvenčí ještě průčelí raně barokního zámku zdobí starší fasáda, uvnitř vás uvítá upravené nádvoří s novou kašnou.

Poté co zámek před pěti lety od dřívějšího majitele koupilo město a začalo investovat do jeho opravy, se rozzářilo novotou také přízemí a část prvního poschodí. Celý zámek ožívá už během rekonstrukce nejrůznějšími kulturními programy.

Zve na Muchu

Největším současným lákadlem je výstava „Alfons Mucha – Holešov 2010“. V zámku je k vidění až do 26. září. Pořadatelům se podařilo shromáždit sedm desítek děl, představujících průřez tvorbou tohoto věhlasného malíře. Součástí expozice je i promítací sál, kde můžete zhlédnout filmový dokument o slavném tvůrci.

„Na své si přijde laická i odborná veřejnost. Máme tu totiž také unikátní věci, z nichž některé dokonce nebyly nikdy v České republice vystaveny. Je to možné díky tomu, že vedle řady českých galerií nám díla půjčili i soukromí sběratelé, kteří své sbírky běžně neprezentují. Jeden z nich dokonce zapůjčené dílo koupil teprve nedávno v zahraničí, takže v České republice má premiéru,“ prozrazuje Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska Holešov, pod které zámek patří.

Vedle toho můžete vyrazit na prohlídku zámku s průvodcem. K vidění jsou sice většinou „jen“ prázdné místnosti bez mobiliáře (zařízení bylo v 50. letech kompletně rozkradeno), na druhou stranu se však dostanete i do prostor, které jsou jinde nepřístupné.

Na lodičkách můžete jezdit v parku

Nevynechejte ani příjemnou poznávací procházku v okolí zámku. Je obklopen jedinečným, rozsáhlým parkem francouzského typu, který volně přechází do anglické obory o rozloze 62 hektarů.

Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem rodáka, hudebního skladatele F. X. Richtera. Po kanálech si můžete nově vyjet i na půjčené loďce.

Na zámku se pravidelně konají doprovodné akce a atraktivní programy. Například od 23. do 26. září se tu uskuteční první ročník hudebního festivalu Musica Holešov, jehož garantem a patronem je renomovaný český klavírista Karel Košárek. Díky němu se v Holešově představí řada hvězd v čele s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou a houslistou Pavlem Šporclem.

Jen pár dní poté, co skončí výstava Alfonse Muchy, oživí zámecké sály výstava tvorby Borise Jirků. A na 30. října se chystají oblíbené podvečerní a noční prohlídky.

Prohlídky na zámku Holešov

denně mimo pondělí v 10, 13 a v 15 hodin. Výstavy otevřeny denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Půjčovna loděk na objednání.

Info: www.holesov.info, www.zamekholesov.cz, www.vychodni-morava.cz

Ve sklepení zámku funguje hudební New Drive Club.

Zajímavosti v okolí

V sousedních Rymicích si můžete prohlédnout malý skanzen nazvaný Soubor lidových staveb. Uvidíte, jak se žilo na vesnici východní Hané. K vidění je i dílna sedláře, kovárna či větrný mlýn německého typu přenesený z nedalekých Bořenovic.

Jen pár kilometrů od Holešova se zvedají Hostýnské vrchy s dominantou – proslulým poutním místem Svatý Hostýn. Hostýnské vrchy jsou rájem cyklistů. Užijte si vyjížďku po nové Hostýnské magistrále, která nabízí 52 kilometrů značených tras.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků