Hlavní obsah
Hrad Veveří nad Prýglem Foto: Vratislav Konečný

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Hrad Veveří nad Prýglem Foto: Vratislav Konečný
Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Brněnská přehrada se dříve jmenovala Kníničská, ale tento název už je téměř zapomenut. Hantec určil pojmenování Prýgl, a tak to bude navěky.

Rekreační zázemí Brňanů

Nádrž na Svratce postavili v letech 1936 až 1940. Koncem války chtěli nacisté hráz vyhodit do povětří, tomu se naštěstí podařilo zabránit. Na přehradě provozuje Dopravní podnik města Brna lodní dopravu, v nedávné době proběhla diskuse o stavbě lanovky.

Oba břehy Prýglu lemuje rozsáhlý lesní porost - většina přehradní plochy je součástí přírodního parku Podkomorské lesy. Stojí tu řada chatových osad, nádrž se i přes častý výskyt sinic využívá ke koupání a pro provozování vodních sportů. Po březích vedou turistické stezky a cyklotrasy. I zázemí se v rekreačních střediscích neustále zlepšuje včetně veřejných grilů, toalet, sprch či převlékáren.

Most pro pěší a cyklisty pod hradem

Foto: Vratislav Konečný

Těžce zkoušený hrad

Častým cílem turistů využívajících plavbu na některé z výletních lodí s elektrickým pohonem je rozsáhlý hrad Veveří. Stojí na pravém břehu jezera v jeho západní části. Pod hradem zbudovali most pro chodce a cyklisty.

Veveří je mohutně opevněný hrad na strmém skalnatém ostrohu nad ústím potoka Veverky. Je tu expozice o moravské větvi Lucemburků, král Přemysl Otakar II. ho vyžíval jako vězení po své odpůrce, řada z nich tu zemřela. Proslulý je obraz Madona z Veveří.

Roku 1899 získal Veveří baron Mořic Arnold de Forest-Bischofsheim, většinu času však tento podnikatel trávil v Anglii. Přesto tu u něho třikrát pobýval na návštěvě Winston Churchill, tenkrát ještě ministr obchodu. V roce 1925 se stal po tahanicích s Forestem hrad majetkem státu a oblíbeným turistickým cílem. Za války tu sídlily wehrmacht a jednotky SS, při bojích o Brno byl hrad značně poničen.

Pamětní deska na pobyt Winstona Churchilla

Foto: Vratislav Konečný

V 50. letech se na hrad nastěhovalo učiliště a závodní škola práce, tehdy došlo k necitlivým stavebním zásahům, které pokračovaly i v pozdější době. Od 70. let byl hrad opuštěný a chátral. Stát ho získal zpět v roce 1999, od té doby tu probíhají rozsáhlé a nákladné restaurační práce.

Stále tu kolují legendy o pobytu templářů, a samozřejmě, kde byli rytíři, tam musel být i poklad…

Oblíbená lodní doprava

Lodě jezdí z Bystrce do přístaviště ve Veverské Bítýšce, letos plavba slaví 75. výročí. Flotila čítá sedm lodí, takže i ve vrcholné sezóně se dostane na každého zájemce. Cílem výletů je i brněnská zoologická zahrada, tady nabízí DPMB zvýhodněnou vstupenku pro všechny tři aktivity.

Lodní flotila

Foto: archiv Dopravního podniku města Brna

„Pojízdné vstupenky vychází výhodněji. Dospělý zaplatí za zpáteční jízdenku a vstup do zoo 220 korun, v kombinaci se vstupem na hrad Veveří pak 250 korun,“ uvádí generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Kam kolem přehrady

V okolí najdete řadu tras pro pěší vycházky. Loni upravili trasu nazvanou Zouvalka vedoucí od zastávky lodní dopravy Cyklistická, odkud se dá po nově postavené dřevěné lávce dojít až ke hradu Veveří. Cesta je vhodná i pro rodiče s kočárky, ale projedou tudy i cyklisté.

Celkový pohled na rekonstruovaný hrad

Foto: Vratislav Konečný

Na delší výlet po stopách hrdinů Mrštíkovy Pohádky máje se můžete vydat z Přístaviště směrem na západ po mírně stoupající turistické stezce vedoucí Kočičím žlebem.

Od Ríšovy studánky vede cesta zpět k přehradě po zelené či modré turistické značce, která vás opět dovede až ke hradu Veveří. Koho už budou bolet nohy, může si cestu zpátky zpříjemnit brněnskou lodní dopravou.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků