Hlavní obsah
Správce synagogy Jan Stejskal ukazuje interiér památky. Foto: Aleš Honus, Právo

Opravená synagoga v Krnově se otevírá návštěvníkům

Po rozsáhlé rekonstrukci se v pátek otevřela jedna z nejpozoruhodnějších památek Slezska, kterou je Krnovská synagoga. Její rekonstrukce přišla na 31 miliónů korun. Od pondělka se může do synagogy spolu s průvodcem poprvé podívat i široká veřejnost.

Správce synagogy Jan Stejskal ukazuje interiér památky. Foto: Aleš Honus, Právo
Opravená synagoga v Krnově se otevírá návštěvníkům

Obnova památky začala v roce 2010 díky projektu Deset hvězd, který zastřešuje Federace židovských obcí. Smyslem projektu je vytvořit síť deseti oblastních center židovské kultury. Synagoga, která je jedinou v Moravskoslezském kraji, tak díky dotacím získala svůj původní vzhled z konce 19. století. Navíc na horních galeriích, kde při tradičních židovských bohoslužbách usedaly ženy a děti, vznikla expozice věnovaná židovským průmyslníkům a vynálezcům.

„Panely jsou věnované jednotlivým odvětvím průmyslu. Každý panel představuje významného tuzemského reprezentanta daného odvětví a spolu s ním také regionální osobnosti židovské komunity,“ řekl správce synagogy Jan Stejskal.

Památka je otevřena od pondělka vždy v pracovní dny a budou se v ní několikrát denně konat komentované prohlídky. O sobotách bude zavřeno, ale zvažuje se, že v letních měsících bude otevřeno také o nedělích.

Bývala tržnicí i archivem

Součástí prohlídky je i výstup na věž, ze které je krásný výhled na celé město. Krnovská synagoga pochází z roku 1872, ale místním Židům sloužila pouze do roku 1938.

„Když tehdy přišli Němci, většina židovské komunity odešla do vnitrozemí a později do zahraničí,“ řekl správce.

Krnovská synagoga ještě před rekonstrukcí.

Foto: archiv informačního centra Krnov

V roce 1938, kdy se během Křišťálové noci vypalovaly synagogy, ta krnovská se šťastnou shodou okolností zachovala. „Tehdejší vedení města, byť šlo z části o členy NSDAP, pragmaticky navrhlo přeměnu synagogy na tržnici, takže vypálena byla pouze obřadní síň židovského hřbitova a krnovská synagoga zůstala na rozdíl od většiny ostatních synagog zachována,“ dodal Stejskal.

Za války se v budově nacházela tržnice, poté skladiště textilu a následně zde až do roku 1997 fungoval okresní archiv. Po povodních se musel vystěhovat, protože archiválie byly zničeny a poškozeny.

„Tehdy jsme založili sdružení Krnovská synagoga, které začalo budovu i ve zchátralém stavu využívat pro příležitostné kulturní akce,“ řekl Stejskal. Hlavní impuls pro celkovou rekonstrukci pak dal již zmíněný projekt Revitalizace židovských památek, financovaný Evropskou unií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků