Hlavní obsah

Obelisk u Bělotína symbolizuje nejnižší místo evropského vodního předělu

Právo, Vlasta Hradilová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Betonový obelisk, který stojí již od konce šedesátých let minulého století na Jelením kopci přibližně kilometr za Bělotínem u staré silnice vedoucí z Ostravy do Hranic na Moravě, míjíte den co den možná i vy. A víte vůbec, co symbolizuje?

Článek

Protože jde o místo v evropském kontextu výjimečné, stojí určitě za to, se na zdejším odpočívadle alespoň na chvíli zastavit.

Právě tady v poslední době ledové zakončil svou pouť Skandinávský ledovec a prochází tudy hlavní evropské rozvodí mezi Baltským a Černým mořem. Tam, kde se tyčí obelisk, je v nadmořské výšce 320 metrů jeho nejníže položené místo v Evropě.

Uprostřed, mezi dvěma betonovými bloky, najde příchozí v zemi zabudovaný železný kruh, rozdělený výraznou čarou. Od ní vedoucí šipky značí, kam míří voda, která sem při dešti dopadne.

Z jedné strany přímo či prostřednictvím potočních přítoků do říček Velička a Ludina, které vtékají do řeky Bečvy a s ní směřují do Moravy a Dunaje, vlévajícího se do Černého moře, z druhé strany končí stejným způsobem v říčce Luha, která se vlévá do řeky Odry a s ní míří k Baltu.

Reklama

Související témata:

Související články

Hrad Buchlov ožívá okultismem

Hrad Buchlov na Uherskohradišťsku, tyčící se na jednom z vrcholků Chřibů, patří k nejvýraznějším dominantám Slovácka. A také nejzáhadnějším. Někdejší hradní...

Loket je městem smírčích křížů

Důvodů, proč navštívit město Loket na Karlovarsku, by se jistě našlo víc. Magnetem číslo jedna je zde jeden z nejzachovalejších románskogotických hradů u nás....

Výběr článků

Načítám