Hlavní obsah
Slávek Rabušic v roli průvodce seznamuje návštěvníky zámku s vývojem květinové výzdoby. Foto: Milan Vojtek, Právo

Lednice láká na historii a květiny

Zámek v Lednici kvete. Přesněji zámecké komnaty kvetou. Jsou totiž domovem několika desítek květinových vazeb, jejichž autory jsou studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Lidé je budou moci obdivovat do konce sezony.

Slávek Rabušic v roli průvodce seznamuje návštěvníky zámku s vývojem květinové výzdoby. Foto: Milan Vojtek, Právo
Lednice láká na historii a květiny

Květiny to vydrží, jsou totiž umělé. Ale to návštěvník nemá šanci poznat, snad jen čich zaregistruje absenci květinové vůně. Celou sezonu budou dotvářet kulisu zámeckých komnat.

O uplynulém víkendu ale návštěvníci zámku mohli zvolit speciální prohlídky s floristou Slávkem Rabušicem, který v roli zvláštního průvodce na specializovaných prohlídkách zámeckých komnat hovořil právě o květinových instalacích.

Chceme ukázat květinové vazby v průběhu staletí.
Slávek Rabušic, florista

„Tři pedagogové a zhruba osm studentů stojí za přípravou výzdoby. Nebylo to snadné, museli napřed namalovat skici, jednotlivé návrhy a nakoupit vše potřebné. Řekl bych, že tyto přípravy byly náročnější než vlastní výroba výzdoby,“ řekl Právu florista.

Volba zámku v Lednici byla jasná. Zahradnická fakulta má v Lednici své sídlo a se zámkem dlouhá léta spolupracuje. Takže se spolupráce na současné prezentaci květinových vazeb přímo nabízela.

„No a potom, naše téma bylo historické, chceme ukázat vazby v průběhu staletí, jak se přizpůsobovaly a měnily s jednotlivými epochami,“ řekl Rabušic. Připomněl, že zatímco v gotice bylo jediným posláním květin přebít pachy z černé kuchyně, a proto byly rozházené po zemi, v dalších epochách už měly své místo na stolech.

„K tomu, abychom ukázali proměny květinové výzdoby ve staletích, jsou prostory zámku přímo úžasné,“ dodal.

Podle Rabušice se nespokojili jen s Lednicí. „My jsme připravili takových akcí více. Na zámku v Bučovicích jsme udělali výstavu živých květin, ta už pomalu končí a tady v Lednici jsme použili umělé. Náš floristický workshop je součástí projektu Opomíjená témata krajinářské architektury pro potřeby památkové péče z programu NAKI II, financovaného Ministerstvem kultury ČR,“ připomněl.

Na výklad se přišla podívat i kastelánka Ivana Holásková. „Snažíme se nabídnout něco zajímavého. Památky letos utrpěly nouzovým stavem, chceme, aby se lidé vrátili. Nejsou to jen květinové vazby, už jsme tu měli muzikály a chystáme i další akce, aby lidé měli důvod vyrazit ven,“ uvedla Holásková.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků