Hlavní obsah
Skiareál Kouty je největší a nejmodernější na Moravě. Foto: Skiareál Kouty

Další vylepšení svých služeb připravují na nadcházející zimní sezónu provozovatelé lyžařských areálů v Jeseníkách. Na své si přijdou i běžkaři, neboť ti se mohou těšit nejen na pravidelně upravované běžecké trasy, ale také na novou aplikaci, která o nich bude informovat.

Skiareál Kouty je největší a nejmodernější na Moravě. Foto: Skiareál Kouty
Kouty nad Desnou a Paprsek jsou lyžařskými perlami Jeseníků

Obrázek o celé oblasti Jeseníků zase získají návštěvníci v Rapotíně, kde se otevřelo nové informační centrum. Příznivci sjezdového lyžování budou moci vybírat z nabídky bezmála čtyř desítek lyžařských středisek, která stále rozšiřují a zdokonalují své služby.

Mezi sjezdovými areály je jednoznačně největším lákadlem moderní Skiareál v Koutech nad Desnou, který nabízí především šestisedačkovou lanovku s kapacitou 3200 osob za hodinu a čtyři sjezdovky dlouhé 5,7 kilometrů na ploše 25 hektarů s převýšením 500 metrů. Svojí délkou 2500 a 2300 metrů patří k nejdelším u nás.

Protože odpovídají i požadavkům Mezinárodní lyžařské federace, mohou se na nich pořádat atraktivní závody s kvalitní zahraniční konkurencí. V Koutech však nechybí ani snowpark s umělým osvětlením nebo pojízdný pás v areálu lyžařské školy pro děti a začátečníky.

Nejdelší sjezdovka je v Ramzové

Hodně zajímavou záležitostí je apartmánový dům vystavěný přímo v srdci areálu, jen pár kroků od parkoviště, infocentra, prodejny Helia sport a lanové dráhy. Jedna noc pro dvě osoby v něm začíná na 1390 korunách a k dispozici je plně vybavená kuchyň, satelitní TV, koupelna a zdarma dostupný Wi-Fi internet.

„Můžete tedy bydlet jako ve Francii přímo v areálu a užívat si všechna lákadla včetně bowlingu a mnoha tamních společenských akcí i koncertů. Budete-li si chtít navíc při pobytu řádně odpočinout nebo si užít romantickou dovolenou, jsou k dispozici speciální balíčky kombinující více nabízených služeb. Samozřejmě podstatně výhodněji, než kdybyste je platili jednotlivě. Naše apartmány mohou sloužit rovněž jako zajímavá příležitost k investici,“ říká Tomáš Hrbáček ze Skiareálu Kouty.

Foto: Právo

Na novou čtyřsedačkovou lanovku zase láká turisty areál na Červenohorském sedle, odkud se mohou lyžaři vydat na čtyři sjezdovky. Nejvýše položenými sjezdovkami, vleky i nádhernou přírodou se může pochlubit Ovčárna pod Pradědem.

Kdo chce lyžovat na nejdelší sjezdovce v republice dlouhé 3,26 kilometrů, zamíří do Ski centra Bonera Ramzová. Poblíž se nachází vyhledávané středisko Petříkov, rodiny s dětmi najdou vhodné sjezdovky také v areálech Kraličák nebo Ostružná, kde nechybí dětský park s vlekem, kolotočem a lyžařská škola.

Šedesát kilometrů pro běžkaře

Běžkařům Jeseníky nabídnou v zimní sezóně stovky udržovaných tras. Novinkou letošní sezóny je aplikace, která informuje o jejich aktuálním stavu.

On-line aplikace v rámci turisticko-informačního portálu. Navštivte Jeseníky.cz a bilestopy.cz ukáže stav na 350 kilometrech upravených běžeckých tras a zároveň bude přenášet informace o teplotě, počasí, nejbližších turistických zajímavostech či stanovištích horské služby.

V okolí Paprsku jsou běžecké stopy nejkvalitnější a udržované s železnou pravidelností.

Foto: Petr Marek, Právo

Opravdovou perlou pro milovníky běžeckého lyžování bude tradičně okolí Paprsku. „Jako každoročně hodláme pravidelně udržovat okolo 60 kilometrů stop včetně Malého a Velkého Schengenu, okruhů, které částečně vedou po polské straně hor a za relativně krátkou dobu své existence si získaly značnou oblibu,“ ubezpečuje majitel Skiareálu Paprsek Miloslav Mika.

Zároveň upozorňuje, že co nabídnout má i sjezdařům a snowboardistům. Unikátní je především tamní snowpark, který množstvím a kvalitou překážek patří k vůbec nejatraktivnějším v republice. Zázemí v podobě odpočinku, občerstvení, stravovacích a ubytovacích služeb pak všem milovníkům bílého sportu poskytnou samotný Horský hotel Paprsek a v roce 2010 přímo na sjezdovce nově otevřená chata Vindoška.

Foto: Petr Marek, Právo

Jeseníky ale nabízejí mnohem víc, návštěvníci si mohou odpočinout třeba v lázních či wellness centrech, z jejichž nabídky masáží a relaxačních koupelí si vybere každý. Mezi nejstarší lázně s dlouholetou tradicí patří Velké Losiny s jedinečnými sirnými termálními prameny.

Uprostřed krásné přírody Jeseníků se nachází lázně Dolní Lipová a relaxační koupele, balneoprovozy i saunový svět čekají na turisty v Priessnitzových lázních v Jeseníku. Z wellness center určitě stojí za to navštívit například Relax centrum Kolštejn v Branné.

Kdo chce spojit odpočinek v Jeseníkách s pivem, přijde si na své v rámci aktivit hanušovického pivovaru Holba. Tamní pivo, které vyniká jedinečnou chutí a prvotřídní kvalitou, lze ochutnat v Pivovarské hospodě. Na prohlídku láká i pivovarské muzeum.

Přivítat v Holbě bude letos možné i Vánoce, a to posezením u vánočního speciálu Holba Šerák nebo návštěvou vánoční dílny s ruční výrobou ozdob, která proběhne 30. listopadu od 14.00 do 18.00 hodin. Vánocům v podobě speciální expozice pak v prosinci bude patřit také část pivovarského muzea.

Pivovarské muzeum v Hanušovicích je ideální pro odpočinek po sportovním vyžití.

Foto: Petr Marek, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků