Hlavní obsah
Cesta k Šerlichu Foto: Vratislav Konečný

Cesta k rozhledně na Velké Deštné je putování v davu

Výlet k rozhledně na Velké Deštné lze přirovnat k davové akci. Bylo tomu tak alespoň minulou neděli, kdy na vyasfaltované součásti česko-polské hřebenovky putovalo lidí jako kdysi o procesí. Osmnáct metrů vysokou rozhlednu otevřeli minulý rok. Její zdařilý design, snadná dostupnost i výhled ji vynesly na první místo mezi loňskými kandidáty o rozhlednu roku.

Cesta k Šerlichu Foto: Vratislav Konečný
Cesta k rozhledně na Velké Deštné je putování v davu

Z rozhledové plošiny na vrcholu, jejíž podlaha je tvořena průhledným roštem – nic pro „závraťáře”, vidíte panorama Čech i část Polska. Dřevěné opláštění obklopuje ocelovou konstrukci, ve které je umístěno schodiště.

V neděli se na výstup tvořila fronta, nápor turistů avizovala plná parkoviště v sedle pod Masarykovou chatou na Šerlichu. K tomu sem jezdí i autobusové linky z vnitrozemí, především s kolaři.

Ti se proplétají mezi zástupem lidí na asfaltce, řada z nich vám najede téměř na záda, takže stačí špatný úkrok a srážka je nevyhnutelná.

Používání zvukových zařízení je pro ně ponižující, někteří jsou i značně agresivní. Do toho tu „ťapičkuje“ dost psů, sice na vodítku, ale i tak k nelibosti mnoha kolařů.

Rozhledna na Velké Deštné

Foto: Vratislav Konečný

Neděle byla zřejmě, co se návštěvy týče, výjimečná, ale že je tu stále mnoho lidí, potvrdili i mnozí pocestní. Parkoviště zatím nejsou zpoplatněná, téměř pod vrcholem nenáročného, spíš táhlého stoupání stojí provizorní občerstvovací stánek, který by ovšem měl být na podzim nahrazen novým.

Masovka zasáhla i Neratov

Tato část Orlických hor je velmi zatížena turisty, podobně na tom je dříve poklidné poutní místo v Neratově, které se dnes stalo komerční záležitostí.

Kostel v Neratově

Foto: Vratislav Konečný

Nově zrenovovaný kostel už není oním místem rozjímání. Auta stojí v obci všude, k čemuž nemalou měrou přispěl i pivovar s výtečným pivem Prorok.

Novinkou je zde také dřevěný most přes řeku Orlici, která tvoří přírodní hranici. Na polské straně se stezka stáčí lesem ke dvěma rozhlednám.

Můstek přes Divokou Orlici

Foto: Vratislav Konečný

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků