Dvě samice a jeden samec přiletí z thajské zoo pravděpodobně v druhé polovině května. Návštěvníci je uvidí nejdříve po skončení karantény, která potrvá měsíc. Informoval o tom ředitel Zoo Chleby René Franěk.

Vzácné opice se živí téměř výhradně určitým typem listí, jsou to takzvaní potravní specialisté. „Poslali jsme do Thajska české listí. Dělají tam jeho rozbor, aby našli to nejpodobnější obvyklé stravě langurů," uvedl ředitel. Právě v Thajsku žije největší populace tohoto druhu v zajetí, v přírodě žijí v Laosu a Vietnamu. Ve Vietnamu také funguje odchovna těchto zvířat.

Kromě listí se languři doplňkově živí i ovocem, v Čechách se ale například neprodávají běžně banány, které jedí. „Jedná se o speciální malé zelené, které mají jiné složení a kilo jich stojí okolo 200 korun. Budeme je dovážet z tržnice," doplnil ředitel.

Zoo Chleby nedávno dokončila druhý velký pavilón pro primáty, prostředí v něm napodobuje jihovýchodní džungli. Stavba pavilónu i projekt chovu langurů vyjde zoo řádově na statisíce korun. V prvním pavilónu žijí giboni žlutolící, které se zoo podařilo úspěšně odchovat.

Inspirace přímo z domoviny

Ředitel Franěk byl dva týdny v Thajsku, aby se seznámil se všemi detaily chovu langurů, odborníci z Thajska pak přijeli do Chleb. Samicím a samci jsou zhruba dva až tři roky. Rozmnožování těchto opic je v zajetí obtížné.

V Chlebech budou opice žít v nedávno postaveném pavilónu. Aby languři měli co nejlepší podmínky, nebyl do pavilónu nakonec umístěn tygr. Jeho přítomnost, i když by žil odděleně, by mohla opice stresovat.

Zoo čeká další rozšiřování a změny

Langur duk je speciálně vybarvená opice, má mandlově hnědé oči a nepatří mezi agresivní druhy. Váží kolem pěti kilogramů, samci o něco více. K zásadnímu úbytku těchto opic přispělo mimo jiné to, že v době války ve Vietnamu Američané používali pesticid, který likvidoval zeleň, způsoboval opadání listí a vojáci tak mohli lépe útočit na protivníky.

Obecně prospěšná společnost Zoo Chleby je jedna z nejmenších zoologických zahrad v zemi. Její první část vznikla v roce 1997, druhá se začala budovat v roce 2013. Příští rok by měl přibýt pavilón pro exotická zvířata. Do budoucna se plánuje rekonstrukce starší části zoo, mají být zbourány staré výběhy a přibude třeba výběh pro mravenečníky a tapíry.