"Absolutním vítězem čtvrtého ročníku soutěže se stal zámek Lednice s nádherným krajinářským parkem v Lednicko-valtickém areálu, který je zařazen na Seznamu světového dědictví UNESCO," řekl Novinkám Pavel Klicpera, tiskový mluvčí agentury CzechTourism, která internetový portál provozuje.

V soutěži bojovaly tradiční i netradiční turistické cíle a zajímavosti o prvenství ve čtyřech kategoriích: tradiční cíl, novinka sezóny, podnikatelský počin a nejlepší vinařství. Poslední ze jmenovaných kategorií byla vyhlašována letos poprvé, získala 27 aktivit.

Aktivity za celou Českou republikuPočet hlasů
1.
Lednice
1995
2.
Stezka v korunách stromů s tobogánem u Lipna
1623
3.
Pohádková kovárna v Selibově1608

Kníže Alois II. z Lichtenštejna nechal zámek v Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty sloužily reprezentační sály s vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem, které nemají v Evropě obdoby. Dnes je Lednicko-Valtický areál zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Novinkou sezóny se stala Stezka v korunách stromů s tobogánem u Lipna, která se otevřela letos v červenci. Stezka v délce 372 metrů z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa. Ze čtyřicetimetrové věže se pak návštěvníci mohou sklouznout na tobogánu.

Stezka v korunách stromů s tobogánem u Lipna (1623 hlasů)

Stezka v korunách stromů s tobogánem u Lipna (1623 hlasů)

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Do pohádky se můžete podívat v Pohádkové kovárně Selibov, která se stala vítězem podnikatelského počinu. V malebné vesničce, na půli cesty mezi Pískem a Protivínem, uprostřed návsi si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka a jiná pohádková havěť.

Tradiční cílPočet hlasů
1. Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem1995
2. Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR1452
3. Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet1284
Novinka sezóny
1.Stezka v korunách stromů s tobogánem u Lipna1623
2.Naučná stezka Jetřichovické skály – procházka Českým Švýcarskem1263
3.Areál Dolních Vítkovic – ostravské Hradčany1248
Podnikatelský počin
1.Pohádková kovárna v Selibově – na návštěvu za loutkami1608
2.Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO1308
3.Tvarůžková cukrárna v Lošticích 756
 Nejlepší vinařství
1.
Chateau Lednice - Valtické Podzemí1017
2.Rodinné vinařství Bartoníkovi744
3.Vinné sklepy Valtice - nejkvalitnější vína v Česku363

V prvním kole od května do června 2012 vybírali odborníci z cestovního ruchu v každém ze 17 turistických regionů deset aktivit, které postoupily do druhého kola. Do následujícího veřejného kola postoupilo 227 turistických nabídek, z nichž veřejnost vybírala nejlepší od 20. června do 30. září. 2012. Hlasovalo celkem 20 118 lidí, jejž odevzdalo 75 330 hlasů. Průměrně označil každý hlasující čtyři turistické aktivity.