Společný nápad Agentury pro regionální rozvoj a Moravskoslezského kraje navíc nabídne lidem, kteří všechny památky navštíví, nejenom zážitky, ale i zajímavé odměny. „Při návštěvě každého zapojeného objektu bude možné získat razítko do speciálního pasu a podle počtu razítek pak i odměnu,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Vzientek. Pasy budou k dispozici od prvního prázdninového víkendu.

Projekt, který nabídne zážitky pro celé rodiny s dětmi, by se měl v dalších letech rozšiřovat a ke dvanácti již zúčastněným památkám budou přibývat další.

Ostravský Důl Michal ve své nadzemní expozici nabízí ukázku historického parního stroje z počátku minulého století. Na snímku průvodce expozicí Miloslav Rucki.

Ostravský Důl Michal ve své nadzemní expozici nabízí ukázku historického parního stroje z počátku minulého století.

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Mezi dnešními dvanácti objekty jsou unikátní a velmi známé památky, ale i objekty, které až tak známé nejsou. V každém okrese je minimálně jeden,“ uvedla ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková s tím, že objekty byly v první fázi vytipovány nejen z hlediska jejich ochoty do projektu se zapojit, ale také veřejné přístupnosti, průvodcovského servisu i sociálního zázemí pro návštěvníky.

Podle Evy Dvořákové z Národního památkového ústavu v Praze nový projekt pomůže vzbudit zájem veřejnosti o tento druh turistiky. „Technické dědictví je velmi opomíjené a v minulosti se o něm vůbec nemluvilo. Historický zlom přišel až v roce 2000 na konferenci v Ostravě,“ řekla. „Zájem pomůže i objektům, které jsou nevyužívané, chátrají a přitom by si pozornost zasloužily," dodala Dvořáková.

Víkendové akce pro veřejnost

Projekt Techno trasy bude na konci léta umocněn speciální akcí s názvem Fajne leto. Každá z památek postupně připraví v rozpětí šesti víkendů speciální zábavně-naučnou akci pro širokou veřejnost.

Jednotlivé památky si od projektu slibují mnohé. „Nejenom zvýšení návštěvnosti a zviditelnění, ale to, že díky projektu dojde mezi jednotlivými technickými památkami k zahájení spolupráce. Ta byla dosud skoro nulová,“ říká správce Národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích Alexandr Zaspal.

Právě Důl Michal v posledních letech láká stále více lidí na autentické zážitky, a to nejenom na unikátní řetízkové šatny. Nedávno například zprovoznili plně funkční historický parní stroj, který byl vyroben v Ostravě v roce 1893.

„Účast v projektu Techno trasy je pro nás závazek, abychom se i v dalších letech snažili návštěvníkům nabídnout vždy něco nového,“ dodal Zaspal.