Hlavní obsah
Tunis pláž mezi Djerbou a Zarzisem Foto: archiv ACK ČR

Zájezd a vyšší moc

Mám jet na dovolenou a něco se v zemi pobytu přihodí. Zprávy v médiích hovoří o tom, že to dopadne na turistiku. Co dělat? Na co mám nárok?

Tunis pláž mezi Djerbou a Zarzisem Foto: archiv ACK ČR
Zájezd a vyšší moc

Prověřujte

V prvé řadě se vyplatí nejdříve ověřit, nakolik se takové zprávy mohou týkat právě vaší cesty.
Hledejte odpovědi na tyto otázky:

Jaký je skutečný rozsah? Když byly v Čechách povodně, chtěli zahraniční turisté rušit pobyty i do Karlových Varů, kde se nedělo vůbec nic. Podobné dezinformace mohou zbytečně zkazit i vaši dovolenou. Kolikrát se turisté v místě pobytu diví, proč o ně mají jejich blízcí doma strach.
Jde o mimořádnou situaci – nebo média jen v okurkové sezóně zvýraznila to, co se odehrává kdykoliv a kdekoliv?
Týká se to místa, kam se chystám jet – nebo je to sice ve stejné zemi, ale na míle daleko?
Týká se to období, kdy tam mám jet?

Kos - pláž v den, kdy podle médií měla být zaplavena uprchlíky

Foto: archiv ACK ČR

Pokud jedete na zájezd s cestovní kanceláří, získáte přesné informace právě od ní. Cestovní kancelář má v místě delegáta nebo partnery, a tak má konkrétní informace. Pokud by situace v místě skutečně významněji narušovala kvalitu služeb, nemůže si cestovní kancelář dovolit lhát – jednak by se nedoplatila na reklamacích, a hlavně by ztráta důvěry ohrozila její samotnou existenci do budoucna.

Pokud jedete na vlastní pěst, sledujte informace ministerstva zahraničních věcí. Na webové stránce www.mzv.cz zvolte v pravém pruhu zemi vašeho zájmu a účel „cestování“. Dozvíte se, kde a jaká nebezpečí mohou hrozit, ovšem zdaleka ne tak podrobně jako od cestovní kanceláře, protože stát nemá „svého člověka“ v každém turistickém středisku.

 Vyšší moc

Zásahem vyšší moci se rozumí událost, která brání splnit závazek a kterou smluvní strana ani nezavinila, ani nemohla v době uzavření smlouvy předvídat. Typicky se jedná i přírodní katastrofy (povodně, zemětřesení, požáry), válečné konflikty, teroristické akce či epidemie.

 Událost vyšší moci v průběhu cesty

Pokud dojde k události vyšší moci v průběhu zájezdu, zajišťuje cestovní kancelář klientům potřebné informace a organizuje případné změny služeb, programu apod. Činí tak v součinnosti s kompetentními místními orgány a s dodavateli služeb v nejkratší možné době. Okolnosti samozřejmě mohou zabránit delegátovi cestovní kanceláře, aby okamžitě asistoval u všech klientů, do té doby se však o klienty starají dodavatelé služeb (např. ubytovatelé, pracovník místní cestovní kanceláře, dopravce apod.).
Turistům, kteří si dovolenou zařizují na vlastní pěst, doporučujeme, aby se před cestou zaregistrovali do systému DROZD Ministerstva zahraničních věcí – http://drozd.mzv.cz/. Jen tak jim zahraniční zastoupení ČR bude moci v případě kalamity zaslat potřebné informace, případně zařídit pomoc.

Sicilie – požární letadlo si fotografovali všichni; kde hořelo, jsme ani nezjistili

Foto: archiv ACK ČR

Událost vyšší moci před zahájením zájezdu

Pokud v místě plánovaného pobytu nastane událost, která brání řádnému poskytnutí služeb, cestovní kancelář podle okolností:
• Buď zájezd přesměruje do místa splňujícího parametry původního zájezdu
• nebo zájezd zruší a nabídne klientovi změnu smlouvy (pokud je možná), a to buď do jiné destinace, nebo na pozdější termín. Klient takovou změnu nemusí akceptovat.
• V tom případě mu cestovní kancelář vrátí cenu zájezdu bez jakýchkoli stornopoplatků.
Některé pojišťovny mají do pojištění storna zájezdu zahrnuty i události vyšší moci, jiné je mají ve výlukách.

Obavy z cesty

Pokud někde dojde k události, která následně nebrání řádnému poskytnutí služeb a ani státní orgány nevydaly doporučení do dotyčného místa necestovat, nemá cestovní kancelář legální důvod zájezd stornovat, a už vůbec nemá možnost vyžadovat od dodavatelů zpět peníze za předplacené služby.

Když cestovní kancelář zájezd nestornuje, platí smlouva o zájezdu v plném rozsahu, tedy včetně stornopodmínek. Cestující pak má ze zákona právo na řádné splnění smlouvy, nikoli na vrácení plné ceny zájezdu.
Cestovní kanceláře, kterým to okolnosti dovolí, někdy nabídnou klientům možnost změny smlouvy o zájezdu přesunutím na jinou destinaci nebo jiný termín. Není to ale jejich povinnost – mnohdy to vůbec nemusí být v jejich možnostech.

Pokud pojištění pro případ storna kryje případy vyšší moci, pak jen tehdy, když důvodem storna bylo oficiální varování Ministerstva zahraničních věcí ČR, resp. Ministerstva zdravotnictví ČR v případě epidemií.

Tunis – Sousse

Ve světě se bohužel neštěstí či pohromy a nebezpečné situace stávaly a stávají. To je třeba brát jako něco, co nás provází a provázet bude, a to i když nevytáhneme paty z rodné obce. Zvláště v případě násilných akcí bývá místo, kde k nim došlo, následně nějakou dobu tím nejbezpečnějším na světě, protože je tam zvýšený dohled bezpečnostních složek, a nekalé živly si raději vyberou jiné místo. Namístě je proto sice ostražitost, ale také klid a optimismus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků