Hlavní obsah
Betlém - Mléčná jeskyně Foto: Fotoarchiv ACK

Půjdem spolu do Betléma

I pokud už cestu nestihneme na Vánoce, Palestina je magická země, která stejně jako Izrael stojí za návštěvu i mimo církevní svátky. Přinášíme pár tipů, co a jak.

Betlém - Mléčná jeskyně Foto: Fotoarchiv ACK
Půjdem spolu do Betléma

Jak se tam dostanu

Betlém leží na Autonomním palestinském území, tedy území pod palestinskou správou, hlavním městem je Ramalláh. Přicestovat tam můžete prakticky jedině přes Izrael, z ČR nejčastěji na letiště Ben Gurion u Tel Avivu, další letiště je na jihu Izraele v Eilatu. Při kombinovaných cestách je samozřejmě možné vstoupit i přes Jordánsko a z Egypta – ale pozemní přechody do Izraele mohou být uzavřeny, takže se doporučuje si možnosti aktuálně ověřit. Nejlepší je svěřit své putování cestovní kanceláři, protože ta se bude o aktuální informace i  bezpečnostní situaci starat za vás. Krom toho je tato země tak nabita dějinami, že cestovat bez erudovaného průvodce by dojem velmi zploštilo a ochudilo.

Místo narození Ježíška

Foto: Fotoarchiv ACK

Doklady a vstupní formality

K cestě do Izraele i do Palestiny potřebujete cestovní pas se strojově čitelnými údaji, který je platný nejméně 6 měsíců po datu opuštění Izraele. Vízum se nevyžaduje, pakliže pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy, takže na turistickou cestu ho nepotřebujete. Pozor: pokud byste chtěli pracovat, tak vízum potřebujete, i kdybyste pracovali bez výdělku na dobrovolnické bázi.

Máte-li v pasu razítka arabských států, není to a priori na závadu, ale vstupní pohovor bude důkladnější. Pokud naopak nechcete, abyste měli v pasu izraelské vstupní razítko (některé arabské státy by vám s takovým pasem odepřely vstup), můžete v Izraeli  požádat o razítko na speciální kartičce – a tu musíte nosit celou dobu s sebou.

Část vstupních formalit si odbudete již přímo na letišti před odletem. Úředník vás vyzpovídá ohledně vašich motivů cesty a toho, co vezete, jestli někdo nemohl nakládat s vaším zavazadlem, resp. do něj něco dát i formou dárku – pozor, nejde jen o kabinové zavazadlo, ale i to k odbavení. Počítejte proto s delším časem na odbavení, ale je to pro vaši bezpečnost. Stejně tak tomu bude i před odletem nazpět.

Betlém

Foto: Fotoarchiv ACK

Jaký je Betlém

Betlém není malé idylické zasněžené městečko, jak je známe z ladovských a podobných pohlednic. Historické centrum obrostlo docela rozsáhlou výstavbou - město má na 30 000 obyvatel, převážně muslimů. Křesťanské památky a kostely jsou dobře udržované a jsou cílem všech turistů, takže v chrámu Narození Páně počítejte s větší či menší frontou vždy, i mimo svátky.

Na palestinském území je levněji než v Izraeli, takže může být výhodné nakoupit suvenýry právě zde.  Arabové jsou rození obchodníci a nabízet je budou počínaje parkovištěm, kde vystoupíte z autobusu. Ceny mimo velké kamenné obchody závisí i na vaší šikovnosti. Turismus je tu důležitým zdrojem obživy a tomu odpovídá i vybavenost hotely.

Před chrámem Narození

Foto: Fotoarchiv ACK

Do Jeruzaléma je z Betléma coby kamenem dohodil, jenže cestou musíte projít/projet hraničním přechodem ve zdi oddělující palestinská území od Izraele. Kontrola ve směru Betlém → Jeruzalém může být i docela důkladná, což může jinak krátkou cestu prodloužit.

Nezapomeňte mít doklady po ruce – a nezapomeňte, že izraelští vojáci na přechodu jsou korektní, ale mají zbraně nabité a nejsou zvyklí žertovat. Teroristické útoky, o nichž informují média, nejsou namířeny proti turistům, ale je na místě obezřetnost a stranit se jakýchkoliv politických diskusí, natož srocení. A také jet raději autobusem cestovní kanceláře než veřejnou dopravou.

Co a jak na další turistické cíle

Palestinská území se rozkládají na relativně malé ploše – něco přes 6000 km2, kde je ale dost co k vidění, a to jak přírodních zajímavostí, tak především míst, kudy šly dějiny tří největších světových náboženství. Nedaleko Betléma najdete kromě „louky pastýřů“ i Herodion – palác a současně pevnost izraelského krále Heroda. Určitě neopomeňte také nejstarší a nejníže položené město na světě - Jericho a kousek odtud je Hora pokušení. Velmi blízko je odtud k Mrtvému moři, konkrétně tam, kde se můžete pomazat léčivým bahnem a relaxovat ve slané vodě.

Tip: Bahno je přístupné volně. Dá se koupit v zušlechtěné podobě jako kosmetický suvenýr, ale i nabrat to přírodní zdarma (jižněji platí totéž pro krystaly soli). Jen budete muset kontrole na letišti vysvětlit, že si vezete v kelímku či láhvi bahno/sůl, a ne výbušninu.

Na místo z nejposvátnějších – Jeruzalém, který je rozděleným městem, a do Galileje na severu Izraele se podíváme blíž v některém z dalších článků před Velikonocemi.

Mrtvé moře

Foto: Fotoarchiv ACK

Jak se domluvit

Oficiálními jazyky v Izraeli jsou hebrejština a arabština. Domluvíte se anglicky a díky silné imigraci velmi často rusky, v hlavních turistických střediscích i německy. Měnou je nový šekel, za jedno euro jich dostanete zhruba pět. V obchodech zaměřených na turisty berou i přímo eura nebo dolary. Akceptovány jsou i mezinárodní platební karty.

Občané ČR, kteří by se na palestinských územích ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-328 6622 (00 972 52 328 6622 z mezinárodní volací sítě).

Do betléma bez pasu a levně
Pokud se do Tří králů nestihnete vybavit na cestu do Palestiny, pojďte zatím k betlému za humny. Světové unikáty najdete (celoročně) v muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem, proslulé Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci, perníkový betlém mají u sv. Matěje v Praze 6, výstavy betlémů se v tento čas pravidelně pořádají v Betlémské kapli a ve většině otevřených kostelů po celé ČR. Leckde k tomu mají i tříkrálový průvod anebo živý betlém pořádaný obcí nebo třeba dobročinnou organizací, jako je Terapeutické centrum Modré dveře, které má v Kostelci nad Černými lesy spolu s výstavou betlémů i největší živý betlém ve Středočeském kraji. Děti zde mohou obdivovat živá zvířátka až do 6. ledna.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků