Hlavní obsah
Zanzibar Foto: Shutterstock

Odhalte taje Zanzibaru

Ostrov Zanzibar se nachází pouhých 35 km od břehu východní Afriky. Je známý především díky svým krásným plážím z bělostného jemného korálového písku, který v kombinaci s průzračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým sluncem vytváří plážový ráj, jemuž neodolá žádný návštěvník. Zde jsou informace užitečné k tomu, abyste si zde dovolenou užili.

Zanzibar Foto: Shutterstock
Odhalte taje Zanzibaru

Poloha

Ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja) tvoří spolu s menším ostrovem Pemba a dvěma desítkami okolních korálových ostrůvků autonomní administrativní stát Zanzibar, který je součástí východoafrické svazové republiky Tanzanie (vedle Zanzibaru sem náleží i kontinentální Tanganika). Samotný název Tanzanie vznikl spojením jmen obou svazových států Tanganika a Zanzibar. Hlavním zdrojem obživy obyvatel Zanzibaru je rychle rostoucí turistický ruch, vedle něhož tradiční pěstování a vývoz koření, obchod a rybolov postupně ztrácí na významu.

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Tanzanie (na Zanzibar) je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadován cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu, a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na Zanzibaru na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Pro udělení vstupního víza je nezbytné, aby každý cestující měl ve svém cestovním dokladu alespoň jednu nepoužitou stranu, vyjma stran vyhrazených pro poznámky. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/osobu.

Je dobré mít připravenou přesnou částku, neboť imigrační úředník často odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Vízový poplatek je povinný pro všechny cestující. Vývoz i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Centrum hlavního města Zanzibar se jmenuje Stone Town a je zapsáno do světového dědictví UNESCO.

Foto: Shutterstock

Placení

Národní měnou je tanzanský šilink (TSh), který se dělí na 100 centů. Všude lze ale platit v USD, které jsou široce akceptovány jako rovnocenné platidlo. Používání jiných měn, včetně EUR, není běžné. Administrativní poplatky (vízum) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby platebními kartami jsou akceptovány pouze v ojedinělých případech a podléhají přirážce 10–15 %.

Bankomaty jsou v zemi naprostou výjimkou. Cestovní šeky jsou akceptovány ojediněle a podléhají vysokému administrativnímu poplatku. Vybavte se na cestu dostatečnou hotovostí v USD. V Tanzanii nejsou akceptovány bankovky USD vydané před rokem 2003.

Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a je zde zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníku u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte-li se safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává. Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb.

Zdraví

Při cestách do Tanzanie (na Zanzibar) přímo z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Na případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u vašeho praktického lékaře, ve vinohradské nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

Na Zanzibaru nelze doporučit vyhledání ošetření ve státních zařízeních. Rozhodně si sjednejte zdravotní pojištění u renomované pojišťovny a kromě pojistky (s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění je dobré disponovat též kreditní kartou.

V typicky rovníkovém klimatu (ostrov leží 6° jižně od rovníku) je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při výletu na safari doporučujeme pevnou obuv, pokrývku hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (ten je vhodné používat během celého pobytu).

Překrásné pláže s bělostným pískem - Zanzibar.

Foto: Shutterstock

Bezpečnostní rizika

Politická situace je relativně stabilní. Poměrně velká část cest a silnic na Zanzibaru neodpovídá evropským standardům. Uskutečňované transfery tedy mohou trvat delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích v Evropě. Vzhledem ke specifickým místním podmínkám individuální cestování autem nedoporučujeme.

V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. Výskyt drobné kriminality je srovnatelný s evropskými městy. Hotely nikdy neručí za ztrátu, která vznikne na pokoji, na pláži, u bazénu apod. Veškeré peníze, pasy, mobilní telefony, šperky a cennosti si uzamkněte v hotelovém trezoru. Pasy nikdy neberte na pláž.

Jelikož je i Zanzibar země s muslimským náboženstvím, musí ženy kromě určitých oblastí (hotely, soukromé pláže…) nosit oděvy, které zakrývají dekolt, paže, stehna a lýtka. Je zakázáno se opalovat bez horního dílu plavek a zcela nepřípustný je nudismus. Homosexualita a její projevy nejsou povoleny a jsou za ně velké tresty. Vyznavačům jiné víry než muslimské je zakázán vstup do místních mešit.

Zanzibar je úžasně fotogenické místo. Pokud ale chcete fotografovat cizí lidi, doporučujeme je požádat ze zdvořilosti o svolení. Ze zásady je zakázáno fotografování vojenské nebo policejní techniky i příslušníků armády a policie.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat.

Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií. Ve většině pobytových míst fungují i internetové kavárny.

Přírodní rezervace tropického pralesa Jozani

Foto: Shutterstock

Elektřina

Elektrická síť na Zanzibaru je 230 V / 50 Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami budete potřebovat adaptér, tzv. přechodku.

Velmi časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov přiváděn podmořským kabelem z pevninské části Tanzanie. Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku.

Pláže, koupání a potápění

Široké, dlouhé pláže s jemným bílým pískem na východě a jihovýchodě ostrova mají pozvolný vstup do moře. Na severu (letovisko Nungwi) je vstup prudší a může zde být i větší vlnobití než na východě, kde je pobřeží chráněno korálovým útesem.

Koupání v Indickém oceánu je ovlivněno režimem přílivu a odlivu. Nejpříhodnější doba pro koupání je ráno před odlivem a pak odpoledne, kdy nastává příliv. Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně dojít až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, nezapomeňte si vzít obuv do vody.

Na ostrově se nacházejí potápěčská centra jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Díky úžasné podmořské fauně s korály je Zanzibar jedním z celosvětově nejkrásnějších míst k potápění. V potápěčských centrech probíhají kurzy podle mezinárodního systému PADI. Certifikát, který získáte na Zanzibaru, platí na celém světě. Potápět se dá mezi korálovými útesy, je možné noční potápění nebo vzrušující potápění v mořských proudech.

Diamonds Dream of Zanzibar.

Foto: Shutterstock

Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů, od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměrů queen-size.
Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči. V těchto pokojích (bez dalších dodatečných přistýlek) hotely zpravidla umisťují 1–4 dospělé osoby, pokud jsou zapsány v jedné společné rezervaci.

Co rozhodně nevynechat

Farúk Bulsara se na Zanzibaru narodil a strávil tu útlé dětství, až časem se vrátil do domoviny svých rodičů, do Indie, a zde navštěvoval pro něj velmi důležité hodiny klavíru. Zanzibar se chlubí rovnou několika místy, kde se narodil, a je tu i několik jeho restaurací. Město však není zahlceno jeho odkazy či suvenýry, Farúkovy stopy tu budete spíše dobrodružně hledat. Že vám není jasné, kdo to Farúk Bulsara vlastně je? Spíše jej budete znát pod jeho uměleckým pseudonymem, pod nímž získal řadu ocenění, ale především nesmrtelnou přízeň fanoušků – Freddie Mercury.

Centrum hlavního města Zanzibar (nazývané někdy Zanzibar Town, Zanzibar City) se jmenuje Stone Town a je zapsáno do světového dědictví UNESCO. V jeho křivolakých úzkých uličkách ale najdete mimo obchodů, bazarů a mešit i zanzibarský život v jeho čisté podobě.

Místní farmy pěstují zdejší tradiční plodiny: hřebíček, pepř, vanilku, muškátový oříšek, zázvor, šafrán či skořici, ale i rozmanité ovoce jako mango, papáju, avokádo, pomelo, rambutan či chlebovník. Navzdory své popularitě zatím neztratily svůj exotický a lokální ráz a každá návštěva proto může být velmi individuální. Přesvědčíte se, že tomuto tropickému ráji se právem přezdívá „ostrov koření“.

Tanzanie je se svými národními parky jednou z nemnoha oblastí světa, kde najdou milovníci přírody ještě skutečně nedotčenou divočinu. Poznáte rozlehlé savany, tropické lesy, polopouště, močály i jezera, porosty akácií i prazvláštní baobaby. Jízda džípy a pozorování divokých zvířat ve volné přírodě v neuvěřitelném množství a rozmanitosti zaručují, že na tuto dovolenou nezapomenete.

Na Zanzibar se ale létá také za odpočinkem. Bílý písek, smaragdové moře, pohoda a radost ze života. Tak si vše užijte…

Kilimandžáro

Foto: Shutterstock

Ve zkratce

Měna: tanzanský šilink (TSh)
Časový posun: +2 hodiny, v době platnosti letního času: +1 hodina
Hlavní město: Stone Town
Telefonní předvolba: 00255
Velvyslanectví České republiky v Etiopii (s působností pro Tanzanii): Tel.: 00251/11/5516382, 00251/11/5516132
Konzulární pohotovost: 00251/911222401
web: www.mzv.cz/addisababa, E-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků