Hlavní obsah
Otevření městského divadla v Chotěbuzi. Foto: ©ThomasGoethe

Za filmovým zážitkem do Braniborska

Braniborsko je jednou z takzvaných „nových spolkových zemí“ v Německu. Tento region může nabídnout nádhernou krajinu a spoustu sportovního vyžití. Navíc možná překvapí i velkou kulturní nabídkou. Vydejte se s námi na jeden z velkolepých filmových festivalů s tradicí.

Otevření městského divadla v Chotěbuzi. Foto: ©ThomasGoethe
Za filmovým zážitkem do Braniborska

Film bez hranic

Od 15. do 17. září se v městečku Bad Saarow, které se nachází zhruba 3,5 hodiny severně od Prahy, bude konat festival s názvem Film bez hranic (v německém originále: Film ohne Grenzen). V tamější stodole Eibenhof, která slouží ke kulturním účelům, se budou promítat filmy, které se snaží vyhodnotit možnosti a šance lidského soužití. K vidění budou jak dokumentární, tak hrané či krátké snímky. Filmový festival se koná každoročně na břehu jezera Scharmützelsee a je stálou součástí braniborské festivalové sezóny.

Společné lidské bytí

Filmaři snímků využívají příležitosti, aby divákům vyprávěli o svých individuálních osudech. Diváci překonávají nejen své fyzické, ale i duševní hranice a z příběhů jiných učiní své vlastní. Film bez hranic se věnuje mezinárodním, často vysoce oceňovaným filmovým snímkům, které v různých formách tematizují společné lidské bytí. Promítané festivalové filmy se zabývají tématy, která jsou podle pořadatelů důležitá: humanita, solidarita, lidskost. Velký scenárista Wolfgang Kohlhaase o tomto festivalu řekl: „Místo, kterému nechybí krása, a program, který nepostrádá smysl.“


Více než jen sledování filmů

Kdo chce, může na Filmu bez hranic čistě jen sledovat filmy. Pořadatelé návštěvníky ale též vyzývají k tomu, aby o filmech diskutovali. Diváci mají možnost filmovou problematiku probrat s konkrétními herci, režiséry a producenty. To z festivalu dělá víc než jen pouhý filmový zážitek. Díky tomu, že se festival koná na jednom místě, mohou vzniknout intenzivní diskuse. Navíc klidné místo konání  poskytne dostatek času a pohody viděné snímky zpracovat. 

Pořadatelé festivalu si zvlášť si dávají záležet na festivalovém programu pro mladistvé. Žáci z Braniborska jsou vyzýváni k tomu, s náročnými filmy se vypořádat. Konají se tu též workshopy, jež zajišťují různé integrační možnosti pro mladistvé, kteří pochází z různých kulturních prostředí.

Filmový festival v Chotěbuzi


Nejen Film bez hranic patří k vysoce sledovaným filmovým akcím v Braniborsku. Jen o další dva měsíce později se v této nové spolkové zemi bude konat další filmový festival. Tentokrát v jižnějším městě Chotěbuz, které se nachází pouhé tři hodiny cesty autem od Prahy. Filmový festival Chotěbuz se bude konat od 7. do 12. listopadu. Tento festival byl založený po převratu a od té doby se stal hlavním mezinárodním festivalem východoevropského filmu. Městečko Chotěbuz, které má okolo 100 000 obyvatel a nachází se 120 km jihovýchodně od Berlína, se každoročně na podzim stává místem setkání pro filmové hosty z Německa a celého světa, stejně tak jako pro přátele středoevropského a východoevropského filmu. Mistři oboru režie a nositelé Oscarů se tu setkávají s novými talenty a středoevropské hvězdy se svými německými hereckými kolegy. Návštěvníci se tak mohou těšit na festivalový mix mezinárodního ambiente a domácí festivalové atmosféry.

Řada diskuzí a přednášek je návštěvníkům festivalu k dispozici.

Foto: ©Florian Bröcker

Tři soutěže, 17 cen a Lubina


Tři soutěže a dalších devět programových sekcí publiku nabízí možnost vidět produkce z východní a střední Evropy, které jsou v Chotěbuzi často uvedeny poprvé. Na festivalu bude uděleno celkem 17 cen, které jsou dotované celkovou výší 75 000 eur.

Prominentně obsazená mezinárodní porota každoročně uděluje hlavní cenu pro nejlepší hraný film, speciální cenu pro nejlepší režii stejně jako ceny pro výjimečný herecký výkon. Kromě finanční odměny výherci navíc obdrží žádanou sošku Lubina (v lužické srbštině: půvabná). Mimo to budou nejlepší mládežnické, krátké, debutní a regionální snímky zvláštně oceněny.

Vítězové soutěže se mohou těšit na žádanou sošku Lubinu.

Foto: ©Fotoatelier Goethe

Blízkost v různorodosti


Různorodý rámcový program s přednáškami, výstavami a koncerty či workshopy, semináři, panely a filmovými rozhovory z festivalu dělají jedinečné fórum setkávání a dialogu. Důležitou roli tu hraje též jihozápadní koprodukční trh „connecting cottbus“, který přibližuje tvůrce filmů, producenty a potenciální finančníky, což umožňuje vznik nových filmových projektů.


Minulý rok si více než 20 000 návštěvníků nenechalo tento fenomenální kulturní zážitek ujít a zhlédli tak více než 150 filmů ze 40 zemí z celého středo- a východoevropského prostoru. Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost letos ani vy!

Více informacích o festivalech v Braniborsku


Festival „Bez hranic”: www.filmohnegrenzen.de

Festival v Chotěbuzi: www.filmfestivalcottbus.de

další kulturní akce v Německu najdete na: www.germany.travel

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků