Hlavní obsah
Objevte romantický Quedlinburg Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH

Pět důvodů, proč navštívit Sasko-Anhaltsko

Proč navštívit Sasko-Anhaltsko? Že by sem čeští turisté jezdili v houfech, se zrovna říci nedá. Rozhodně to ale neznamená, že by tu nebylo nic k vidění, ba naopak. Doposud spíše opomíjená spolková země v povodí Labe toho může turistům ještě mnoho nabídnout, zejména pak těm, které lákají historie či archeologické nálezy.

Objevte romantický Quedlinburg Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH
Pět důvodů, proč navštívit Sasko-Anhaltsko

1) Památky UNESCO

Lákadel pro milovníky historie, kultury i přírody se v Sasku-Anhaltsku najde spousta. O tom svědčí i fakt, že má v současné době na seznamu Světového dědictví UNESCO hned čtyři položky: středověký Quedlinburg, který nadchne svými křivolakými uličkami s hrázděnými domy, dále města Eisleben a Wittenberg coby rodiště a působiště reformátora církve Martina Luthera, zahrady knížete Leopolda III. v Dessau-Wörlitz a v neposlední řadě také věhlasnou architektonickou školu Bauhausu v Dessau.

Škola Bauhausu

Foto: DZT/Jochen Keute

2) Archeologické nálezy světového významu

V Zemském muzeu prehistorie v Halle, jednom z nejvýznamnějších archeologických muzeí Evropy, je k vidění astronomický disk z Nebry, nejstarší dochovaná mapa noční oblohy, nalezená v roce 1999 nedaleko městečka, jehož jméno nyní nese.

Poklad objevený v roce 1999 u obce Nebra

Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH/Juraj Liptak

Za obcí Goseck se zase nachází nejstarší sluneční observatoř Evropy, jejíž stáří se datuje na 7000 let, a někteří archeologové tak tento kruh objevený teprve v roce 1991 považují za nejstarší sluneční observatoř na světě.

Prehistorická sluneční observatoř v Gosecku

Foto: Landesamt für Denkmalpflege und Archäologie Sachsen-Anhalt/Gert Pie

3) Ottův Magdeburk

Magdeburk je jedním z nejstarších měst v bývalém východním Německu. Do historie se zapsal jako císařská rezidence, hanzovní město či pruská pevnost. Za vidění stojí zdejší katedrála, náměstí Alter Markt s tajemnou sochou „magdeburského jezdce“, kterým je údajně sám císař Otto I., jenž v roce 968 povýšil Magdeburk na arcibiskupské město, aby se odtud mohlo křesťanství šířit dále mezi slovanské národy. Lákadlem je rovněž Grüne Zitadelle, jedna z posledních staveb proslulého architekta Hundertwassera.

Magdeburská katedrála

Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH/Michael Bader

4) Zážitky v přírodě

Celou zemi protkává několik kvalitních cyklostezek, z nichž nejznámější je Elberadweg podél břehu Labe. Cestou lze narazit nejen na výše zmíněné památky, ale také poznat zdejší přírodu v rezervaci Mittelelbe, která je součástí biosférické rezervace UNESCO Povodí Labe.

Biosférická rezervace středního Polabí

Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH

Pěší turisté se mohou vydat do národního parku Harz, kde na ně čeká řada dobrodružných tras s překrásnými výhledy. Vydat se lze také na čarodějnickou stezku. Adrenalinově založené jedince pak v pohoří Harz jistě nadchnou strmé stezky, jež přímo vybízejí k pořádnému dobrodružství na horském kole.

Národní park Harz

Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH/Andrea Hosse

5) Pocit, že jste viděli něco, co ostatní ještě neznají

V Drážďanech, Berlíně, Mnichově či Norimberku už byla většina z vašich přátel mnohokrát. Proto určitě neuděláte chybu, když se vydáte tak trochu do neznáma a objevíte pro jednou také něco nového. Hundertwasserhaus ve Vídni je pojem, ale Grüne Zitadelle v Magdeburku se na Instagramu či v rodinném albu bude vyjímat stejně dobře a pro jednou zas budete moci zažít ten pocit, že jste viděli něco, co ostatní ještě neznají, a blýsknout se coby originální cestovatel.

Grüne Zitadelle - jedna z posledních staveb architekta Hundertwassera

Foto: Investitions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH/Michael Bader

Rádi byste vyrazili do Německa?

Inspirujte se na www.germany.travel a objevte cíl Vaší příští dovolené či výletu!

Láká Vás dovolená v přírodě? Zkuste tento praktický vyhledávač ideálního místa pro dovolenou přesně dle Vašich představ.

Chcete vyrazit na prodloužený víkend do města? Přečtěte si něco o německých metropolích i romantických středověkých městech na www.germany.travel a jistě si vyberete.

Rádi byste se vydali objevovat zajímavé památky? Podívejte se na všechny německé památky UNESCO a vydejte se na cestu časem.

Výběr toho nejlepšího z Německa najdete na seznamu TOP 100 památek a atrakcí, o nichž každý rok hlasují turisté z celého světa.

Tipy na dopravu

Do Německa se dostanete snadno autem, vlakem či autobusy různých společností, jejichž nabídku destinací letos výrazně rozšířily zelené autobusy Flixbus. Pokud chcete vyrazit jen na víkend a užít si ho na maximum, pro cesty na sever či západ Německa můžete využít nabídky nízkonákladové letecké společnosti Eurowings.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků