Hlavní obsah
Zažijte kouzlo vánočních trhů v Braniborsku. Foto: TMB-Steffen Lehmann

Kouzlo zimy v Braniborsku

Spousta českých turistů se každý rok vydává na vánoční trhy do Německa. Ke klasickým cílům patří již mnoho let Drážďany, Berlín, Mnichov, Regensburg a Norimberk. Pokud byste rádi vyzkoušeli něco nového, pak pro vás máme několik málo tipů.

Zažijte kouzlo vánočních trhů v Braniborsku. Foto: TMB-Steffen Lehmann
Kouzlo zimy v Braniborsku

Adventní čas má v Braniborsku zvláštní kouzlo. Ochutnejte adventní dobroty mezi typickými tkalcovskými domy v Postupimi, zajděte na vánoční trh na statku Krongut Bornstedt, který je světovým dědictvím UNESCO, nebo za tradičními řemesly do městské části Babelsberg. Ve Spreewaldu se na vánoční trhy dostanete loďkou, v Himmelpfortu má Ježíšek svou „poštovní pobočku“.

Plavba za vánočními trhy ve Spreewaldu

Foto: Spreewaldweihnacht

Okurkové vánoční trhy

Pokud si vzpomínáte na spreewaldské okurky nebo jste o nich už slyšeli, tak pro vás máme jeden tip: vydejte se o druhém adventním víkendu na vánoční trhy do Sprévského lesa (Spreewaldu). K těmto vánočním trhům se dostanete jen lodí. Vyjíždí se z přístavu v Lübbenau, kde se mohou návštěvníci před plavbou posilnit grogem a uzenými rybami.

Staré vánoční zvyky ve Sprévském lese

Foto: Spreewaldweihnacht

Vstupenky na tento jedinečný vánoční trh je třeba si předem objednat. Na lodi se o návštěvníky postará kapitán, který je v mezičase obveselí vyprávěním zajímavých historek, návštěvníci budou v teple – zachumlaní v dece a s pohárem svařeného vína v ruce –, takže si plavbu světovým dědictvím UNESCO užijí. Poté se hosté přesunou do muzea/skanzenu v Lehde, kde se budou moci přenést o 100 let zpátky a podívat se na to, jak se Vánoce slavily dříve.

Kdy: 6.–7. prosince 2014
Plavba: odjezdy od 10:30 do 17 hodin (to je poslední plavba)
Kde: přístav Spreewaldhafen Lübbenau, Dammstraße 77a, 03222 Lübbenau/Spreewald
Cena: plavba tam a zpět i se vstupem do muzea 12 eur, děti 6 eur

Vstup na vánoční trhy v Lübbenau je zdarma.

Vánoční trhy v Holandské čtvrti v Postupimi

O třetím adventním víkendu se v Postupimi vánoční trhy přesouvají do Holandské čtvrti, půvabné čtvrti skládající se z cihlových domečků, ve kterých se dnes nachází mnoho kaváren, restaurací a obchůdků. O tomto víkendu mohou návštěvníci Postupimi potkat i Sinterklaase, holandského Mikuláše, a oslavit společně s ním trochu netradiční – holandské –  Vánoce.

Mikuláš chodí v Postupimi na holandských trzích s Černým Petrem

Foto: Jan Boumann Haus

V Česku chodí Mikuláš společně s čerty a andělem, v Holandsku je ale všechno jinak – společníkem Mikuláše je zde černý Petr, i na toho na těchto vánočních trzích jistě narazíte. U stánků mohou hosté ochutnat mnoho specialit: poffertjes (mini-palačinky), genever (typickou holandskou pálenku, předchůdce ginu) a skořicový likér.

13. prosince přivítají Mikuláše na Havole, a to od 13:30 hod., poté se Mikuláš přesune na bílém koni až do Holandské čtvrti.

Kdy: 13. a 14. prosince 2014
Sobota: 11:00–20:00 hod.
Neděle: 11:00–19:00 hod.
Kde: Holländisches Viertel, Mittelstraße, 14467 Potsdam
Vstup: zdarma

Brandenburg an der Havel

Nedaleko Postupimi, hlavního města spolkové země Braniborsko, se nachází pěkné historické městečko Brandenburg an der Havel. Vánoční trhy se zde konají na hlavním náměstí a jsou kombinací tradic a atmosféry moderních adventních trhů. Díky tomu, že se trhy konají v samotném centru, se dá jejich návštěva skloubit s návštěvou zdejších obchůdků.

V Brandenburgu an der Havel se v době vánočních trhů skvěle nakupuje

Foto: Alexander Muehle

Kdy: 29. listopadu až 21. prosince
Pondělí až sobota:  10:00–20:00 hod.
Neděle: 12:00–20:00 hod.
Kde: Neustädtischer Markt, 14776 Brandenburg an der Havel
Vstup: zdarma

Tip: Během adventu je výjimečně 7. a 21. 12. otevřeno i o nedělích.

Romantické trhy v srdci světového dědictví UNESCO

Jen 400 metrů od proslulého zámku Sanssouci v Postupimi, se na statku Krongut Bornstedt konají další vánoční trhy – v době adventu je zde pro návštěvníky připravena romantická vesnice přímo v srdci světového dědictví UNESCO.

Vánoční trhy na statku se konají v samotném srdci světového dědictví UNESCO

Foto: Krongut Bornstedt

Pod střechami bílých pagodových stanů budou moci návštěvníci ochutnat regionální speciality, voňavé dobroty, obdivovat řemeslnické výrobky. Mnoho nabízených produktů jistě poslouží i jako inspirace pro vánoční dárky.

Tyto vánoční trhy jsou otevřené po celý týden. Návštěvníci se mohou těšit také na vánoční stromek, malá ohniště, u kterých se budou moci zahřát, a také na pohodový hudební doprovod, který dotvoří celkovou atmosféru.

Nevšední zážitek - i v zimě se můžete svézt v Braniborsku na drezíně

Foto: TMB - Erlebnisbahn Zossen Jüterbog

Kdy: 29. listopadu–28. prosince 2014
Denně: 11:30–18:30 hod.
24. 12. 2014: 11:30–16:00 hod.
Kde: Ribbeckstraße 6/7, 14469 Potsdam
Vstup: 2 eura základní, 1 euro snížené

Tip: Pokud byste chtěli zažít i něco neobvyklého, můžete vyzkoušet i jízdu na drezíně.

Vánoční trhy v srdci Postupimi

Tradiční vánoční trhy v Postupimi se konají pod heslem „Modré světlo“ jako každý rok v  barokním centru města mezi kostely sv. Petra a Paula a náměstím Luisenplatz na Braniborské ulici v bezprostřední blízkosti zámku Sanssouci. Na trzích budou k dostání speciality z regionální kuchyně, řemeslné a umělecké výrobky, stejně jako třeba i svařené víno a voňavé pražené mandle.

Vánoční trhy v Postupimi ve znamení modré

Foto: TMB - Uwe Seibt

Na náměstí Luisenplatz bude pro návštěvníky připraveno i kluziště, na kterém se mohou malí i velcí návštěvníci projet na bruslích. Nacházet se zde bude také jeviště, na kterém budou dětem vyprávěny různé pohádky a povídky. O příjemnou atmosféru se postará i doprovodná hudba.

Kdy: 24. listopadu až 28. prosince 2014
Neděle až středa: 11:00–20:00 hod.
Čtvrtek až sobota:
11:00–21:00 hod.

25. a 26. 12. 2014: 11.00–19:00 hod.
28. 12. 2014: 11:00–18:00 hod.
24. 12. 2014 je vánoční trh uzavřen.

Kde: Brandenburger Straße und Luisenplatz, 14467 Potsdam
Vstup: zdarma

Vánoční trhy 1000 hvězd v braniborském Cottbusu

A pak je tu ještě jeden trh mimo Postupim, který určitě stojí za to vidět. Celé město bude slavnostně zářit ve světle tisíců hvězd. Nejedná se o hvězdy jen tak ledajaké, jde o herrhutské hvězdy (ochranovské hvězdy), které již řadu desetiletí vyrábí ve zdejší manufaktuře. Zajímavostí je, že jsou hvězdy dodnes skládány ručně, ročně jich zdejší manufaktura zvládá vyrobit okolo 250 tisíc.

Symbolem Vánoc v Cottbusu jsou ručně vyráběné hvězdy

Foto: Cottbus-tourismus.de

Kromě toho se mohou návštěvníci těšit i na dřevěnou pyramidu, velkou vánoční jedli a hudbu z regionu.  Ochutnat budou moci také celou řadu specialit.

Kdy: 26. listopadu až 23. prosince 2014
Denně: od 11:00–19:00 hod.
Kde:  Cottbuser Innenstadt, 03046 Cottbus
Vstup: zdarma

Ježíškova pošta

Další zajímavostí, kterou jen tak někde nemají, je Ježíškova pošta. Ta se nachází v malém braniborském městečku Himmelpfort. Všechny dopisy, které jsou doručeny na tuto adresu, se prý dočkají odpovědi. Nevěříte? Vyzkoušet si to můžete i vy: An Den Weihnachtsmann, Weihnachtspostfiliale, 16798 Himmelpfort, Německo.

Inzertní sdělení
Speciální a výhodná nabídka: Zimní Braniborsko
Pokud si chcete užit netradiční víkend, pak zkuste navštívit Braniborsko. Právě zde pro vás mají speciální nabídku „Winterliches Brandenburg“ (Zimní Braniborsko). Ubytování ve 3 a 4 hvězdičkových hotelech je v rámci této nabídky k dostání od 59, resp. 79 euro za noc v dvoulůžkovém pokoji. Užít si můžete i prvotřídní wellness – právě zde tak můžete nechat doznít kouzlo vánočních svátků nebo si jen tak dopřát trochu toho odpočinku.
Více se o nabídce dozvíte zde.

Tipy na cestu: vánoční trhy v Braniborsku

Více o Braniborsku:

česky: www.braniborsko.cz
německy: www.reiseland-brandenburg.de

 

Vánoční trhy v Braniborsku:

Přehled zde

Trhy ve Spreewaldu zde

Holandské trhy v Postupimi zde

Trhy na statku v srdci UNESCO zde

Brandenburg an der Havel zde

Trhy v Postupimi zde

Trhy v Cottbusu zde

Ježíškova pošta zde

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků