Francký, knížecí, přívětivý: Würzburg
Město pro všechny smysly
Staré biskupské sídlo a mladé univerzitní město: Würzburg je obecně vnímán jako barokní město s jižanským nádechem a franckou pohodou. Tváři Würzburgu dominují mistrovská díla architektonického umění různých epoch a slohů, k životu zde neodmyslitelně patří umění, kultura a francké víno, které šíří atmosféru oslovující všechny smysly.
Würzburg se rozkládá na březích řeky Mohan (Main)
Foto: Würzburg CTW/Andreas Bestle
Památka UNESCO nebo Röntgenova laboratoř
Würzburg nabízí příležitost k úchvatné a strhující objevné výpravě časem a slohy: Rezidence, zapsaná v seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, a tvrz Marienberg jsou jakožto dominanty Würzburgu poměrně dobře známy, toto město však nabízí daleko, daleko více: např. i největší sbírku děl gotického řezbáře Riemenschneidera na světě.
Úchvatná barokní rezidence je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO
Foto: DZT/Foto-Design Ernst Wrba
Komplex věží Dómu a baziliky Neumünster, věž radnice Grafeneckart a kostela Käppele. 180 metrů dlouhý Starý mohanský most s impozantními sochami svatých. Anebo, o něco současnější, původní laboratoř, ve které Wilhelm Conrad Röntgen objevil paprsky, které dodnes nesou jeho jméno.
Další významnou památkou je pevnost Marienberg
Foto: Würzburg CTW
Křesťanská tematika a světští umělci
Obě vzpínající se věže dómu sv. Kiliána ukazují již z dálky cestu ke vchodu. Tato čtvrtá největší románská církevní stavba o celkové délce 105 metrů a fasádě se dvěma věžemi, kterou nechal vystavět biskup Bruno roku 1040, je jedním z hlavních ukázek německého stavebního umění z dob saských králů.
K rezidenci náleží i překrásné zahrady
Foto: DZT/Jochen Keute
V muzeu u dómu je vystaveno kolem 300 obrazů a soch uplynulého tisíciletí. Fascinující je jeho koncepce: křesťanská tematika, zpracovaná moderními a současnými – i z části v NDR působícími – umělci jako Ernst Barlach, Joseph Beuys, Otto Dix, Dina Draeger, Käthe Kollwitz, Wolfgang Mattheuer, Werner Tübke či Andy Warhol je zde bezprostředně konfrontována s pojetím starých mistrů – za všechny uveďme jména jako Tilman Riemenschneider, Georg Anton Urlaub, Johann Peter Wagner a Johann Zick.
Würzburg je krásný i v zimě
Foto: Würzburg CTW/Andreas Bestle
Světské umění pro světové publikum
O něco modernější je expozice muzea v Kulturním špejcharu u starého přístavu, která na 3 500 m2 představuje umění od 19. století až do současnosti. A to v podobě dvou sbírek mezinárodní třídy: Městské sbírky, mj. s díly tvůrců jako Stephan Balkenhol, Carl Grossberg, Magdalena Jetelová, Camill Leberer, Emy Roeder a Max Slevogt, a sbírky evropského umění z období kolem roku 1945, mj. s tvorbou umělců jako Hans Arp, Max Bill, Anthony Caro, Günter Fruhtrunk, Richard Paul Lohse, Bridget Riley a Victor Vasarely.
Kulturní špejchar je místem, kde se střetávají různé formy umění
Foto: Würzburg CTW/Andreas Bestle
Světské umění pro světové publikum je k vidění i v Kulturním špejcharu, oceněném řadou vyznamenání a obsahujícím sbírku Ruppert: konkrétní umění v jedinečném prostředí. Sbírka antického umění pak na své objevitele čeká v Muzeu Martina von Wagnera.
Císařský sál würzburské rezidence je dějištěm mnoha hudebních akcí
Foto: Würzburg CTW/Andreas Bestle
Přes Mohan vede most z kamene
Na místě dnešního mostu stál úplně první kamenný most na území Německa, jehož vznik se datuje do roku 1120. Jeho chatrný stav si vynutil v 15. století zbourání. Úkol postavit most nový připadl staviteli Hansi von Königshofen. Zhruba v roce 1730 byl most vyzdoben nádhernými barokními sochami svatých vysokými 4,5 metru.
Po kamenném mostu přes Mohan se pohodlně dostanete přímo do historického jádra města
Foto: Würzburg CTW/Andreas Bestle
Kulinářské zářitky na francký způsob
Ať už se vydáte na ten či onen břeh Mohanu, tak nejen rustikální lokály a tradiční vinárny s regionální franckou kuchyní, ale i špičkové mezinárodní restaurace, kterým se hned tak něco nevyrovná, najdete všude. A že tu k jídlu neodmyslitelně patří klasické francké víno, tzv. Bocksbeutel, je samozřejmostí. Konec konců mluvíme o Würzburgu.
Jak se dostat do Würzburgu
Pokud vyrazíte autem z Prahy, bude vás čekat 400 km. Můžete se ale svézt autobusem do Norimberka a odtud pokračovat vlakem, taková cesta potrvá zhruba 5 hodin.
Tip pro zvídavé cestovatele:
Ve Würzburgu je počátek snad nejoblíbenější německé prázdninové stezky - Romantische Straße (Romantická stezka) - která na svých 400 km spojuje řadu krásných míst. Více se o nich dočtete na stránkách Německé turistické centrály.