Hlavní obsah

Dovolená ve stínu pyramid – tipy, kam se letos v Egyptě vydat

Díky široké nabídce levných Last Minute zájezdů stojí dovolená v Egyptě podstatně méně, než předešlé roky. Výběr jednotlivých lokalit je velmi bohatý, najít vytoužené místo by tedy neměl být problém. Plánujete strávit letošní dovolenou ve stínu pyramid u Rudého moře? Máme pro vás několik tipů na zajímavá místa, která jsou díky nabídkám Last Minute zájezdů cenově zajímavá.

Dovolená ve stínu pyramid – tipy, kam se letos v Egyptě vydat
V tomto článku dále najdete:
  • Sharm el Sheikh plný ryb
  • Hurgháda: Turistická alma mater
  • Sinajská trojka

Dovolená v Egyptě patří v posledních letech k těm levnějším, zvlášť pokud se podaří využít slevu v podobě Last Minute zájezdů. Stačí si zabalit kufry, vyrazit na letiště a za chvíli jste již v Africe a koupete se v azurově modrém moři. Prostě idylka. A která že to místa jsou díky letošním nabídkám Last Minute zájezdů nejsnáze dostupná?

FOTO: Zájezdy.cz

V letošní nabídce jednotlivých cestovních kanceláří převládají především známé turistické lokality jako Sharm el Sheikh, Hurgháda a Taba, do těchto míst nebývá problém zlevněný zájezd získat. Vedle pobřežních letovisek je pak významným rekreačním centrem i Sinajský poloostrov, který navíc nese důležitý historický význam pro Židy, muslimy i křesťany.

Máte-li zájem se o výše uvedených lokalitách dozvědět něco bližšího, připravili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, včetně praktických doporučení a tipů. Začneme u nejnavštěvovanější destinace u rudého moře – Sharm el Sheikhu.

FOTO: Zájezdy.cz

Do Šarmu za rybami

Za necelých deset let se stala ze Sharm el Sheikhu jedna z nejfrekventovaněji navštěvovaných destinací u Rudého moře. Vyrostla zde celá řada moderních hotelů s širokým zábavním a sportovním zázemím. Před dvěma lety zde navíc bylo otevřeno nové letiště ve stylu tradičních pouštních chatrčí.

Centrem letoviska je zátoka Naama bay, okolo které se situuje většina hotelů. Můžete zde tedy využít širokou nabídku aktivit, od vodních lyží, přes lukostřelbu až po golf. Rovněž nesmí chybět výlety na velbloudech do oázy s beduíny či projížďka pouští na terénních čtyřkolkách.

Písečné taxíky

Nemají žlutou barvu ani černobílou pásku, a přesto jsou hlavním dopravním prostředkem v Egyptě. Tam, kde končí silnice a začíná dravá poušť, je čas pro kolébavého jednohrbého tanečníka. Hrb na zádech však nemá naplněný vodou, jak praví mnohé chiméry, nýbrž tukem, jež se mu stává zásobárnou energie.

Na drsné „silniční“ podmínky je vybaven perfektivními pneumatikami (nožní polštářky umožňující chůzi po písku) a stěrači (víčka která rezistují silnému poryvu písku). Díky své chůzi je také přezdíván „Koráb pouště“. Velbloudi totiž pohybují končetinami postupně. Nejprve jde pravý bok a potom ten levý. Vlnivý pohyb vytváří pohyb podobný korábu, který u jiného taxíku nenajdete.

Sharm el Sheikh je původně rybářská vesnice a pokud se ponoříte pod azurově modrou hladinu, pochopíte proč. V labyrintu korálových útesů promlouvají celá hejna pestrobarevných ryb. Často se vám může stát, že budete jen tak plavat a najednou zjistíte, že plavete uprostřed hejna.

FOTO: Zájezdy.cz

K vidění jsou zde i obrovské ještěrovité morény či rejnoci. Z většiny ryb nemusíte mít strach, neboť jsou na přítomnost lidí zvyklé. Pozor si ale musíte dávat na to, kam šlapete, neboť chození po korálech je přísně zakázáno a buďte si jistí, že plavčík pozná, kdy mu šlapete po „jeho záhonku“.

Kousek od Naama bay se nachází velký tržní palác, který vypadá jako něco mezi Disneylandem a Rudým náměstím. Pravoslavné věžičky se zde kombinují se zelenými labutěmi a umělými tropickými květinami. Někteří budou tento palác považovat za vtipnou střeštěnost, jiní se pravděpodobně budou ofrňovat nad přeplácanou kýčovitostí.

Hurgháda, turistická alma mater

Hurghada - největší turistické centrum na pobřeží Rudého moře stále láká dost turistů, ač v posledních letech začíná být trendem objevovat dosud ne tolik frekventovaná letoviska. V dnešní Hurghádě žije asi 60 000 místních obyvatel a asi 20 000 bez regulérního povolení k pobytu. Jedná se především o muže z Horního Egypta, kteří jezdí do turistických destinací si vydělat peníze, jež obratem posílají manželce domů. Měsíčně jim zde dělá společnost na 100 000 zahraničních návštěvníků.

FOTO: Zájezdy.cz

Na pobřeží hurghádské riviéry se nachází přes 150 hotelů v různých cenových kategoriích. Některé skutečně připomínají pohádkové paláce. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Hurghádě, můžete se zúčastnit řady výletů. K nejzajímavějším patří např. noc v arabském stylu, během které je divákům v krátkých představeních vylíčena historie Egypta, doprovázená vystoupením břišních tanečnic a tradiční drezurou koní.

Jiný výlet zase nabízí unikátní pohled do hlubin Rudého moře. Pomocí malé ponorky se ponoříte do hloubky až 22 metrů, a můžete se kochat pohledem na pestrobarevné korály, velké ryby či lodní vraky.

FOTO: Zájezdy.cz

Klášter sv. Kateřiny

Pravoslavný kostel se krčí u úpatí hory Sinaj a v chladnějších dnech bývá často cílem turistických procházek z blízkých rekreačních center. Je pokládán také za nejstarší stále fungující křesťanský klášter na světě. Ve zdech místního kláštera totiž dodnes žije několik desítek mnichů.

Na tomto místě údajně Mojžíš spatřil věčně živý hořící keř, skrz nějž Bůh promluvil k prorokovi a poradil mu, aby vyvedl Izraelity z Egypta. Tento keř se pne po hradbách kláštera dodnes. Vedle bohatě zdobené baziliky Proměnění také zaujme důmyslný systém vyvýšených vchodů, které jsou umístěny uprostřed vysokých zdí

Národní park Ras Muhammad

Tento Národní park se nachází asi 20 km od letoviska Sharm el Sheikh na úplném jihu Sinajského poloostrova. Jedná se o vůbec první mořský národní park v Egyptě. Díky bohatě rozvrstveným korálům, mořským houbám a živočichům se jedná o jedno z nejoblíbenějších center pro potápění. „Šnorchlovači“ zde mohu vidět např. mantu obrovskou nebo žraloka černoploutvého.

Anketa
Strávíte letos dovolenou v Egyptě?
Ano, chystám se tam už dlouho
20 %
Ano, využiji některou nabídku last minute
20 %
Ani ano, ani ne
20 %
Ne, Egypt mě neláká
20 %
Ne, byla by to moc drahá dovolená
20 %
Celkem hlasovalo 2651 čtenářů.

Tržní rošády – na co si dát při nakupování v Egyptě pozor

Pokud jdete v Egyptě po stánkařské ulici, je potřeba mít se na pozoru, protože arabové jsou považováni za jedny z vůbec nejďábelštějších obchodníků. V jejich přítomnosti je dobré se řídit několika pravidly. Pokud okolo stánku procházíte, po zboží se dívejte jen velmi nenápadně. Jestliže projevíte přílišný zájem o obchodníkův sortiment, chytne vás za ruku a už začne smlouvat o ceně.

Pokud máte konkrétní představu o zboží, které chcete na tržišti koupit, je dobré předtím zajít do klasického obchodu s pevnými cenami, kde zjistíte okolo jaké hranice se cena výrobku pohybuje. Trhovci totiž z počátku smlouvání nastolují nepřiměřeně vysoké ceny. Reálná kupní hodnota výrobku se většinou pohybuje pod 50% prvně nabízené ceny. S obchodníkem, v případě zájmu, je dobré jednat přívětivě. Čím více totiž vidí váš zájem, tím je povolnější.

Pokud jednáte mile, rádi vás obmění malým dárkem v podobě korálků na krk či sadou tabáků. Pokud ale budete neurotičtí, čekejte salvu nepříliš lichotivých přídomků k vašemu jménu.

Egypťané jsou navíc velmi citliví na národnost. Pokud u nich v obchodě někdy naleznete cenovky, rychle je před vámi otočí se slovy, že to pro vás neplatí, to je pro Američany. Také si dávejte pozor na míru vašeho opálení. Příliš bílí turisté jsou pro trhovce znakem lehké kořisti, neboť se  domnívají, že do města právě přijeli. S nakupováním tedy nespěchejte a počkejte si na druhou polovinu týdne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků