Hloubka? Minimálně 340 metrů, ale možná i větší. Vždyť se vědcům doposud nepodařilo prozkoumat dno. Dno, které vzniklo po ohromném výbuchu sopky před 84 000 lety. Vegetace v okruhu několika desítek kilometrů zcela vyhynula, popel padal až na Floridě a kráter, který vznikl, se okamžitě zaplnil – koncentrovanými kyselinami a smrtonosnými sloučeninami.

Ty ale v průběhu desítek tisíc let nahradila voda. Chladivá, temná, hluboká. A po poledni čeřená větrem Xocomil.

Atitlán kdysi Alexander von Humbolt označil za nejkrásnější jezero planety. A svůj titul si dál drží...

Atitlán kdysi Alexander von Humbolt označil za nejkrásnější jezero planety. A svůj titul si dál drží...

FOTO: www.bigstockphoto.com

Nekývejte na první nabídku

„Neodkývejte prodejci lístků první cenu, kterou vám nabídne,“ radí turističtí průvodci po této oblasti. Turisté jsou tady totiž silně atakovaným druhem – místní chtějí vydělávat, a tak si cizincům říkají i o několikanásobně vyšší částky. Stačí být ale dostatečně asertivní a nenechat si přístup líbit a většina jich „zkrotne“ a nabídne cenu, která už je podobnější té, kterou platí místní.

Guatemala je domovem Mayů: Záhada v Guatemale a konec světa? Mayské naleziště Tikal skrývá tajemství 

Vulkán San Pedro je součástí světoznámého panoramatu.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Xocomil, vítr, který smývá hříchy

Čte se „Šokomil“ a vát začíná pravidelně vždy po poledni. Menší loďky v tu chvíli zamíří do přístavu, dvoumetrové vlny, které proudění vzduchu způsobí, jsou na ně už příliš vysoké. Xocomil je fenomén typický právě pro jezero Atitlán. Vzniká ve chvíli, kdy se tu srazí vlhký vzduch od Pacifiku se vzduchem, který proudí z hor.

Cestu po jezeře by si ale neměl odpustit nikdo. Začíná se obvykle v městečku Panajachel, místě, kde si svou středoamerickou základnu vytvořili v 60. letech američtí hippies. Dodnes je tu atmosféra uvolněnější, než by si místní starousedlíci přáli. Panajachel je jinak typicky turistické letovisko – najdete tu spoustu hotýlků a penzionů, trh s tradičními suvenýry, kvalitní restaurace i bistra pro nenáročné.

Slavné je i Jezero Titicaca: To jsou plovoucí vesnice a v nich Urové, tajemný národ s černou krví 

Svatá trojice uprostřed mlhy

Z místního přístavu se pak každé ráno vyplouvá na širou hladinu. V dálce ji lemují vrcholy tří místních vulkánů – Atitlánu, TolimánuSan Pedra – právě ty vytvářejí s modrou vodou a zelenou vegetací na březích jezera nezaměnitelné panoráma, které po ránu, kdy se na hladině válí mlha, bere dech.

Nejkrásnější je prý Atitlán při východu slunce, kdy se nad hladinou povaluje mlha.

Nejkrásnější je prý Atitlán při východu slunce, kdy se nad hladinou povaluje mlha.

FOTO: Adam Baker

Není divu, že Alexander von Humboldt při prvním spatření jezera vydechl slavnou větu o nejkrásnějším jezeře planety. Ostatně – z tohoto neoficiálního titulu krásy žije jezero Atitlán vlastně dodnes.

Maximón, tak trochu jiný světec

Jeho podoba se liší kraj od kraje, všude mu lidé ale nosí kořalku, cigarety, doutníky, ale i lahve s coca colou. Maximón je velmi oblíbený světec, který má v oblasti jezera Atitlán spoustu přívrženců i svatyní. Chodí za ním i turisté a prý i jim za drobný dárek pomůže s láskou, zdravím i penězi.

Nejkrásnější pohled na Atitlán je prý po ránu. A pak také z míst, která nejsou tak turisticky exponovaná. Tady ale pozor – místní agentury důrazně doporučují vyrážet na túry jen ve společnosti zkušeného průvodce a s více lidmi. Ne proto, aby na turistech vydělaly, ale z obavy před některými místními domorodci. I přesto je ale Atitlán jedním z nejoblíbenějších cílů v Guatemale.

Obklopené nádhernou přírodou Guatemaly a zachovávající si auru tajemna - to je Atitlán.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Pod hladinou pusto

Jediní, kteří si pobyt u jezera neužijí, jsou rybáři. V 70. letech se místní vláda rozhodla udělat z Atitlánu celosvětově uznávané místo sportovního rybolovu. Do ekosystému jezera ale vypustila dravého okouna černého, který všechnu ostatní faunu téměř zlikvidoval. O živobytí tak přišli i místní rybáři.

Život v jezeře je tak dnes jen minimální. Říkají to i potápěči, kteří sem občas dorazí. I tak je prý ale svět pod hladinou, který na každém metru připomíná vulkanický původ jezera, fascinující.

O dalších perlách Střední Ameriky se dočtete v článku Zlaté žáby a horké vodopády v pralese? Ve Střední Americe je stále co objevovat 

Inzertní sdělení: Vydejte se na nejlepší dovolenou svého života!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa 2016

Vydejte se do Guatemaly k jezeru Atitlán, navštivte božský Karibik, poznejte mayské město Tikal, Havajské ostrovy, projděte se po Sydney, poznejte Samou, Filipíny, Japonsko... a dopřejte si relax na Maledivách.

A to vše během 25 dnů! V březnu 2015 totiž už popáté odlétáme na Cestu kolem světa soukromým letadlem. A míst máme jen 64! Neváhejte a rezervujte si svoje místo na palubě leteckého speciálu.

Za tajemstvím mayského kalendáře

Vydejte se do zemí Střední Ameriky za mayskými památkami. Uxmal, Palenque, města v džungli, ale i nádherné pláže v okolí letoviska Playa del Carmen.

Užijte si 11 dní, do kterých jsme namíchali poznání i odpočinek u moře. Nebude se vám chtít zpátky!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Britských Panenských ostrovech, o luxusních Maledivách nebo o letovisku Búzios. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán