Cedule upozorňující turisty na to, že se procházejí po posvátném území Anangů, by se po desetikilometrovém obvodu Uluru daly počítat možná i na stovky. Člověk by podle nich neměl opustit stezku, dotýkat se vybraných míst, měl by být tiše… Nejposvátnější místa jsou dokonce „natvrdo“ oplocena a je u nich striktní zákaz focení.

Samotný výstup na plošinu, která je ve výšce 348 metrů nad okolní planinou, sice zakázaný není, ale pokud se na cestu vydáte s domorodým průvodcem, bude vás od vašeho úmyslu zrazovat. Duchové, kteří na vrcholu Uluru žijí, nesmí být totiž rušeni.

Výstup na vrchol rozhněvá duchy

A snahy domorodců jsou v tomto směru úspěšné. Zatímco ještě před pár lety absolvovalo cestu na vrchol sedm z deseti turistů, kteří k Uluru dorazili, dnes se povídáním o temných silách a smůle, která se na vás přilepí, pokud se nahoru vydáte, nebo si domů jako suvenýr uloupnete kousek skály, nenechají odradit jen čtyři lidé z deseti.

Se svými rozměry je Uluru impozantní i z výšky.

Se svými rozměry je Uluru impozantní i z výšky.

FOTO: Corey Leopold

Svou roli v tom ale hraje i fakt, že výstup na horu je poměrně nebezpečný a zemřelo při něm už několik desítek lidí. Za mokra pískovcový povrch silně klouže, v pětačtyřicetistupňovém horku zase několik turistů zemřelo na infarkt. Nejznámější přírodní symbol Austrálie má v tomto ohledu pořádnou kaňku.

Podobně zrádný je i výstup na Stolovou horu v JAR: Krásná i zrádná Stolová hora: Žili na ní lvi, někdy mívá obětí stejně jako Everest

Vydejte se do Austrálie prostřednictvím článků:

A zároveň přitahuje i milovníky konspiračních teorií. V souvislosti s Uluru se tak hovoří o mimozemských civilizacích, o tom, že jde o kus spadlé komety, že se v jeho okolí ztrácejí záhadně turisté a že Anangové tady ve skutečnosti střeží vstup do ohromného podzemního města.

Devět desetin je pod zemí

Vědci nicméně valnou část těchto teorií vyvracejí. Uluru vzniklo přirozenými horotvornými pochody asi před 600 milióny let a odhaduje se, že nad zemský povrch ční zhruba jen jedna desetina celkového objemu. Monolit je podle nich „zavrtaný“ až do hloubky pěti kilometrů. Nicméně i to, co ční nad povrch je kolosální.

Monolit během dne mění barvy – od růžové, přes fialovou, až po zářivě oranžovou.

Monolit během dne mění barvy – od růžové, přes fialovou, až po zářivě oranžovou.

FOTO: ESO travel

Vrcholová plošina je 348 metrů nad okolní krajinou, rozměry jsou 3,6 a 2,4 kilometru. Procházka po obvodu tak není v místním parném létě žádný med – je totiž dlouhá zhruba deset kilometrů.

Ideální dobou, kdy se k Uluru vydat, je úsvit, nebo západ slunce. To totiž skalní kolos hraje všemi barvami – ještě před východem je zašedlý, pak se zbarví do růžova, tmavě fialové, která přejde přes tmavě rudou do oranžové. Turisté cvakají fotoaparáty, prodejci suvenýrů nestíhají kasírovat…

Podobně unikátní je východ slunce u vulkánu Bromo v Indonésii. Nejkrásnější vulkán planety: Vystoupejte "Mořem písku" na indonéské Bromo

Noc „v kempu“ za 40 tisíc

The Rock, jak skále přezdívají sami Australané, je ohromným tahákem a ceny výletů a ubytování v „blízkosti“ (což je pojem v australském měřítku dosti relativní) jsou velmi vysoké. Na špici tohoto žebříčku se drží „kemp“ Longitude 131°, který tvoří luxusní chatičky a stany v blízkosti monolitu.

Kemp Longitude je ukázkovým příkladem "glampingu", luxusního kempování. Více v článku: Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné 

Ráno se probudit a z postele sledovat východ slunce nad Uluru – zážitek za v přepočtu 40000 korun.

Ráno se probudit a z postele sledovat východ slunce nad Uluru – zážitek za v přepočtu 40 000 korun.

FOTO: longitude131.com

Východ slunce je tady možné pozorovat přímo z postele skrze prosklenou stěnu, západ pak třeba od opulentní večeře, kterou zaměstnanci připraví v poušti kousek od resortu. Dovolit si podobný zážitek ale může málokdo – noc tady zamilovanou dvojici vyjde na v přepočtu 40 000 korun.

A mimochodem – věděli jste, že většina Australanů prý nikdy Uluru nespatří na vlastní oči?

Inzertní sdělení: Křížem krážem Austrálií!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Austrálie:

FOTO: ESO travel

Austrálie – pouští a pralesem

Poznávací zájezd, který začíná cestou k magickému Uluru a pokračuje po dalších přírodních scenériích Austrálie. Deset dní na cestě, tisíce kilometrů a zážitky na celý život. Prozkoumejte itinerář cesty!

Metropole Austrálie

Vydejte se po nejkrásnější pobřežní cestě planety – Great Ocean Road, poznejte Canberu a všechny dominanty Sydney. Kombinace slavných míst a unikátních zážitků, které jsou typické pro jih Austrálie.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

The best of Australia

Namíchejte si australský koktejl podle svého. Základní kostra 19denního zájezdu je společná, program na jednotlivých místech je už ale jen ve vaší režii. Ubytování, strava a doprava zajištěna.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o souostroví Antigua a Barbuda, tajemných místech Sibiře nebo o Středu světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán