Hlavní obsah

V Thajsku každoročně láká turisty k navštívení více než 40 000 chrámů

Kromě přírody, rušných přímořských letovisek a kultury můžete v Thajsku obdivovat také celou řadu cenných historických památek. Za zmínku stojí především chrámy, kterým se zde přikládá velký význam. Byly zakládány členy královských rodin nebo za účelem opatrování nesmírně uctívaných předmětů a v Thajsku se jich nachází na 40 000. Těch opravdu nejvýznamnějších chrámů napočítáte přes 180.

V Thajsku každoročně láká turisty k navštívení více než 40 000 chrámů

 

V tomto seriálu dále najdete:
  • 108 znamení Buddhy ve Wat Pho                     
  • Smaragdový Buddha v chrámu Wat Phra Kaeo
  • Zlatý poklad chrámu Wat Traimit

Tento mini seriál se bude ve třech následujících článcích věnovat thajských chrámům, postupně vám představíme ty nejzajímavější a nejpestřejší skvosty, na které nedá Thajsko dopustit. Jednotlivé chrámy se od sebe liší architekturou, stářím, malbami, použitým materiálem, tvarem nebo účelem.

Některé jsou opředené mýty a proto jsou velmi navštěvované turisty, jiné jsou zároveň krásné a svým způsobem i strašlivé. V Thajsku ale narazíte i na chrámy „obyčejné“. I ty však jsou plné zajímavostí a odkazů na thajskou historii. Vydejte se proto s námi za jejich poznáním, místy vás nad jejich krásou bude až přecházet zrak.

108 znamení Buddhy ve Wat Pho

Královský chrám první třídy Wat Pho je nejstarší v Bangkoku a jedním z největších v Thajsku. Byl založen v 16. století v době ayutthayské epochy. Roku 1781-1789 byl kompletně zrekonstruován Ramou I. Ulice Thanon Chethuphon rozděluje celý areál na dvě hlavní části. Na jedné najdete chrámové budovy, kde se můžete kochat památkami a odkazy thajských mistrů, na straně druhé můžete zavítat do příbytků mnichů, jejichž život je velice střídmý a bez zbytečného luxusu.

Nejzajímavější atrakcí celého chrámu, potažmo celého komplexu, je obrovský ležící Buddha. Socha měří celých 46 m na délku, na výšku 15 m a má znázorňovat umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl Nirvány. Ležící Buddha byl zhotoven v 19. století, kdy moc třímal ve svých rukou Rama III. Socha je vyrobena z cihel překrytých lakem, sádrou a plátkovým zlatem, proto se také celá blýská a vábí oči chtivých pozorovatelů.

Při pohledu na Buddhova chodidla uvidíte pravé a nefalšované zdobení perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy. Pověsti praví, že pokud vhodíte do každé ze 108 připravených bronzových misek minci, získáte zvláštní buddhistické zásluhy.

Nejen ležící Buddha láká turisty ze všech koutů světa. Ve Wat Pho můžete navštívit i centrální svatyni, která je vyzdobena opracovanými pískovcovými panely s vyobrazením Ramakienu. Zvláštní péči si umělci dali s dveřmi, které jsou vykládané jemnou perletí. V chrámu navíc naleznete na 91 (někdy se uvádí 95) čedý – pagod s ostatky, z nichž nejvýznamnější byly věnovány prvním králům dynastie Chakri. Chrám Wat Pho byl předurčen Ramou III. k centru výuky a thajci je proto chrám považován za první veřejnou univerzitu. V komplexu také sídlí společnost zaměřená na tradiční thajské masáže a aplikace léčivých rostlin.

Smaragdový Buddha ve Wat Phra Kaeo

Chrám smaragdového Buddhy je nejvýznamnějším chrámem v Thajsku. Počítá se také k nejúžasnějším stavbám, které může země nabídnout. Při jeho návštěvě vás okouzlí nádherná výzdoba a pozoruhodná péče, kterou thajci vynaložili na jeho stavbu.

Z celého komplexu přímo čiší neotřesitelná víra lidí v buddhistické náboženství a ve vlastní národ. Od roku 1784, kdy byl chrám dostavěn, prošel mnoha rekonstrukcemi, které jej obnovily a trochu i „vylepšily“ a zachovaly ho tak až do dnešních dní.

Největším lákadlem pro turisty je Smaragdový Buddha. Malá soška ze zeleného jadeitu (není to smaragd, jak by se podle názvu mohlo usuzovat) je nejsvětějším vypodobněním samotného Buddhy v celém Thajsku. Soška je vysoká 66 cm a v základně měří 48 cm. Najdete ji v Královské kapli na zlatém podstavci, kde je také třikrát ročně převlékána samotným králem. V létě na ní uvidíte korunu s drahokamy, v zimě zlaté roucho a v období dešťů klášterní roucho a čelenku.

Komplex chrámu se skládá z několika ojedinělých budov, které vás oslní množstvím zdobného zlacení, lakovaných barevných dlaždic a vykládanými okny. Vedle Královské kaple můžete navštívit Královský Pantheon, který je obklopen mužskými a ženskými, napůl lidskými postavami. Při jeho prozkoumání tu naleznete sochy králů dynastie Chakri, knihovnu, ve které je uložena Tripitaka – hlavní pramen buddhismu a také Phra Si Ratana s Buddhovým popelem.

Legenda o Smaragdovém Buddhovi

Současně s objevením sošky se v zemi událo několik zázraků. Král Chiang Mai proto vyslal armádu slonů, aby ji přivezli. Zvířata, která vezla sošku, ale zcela náhle odmítala po cestě pokračovat. Na tomto místě byl vystavěn chrám a transport se vrátil do Lampangu. Roku 1785 byla soška přenesena na svoje nynější místo.

Zlatý poklad chrámu Wat Traimit

Chrám Wat Traimit skrývá ve svých útrobách pravý poklad. Naleznete tu jedinečnou, oslnivě zářící a tři metry měřící sochu z masivního zlata, která váží 5,5 tuny. Je zároveň i největší zlatou sochou Buddhy na světě. Její vznik se datuje do 13. století. V 18. století byla zamaskována sádrou.

V průběhu let se ale na ni pozapomnělo a byla znovu „objevena“ čirou náhodou, když ji dělníci objevili ve skladu. Při nehodě jeřábu, který ji stěhoval, se totiž odloupl kus sádry. Chrám samotný pochází ze 13. století. Naproti němu je umístěna socha zakladatele nového chrámu pro Zlatého Buddhu – opata Reva, která je pokryta plátkovým zlatem

Nenechte si ujít

Do parku Erawan

 

Pokud si budete chtít odpočinout od historických a kulturních zážitků, můžete se vydat do tohoto nádherného parku přeplněného lesy a vodopády. Nádherné scenérie z vrcholu vodopádu Erawan by neměly ve vašem album chybět. V okolí se můžete vydat i do jeskyně Phar That plnou krápníků a „podzemního“ bohatství.

 

Vznášející se jeptišky u Kwai Noi

 

Na břehu řeky Kwai Noi můžete navštívit Chrám koupající se mnišky. Zhlédnete tu neuvěřitelné vystoupení místních jeptišek, které se „vznáší“ a meditují na nehybné hladině chrámového jezírka. Po představení se můžete podívat do malého muzea, ve kterém jsou uloženy starověké předměty nalezené v okolí.

 

Na největší ostrov Thajska – Phuket

 

Phuket je největším ostrovem Thajska a zároveň se stal jednou z nejnavštěvovanějších oblastí pro turisty v jihovýchodní Asii. Jeho přejití vám zabere relativně hodně času, protože je 48 km dlouhý. Budete za to ale odměněni nádherným panoramatem, kde v popředí bude bělostný písek plynule přecházející v azurové moře

 
Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Thajska

Cestovní Kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Thajsko:

 

Velký okruh severním Thajskem
Ta nejkrásnější místa severního Thajska poznáte během 16-ti denního zájezdu, ve kterém mj. zavítáte do paláce králů nebo navštívíte horský kmen Akha.

 

Národní parky s pobytem u moře
Během 14 dní navštívíte plovoucí trhy, světoznámý most železnice smrti, projdete se po překrásných národních parcích a nakonec si odpočinete u sluncem prohřátého moře.

 

Austrálie – Thajsko
Melbourne, Albury, Canbera, cestování velkou zaoceánskou lodí – to jsou lákadla tohoto 18.denního zájezdu, který vás provede od krás Austrálie po skvosty thajských ostrovů.

 

Čtěte dále

V pokračování článku se vydáme za návštěvou dalších skvostných chrámů Thajska. Podíváme se do chrámu bílého slona Wat Phra That Doi Suthep, prozkoumáme relikvie ve Wat Mahathat a „pohladíme“ tygry v Tygřím chrámu. O těchto zajímavostech si v sekci Exotika budete moci přečíst již za týden.

 

Anketa
Líbil se Vám tento článek o chrámech?
Ano, líbil se mi moc
91.2 %
Ano, ale mohl být detailnější
2.2 %
Ani ano, ani ne
2.9 %
Nelíbil, byl moc dlouhý
1.5 %
Nelíbil, téma mě nezaujalo
2.2 %
Celkem hlasovalo 136 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků