Hlavní obsah
Rozvaha je v silničním provozu sice dobrá vlastnost, ale trocha rychlosti někdy také neškodí. Želvy přecházející silnici by o tom mohly vyprávět. Foto: Kevin Stanchfield (Flickr)

Bizarní zákazy: Co turisté někde nesmějí? Žvýkat nebo se líbat na nástupišti

Za krmení holubů můžete v Benátkách dostat pokutu až pět set eur, v Singapuru vás zase mohou pokutovat za to, že na ulici žvýkáte. A ve Spojených státech si na problém zaděláte v případě, že do země přivezete oblíbené vejce s překvapením. Podívejte se na ty nejbizarnější zákazy a nařízení, se kterými se můžete na cestách potkat.

Rozvaha je v silničním provozu sice dobrá vlastnost, ale trocha rychlosti někdy také neškodí. Želvy přecházející silnici by o tom mohly vyprávět. Foto: Kevin Stanchfield (Flickr)
Bizarní zákazy: Co turisté někde nesmějí? Žvýkat nebo se líbat na nástupišti

Některé jsou absurdní na první pohled, jiné mají základ v odlišné kultuře. Tak jako tak u nepoučených turistů buď vzbudí úsměv na tváři, nebo nechápavé pozvednutí obočí. Nicméně je rozhodně na místě tato nařízení neignorovat. Proč si kazit dovolenou zbytečnými nepříjemnostmi?

Francie – líbání způsobuje zpoždění vlaků!

Jestliže cestujete z Francie vlakem, dejte si pozor na to, kde svou lásku políbíte na rozloučenou. Rozhodně by to nemělo být nádraží, tam se něco takového totiž nesmí. Zákonodárci tímto předpisem chtěli omezit zpožďování odjezdů vlaků zdržovaných líbajícími se milenci. Zákaz platí dodnes, avšak jeho porušení se nijak netrestá.

Překvapení! Ale rozhodně ne v USA!

Spojené státy zakazují návštěvníkům leccos, přísná pravidla mají pro dovoz různých druhů ovoce. Důvodem jsou především obavy ze zavlečení cizokrajného hmyzu na území Severní Ameriky, ale také možnost požití jedovatých částí. Například ze slupky jamajského plodu aki se lze otrávit.

Zatímco u ovoce se dají příčiny zákazů pochopit, u některých jiných potravin spíše zarážejí, platí to třeba pro u nás tak populární čokoládová vejce s překvapením. Hračka uvnitř z nich dělá populární pochoutku středoevropských dětí. Jestliže se vejce však pokusíte převézt do USA, můžete dostat pokutu. Obsahuje totiž „předměty bez výživové hodnoty“, což zapovídá zákon z konce třicátých let dvacátého století.

Několik států USA značně omezuje koupání v přírodě kvůli tomu, že ve vodě je možné se utopit.

Foto: Public Domain Image

Za žvýkání pokuta, vítejte v Singapuru!

Singapur patří k zemím, které v poslední době lákají záplavy turistů. Kdyby každý z nich vyplivl na ulici žvýkačku, asi by tamní ulice nevypadaly úplně ukázkově, proto v zemi raději zakázali žvýkání úplně. Jedinou výjimku představují žvýkačky pomáhající odvykání kouření. Na ně ovšem musíte mít od lékaře vystavené potvrzení. Bez něj zaplatíte pokutu. Jak ale asi singapurští policisté zjišťují, zda odvykající kuřák má v ústech žvýkačku odvykací, či nějakou úplně jinou?

Singapurci kromě toho zapovídají lidem na svém území kupříkladu plivat, krmit ptáky, na některých turisticky atraktivních místech se nesmí konzumovat páchnoucí druhy ovoce, které by odérem mohly obtěžovat okolí.

Amerika je země dlouhých silnic, dálnic a prý i neomezených možností. Různých omezení ovšem státní úřady vydávají požehnaně.

Foto: ESO travel

V Evropě nekrmte holuby a netančete na schodech

Ptáci to s krmením mají složité nejen v Singapuru, ale i na některých místech v Evropě. Italské Benátky sice řeší především problém se zvyšováním hladiny moře, nicméně bojují také proti znečišťování svých památek. Proto se jejich krmení trestá pokutou 500 eur. Holubi tak pro bezpracnou potravu musí létat za hranice města.

Pokutu zaplatí i ten, koho přepadne nutkání tančit na Španělských schodech pod kostelem Nejsvětější Trojice v Římě. Tento zákaz není tak nesmyslný, jak vypadá. Mladí lidé tu často předváděli všemožné pohybové kreace, aby si jich všimli v okolí tvořící umělci a nabídli jim pózování pro svá díla. Projít schodištěm u Španělského náměstí tak mnohým kolemjdoucím působilo těžkosti.

Podivné zvyky mají lidé na Čukotce:

Prosím, buďte opatrní. Na plotě nestůjte, neseďte, nelezte a nenahýbejte se přes něj. Jestliže upadnete, zvířata by vás mohla sníst, což jim může způsobit zdravotní problémy. Děkujeme.

Foto: tenioman (Flickr)

Bikiny jsou v Emirátech zapovězené

Těžkosti mohou mít i nudisté na dovolené v Polsku. V přísně katolické zemi našich severních sousedů se totiž koupat jen tak v Adamově rouše nesmí. Na Grenadě, na ostrůvku ležícím severně od východní poloviny venezuelského pobřeží, se předpisy také zabývají plavkami. Konkrétně tím, kde se v nich rekreanti mohou promenádovat. Na pláži to samozřejmě jde. Jakmile v nich však zamíří do obchodu kousek za pobřeží, zakročí pořádková služba.

Na některých místech ve Spojených arabských emirátech se ženy nemohou ukázat ani v bikinách. Zatímco ve většině muslimských států jako v Egyptě, Tunisku či Turecku to turistky povolené mají, v SAE nikoliv, případné opalování „nahoře bez“ dokonce hrozí velkým průšvihem.

V exotických zemích se můžeme setkat se zvláštními pravidly stolování, ale také s netradičními restauračními zařízeními: Nejdivnější restaurace planety: Dejte si jídlo v obří rakvi nebo pod vodou

V okolí Rudého náměstí by se nikdo neměl projíždět ve špinavém autě. To se podle vyhlášky v Moskvě nesmí.

Foto: ESO travel

Nesmrkat, nekouřit, nepít alkohol

Pohoršené pohledy Asiatů při spatření na veřejnosti smrkajícího cizince patří ke známým kulturním faux pas. V Japonsku a některých jemu blízkých zemích se takové jednání považuje za neslušné, na rozdíl třeba od plivání na zem i na těch nejvznešenějších místech.

Vyloženě zakázáno je například v Rusku nově od června kouření na veřejném prostranství, zákaz viditelného pití alkoholu v USA známe z amerických filmů plných lidí popíjejících z lahví zabalených v neprůhledných sáčcích.

Před výletem do ciziny se raději pečlivě informujte o tom, jaké zákazy obsahují zákony a vyhlášky států, do nichž hodláte cestovat. Ušetříte si trapné momenty, v některých případech i nepříjemnou pokutu.

Inzertní sdělení: Vyjeďte na dovolenou svých snů!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

Kuba - last minute!

Užijte si horké léto už na konci března! Poleťte s námi do Karibiku, na Kubu, do letoviska Varadero, které vás okouzlí. Luxusem, krásnými plážemi a perfektním zázemím pro vodní sporty.

Mayská riviéra!

Vydejte se na začátku dubna do Mexika! Mayská riviéra - to jsou krásné pláže, ale i blízkost unikátních mayských památek. Poznejte Mexiko, ideální destinaci pro plážovou i poznávací dovolenou!

Zaleťte si na Grenadu!

Idylický, turisty dosud neobjevený ostrovní stát s úrodnými poli, deštnými pralesy pokrývajícími pohoří, řekami a vodopády, které se řítí z útesů nad plážemi s bílým pískem.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejstrašidelnějších místech světa, o Kolmanskopu, městě v poušti nebo o Brazílii, zemi sexu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Porušili jste někdy v zahraničí zákaz, o jehož existenci jste neměli tušení?
Ne, vždy se na cestu pečlivě připravím.
16.5 %
Ne, měl(a) jsem štěstí.
30.8 %
Ano, ale prošlo mi to.
50 %
Ano, výsledkem byla pokuta.
2.7 %
Celkem hlasovalo 516 čtenářů.

Dopravní značky v zahraničí

Značení v cizině leckdy zakazuje zvláštní věci. Také upozorňuje na zvláštní jevy pro Čechy, Moravany a Slezany ne zcela běžné. Zvykli jsme si v cizích krajích vídat výstražná znamení varující před možným střetem se soby, losy, vepři a spoustou jiných živočichů. Někde ale upozorňují na zvýšený výskyt přecházejících seniorů či prodejných žen (s tím se lze setkat v Itálii v okolí města Trevisa).

Vedle toho se můžeme na zahraničních silnicích setkat se značkami jako „připravte se na překvapení na silnici“ či takové, jež varují před stromy rostoucími na vozovce. Australané též chrání rozmnožující se klokany speciální výstražnou značkou označující reprodukční oblast.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků