Hlavní obsah
Italské Alpy – hory, které si zamilujete. Foto: Shutterstock

Italské Alpy – hory, které si zamilujete

Chcete si zalyžovat bez čekání ve frontách, užít si upravených sjezdovek i nadstandardního servisu a vychutnat si báječnou kuchyni? Pak si naplánujte zimní dovolenou v italských Alpách.

Italské Alpy – hory, které si zamilujete. Foto: Shutterstock
Italské Alpy – hory, které si zamilujete

 Itálie je královnou zimních sportů

Těšit se zde můžete na bezpočet lyžařských středisek, která se o své lyžaře i milovníky dalších zimních sportů starají přímo královsky. Pokud k tomu navíc připočtete přírodní krásy Dolomit, které lze jen těžko srovnávat s jakýmkoli dalším pohořím na světě, proti evropskému průměru velmi vysoké procento slunečních dní, a tedy i azurově modré oblohy, pestrou paletu míst určených k zábavě a relaxaci, nezbývá než konstatovat, že Itálie má rozhodně co nabídnout.

Komu jsou naše sjezdovky úzké a příliš krátké, ten si v italských Alpách přijde na své. Sjezdovky tu dosahují délky několika kilometrů a je možné si vybrat ze všech druhů obtížností, takže se začátečník naučí krásné oblouky a naopak profesionál si užije jízdu na maximum. Díky přítomnosti ledovců a vysoké nadmořské výšce zde můžete lyžovat po celé zimní období. Itálie je navíc i hlavní výrobnou umělého sněhu v Evropě, a tak se prakticky nestane, že by sjezdovky neměly sníh. Ve většině případů se tedy dočkáte a budete si moci užít sjezdovky s manšestrem.

Lyžařské areály jsou vybaveny dostatkem nejmodernějších, často sedačkových lanovek, které vás vyvezou až na samé vrcholky italských Alp. Naskytne se vám tak jedinečná možnost se rozhlédnout a pokochat se krásnými výhledy na zasněžené hory i města. Upravené sjezdovky mají i přehledné značení. Kromě lyžování či běžkování můžete vyzkoušet horolezectví na zamrzlých vodopádech, jízdu na sněžných skútrech a mnoho dalších zimních sportů a radovánek.

Přehledné značení a skvělé podmínky na lyžování - Itálie.

Foto: K. Davidová

 

Dolomiti Superski  

Lyžarská oblast Dolomiti Superski, nacházející se v provincii Trentinona na severu Itálie, je jedničkou mezi zimními lyžařskými oblastmi, a to díky své velké rozloze a překrásné přírodě. Ostatně zalyžovat si v prostředí světového přírodního dědictví UNESCO má jistě něco do sebe. Ne náhodou je tato oblast pravidelným hostitelem závodů Světového poháru.
Velmi výhodná je možnost lyžování ve všech 12 střediscích na jednu permanentku. Čtyři z nich – Val Gardena, Val di Fassa e Carezza, Alta Badia a Arabba / Marmolada – tvoří lyžařský okruh Sella Ronda, vedoucí kolem masivu Gruppo del Sella. Zahrnuje 280 sjezdových tratí o celkové délce na 410 kilometrů a 170 přepravních zařízení. Můžete jej absolvovat oběma směry – buď kratší, zelenou trasou, měřící 39 kilometrů, nebo protisměrnou, oranžovou trasou, která je o 3 kilometry delší.
Ať již jste milovníci sjezdového lyžování, snowboardingu, či upřednostňujete poznávání okolí na běžkách, věřte, že tady najdete vše, co potřebujete pro své sportovní nadšení.

Dolomity a jeho úžasné scenerie - Val Gardena, Dolomiti Superski.

Foto: Shutterstock

 Skirama Dolomiti

Skirama Dolomiti / Adamello Brenta leží v severozápadní části Trentina. Táhne se od brennerské dálnice a pokračuje téměř 100 kilometrů na západ.
Komplex, zahrnující oblasti Marilleva – Folgarida, Madonna di Campiglio a Pinzolo, Paganella, Folgaria – Lavarone i Tonale – Ponte di Legno, je věhlasný především skvělou kvalitou vleků, sjezdovkami nejrůznější obtížnosti, širokou škálou zimního sportovního vyžití, svou vstřícností k požadavkům návštěvníků a v neposlední řadě krásnou a nenapodobitelně podmanivou přírodou. Sjezdovky jsou situovány v nadmořských výškách až do 2 500 metrů v Madonně di Campiglio, či dokonce do
3 000 metrů v PassoTonale.
Ovšem ani jinak se tu nebudete nudit. Můžete si zahrát tenis, bowling, zaplavat si v bazénu, zabruslit si, sáňkovat, zkusit paragliding a pak se usadit v některé z místních pizzerií či restaurací.

Průsmyk Passo Tonale nabízí díky propojení se sousedním Ponte di Legno velmi rozmanité terény.

Foto: K. Davidová

 Alta Valtelina

Tato oblast se nachází v blízkosti hranic se Švýcarskem a skládá se ze čtyř vynikajících středisek, kterými jsou Livigno, Bormio, San Colombano a Santa Caterina. Dlouhá údolí, která jsou přirozeně včleněna mezi horské masivy převyšující z velké části 3 000 metrů, a na 210 km skvěle upravených sjezdovek.
V Bormiu navštivte krytý termální bazén s vodou o teplotě 38 °C a venkovním bazénem s výhledem na zasněžené Alpy. Do Livigna zase vyrazte za skvělými nákupy v bezcelní zóně nebo na procházku po městské promenádě, plné stylových italských obchůdků. Projeďte se tu zasněženými pláněmi na koních nebo v autě či na skútru po zamrzlém jezeře.
Svahy ve středisku San Colombano jsou neustále poloprázdné a nezřídka s poměrem jednoho lyžaře na kilometr. Tento areál je neprávem často opomíjen, nabízí však výborné lyžařské podmínky. Navíc je i rájem pro vyznavače freeridu. Santa Caterina nabízí – díky své jedinečné poloze přímo v Národním parku Stelvio – úžasné turistické trasy romantickou přírodou.

Livigno má status bezcelní zóny, krásnou přírodu a ideální svahy na lyžování.

Foto: K. Davidová

 Vyberte si svou dovolenou včas

Alpy však nejsou nafukovací. Právě počátkem října je nejvyšší čas zauvažovat o výběru zimní dovolené a objednat si vše, co potřebujete. Zejména pokud plánujete lyžování v době vánočních svátků, ale i chystáte-li se cestovat s rodinou či ve skupině.

 Nepodceňujte pojištění

Ne všichni odjíždějí do hor pojištěni, což je velká chyba. Riziko úrazu je v zimě totiž podle statistik daleko vyšší než v létě. I když počet zodpovědných lyžařů každým rokem stoupá, stále se najde dost těch, kteří při výjezdu do zahraničí cestovní pojištění podceňují a často spoléhají na členství naší země v Evropské unii. Jenže evropský průkaz zdravotního pojištění náklady na případné ošetření nepokryje – uplatnit jej lze jen ve státních zařízeních a nese s sebou i nemalou spoluúčast.
Avšak nejde jen o vlastní zranění. Nejsou ojedinělé případy, kdy český lyžař zaviní zranění zahraničního sjezdaře.
Pokud dojde k úrazu – ať už jej zaviníte vy, nebo někdo jiný–, policie následně zpravidla zahájí šetření. A škody mohou jít až do miliónů. Podobně jako u dopravních nehod je potřeba celou událost řádně zdokumentovat a nic nepodepisovat a neprodleně kontaktovat asistenční službu. Tyto první kroky jsou důležité pro úspěšné prosazení nároků poškozených a také pro to, aby skutečný viník dodatečně okolnosti kolize nezkreslil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků