Hlavní obsah

Menorca: Španělský ostrov, který netouží po davech turistů

Novinky, Jan Janula

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Španělský ostrov Menorca není (záměrně) ani zdaleka tak navštěvován jako sousední Mallorca, které místní s pohrdáním říkají „fabrika na turisty“. Ne že by si jich nevážili, jen chtějí, aby jich nebylo moc, i proto je kapacita hotelových lůžek strikně limitována.

Foto: Shutterstock

K nejoblíbenějším plážím ostrova Menorca patří Cala Mitjaneta na jižním pobřeží.

Článek

Talayoty jsou zahaleny rouškou tajemství

Navíc všude platí úplný zákaz staveb výškových budov. Tato omezení jsou dána i tím, že celé území vyhlásilo UNESCO za Světovou biosférickou rezervaci díky skutečnosti, že tři čtvrtiny rozlohy zaujímá původní příroda, zásahy lidí jsou minimální nebo žádné. Další raritou jsou záhadné pozůstatky staveb různého původu starých bezmála 3000 let. Nejstarší, talayoty, vznikly kolem roku 1400 př. n. l., mají tvar kuželovité věže a dosahují až dvanáctimetrové výšky. Pravděpodobně plnily obrannou funkci, ale existuje hypotéza, že sloužily k ukládání cenných či sakrálních předmětů, i další teorie, ale nedochovaly se žádné stopy, takže zůstanou asi navždy záhadou. Stejně tak na tom jsou další díla, navetas připomínající převrácenou loď a taulas, dva obrovské kamenné bloky, položené na sebe tak, aby celek tvořil velké písmeno T. Všechny stavby jsou unikáty, nemající ve světě obdoby. To samé lze říci i o labyrintu nízkých kamenných zdí, rozdělujících krajinu na čtvercovité parcely, délka se odhaduje na 15 tisíc kilometrů.

Foto: Shutterstock

Archeologická lokalita Torre d'en Galmés přitahuje milovníky historie.

Menorca nadchne také cyklisty

Z geologického hlediska je ostrov Menorca velmi rozmanitý. Hornatější severní pobřeží má červeně zbarvený hrubý písek a bývá těžko přístupné, jižní nabízí neopakovatelný pohled na malé pláže, ukryté v romanticky vyhlížejících zálivech pod strmými útesy. Kombinace skalních útvarů s bělostným a jemným pískem a čistým mořem je pastvou pro oči. Místa, kde vlny vytvořily podmořské jeskyně, se staly rájem potápěčů. Ve vnitrozemí se malé kopce střídají s úrodnými rovinami, nejvyšší hora Monte Toro je vysoká pouze 358 metrů. I proto je ideálním dopravním prostředkem kolo. Celý ostrov není problém objet od západu na východ, navíc si lze udělat přestávku v malebných vesničkách, kde se zastavil čas, třeba v Mercadalu či Ferreries. Cestou se určitě někde vynoří nějaká malá, zastrčená pláž, kam lze bez problémů sjet ze silnice a osvěžit tělo…

Foto: Shutterstock

Menorca vyniká nádhernou krajinou, úžasně čistým mořem a pohodovou atmosférou.

Obyvatelé po sobě házejí skořápky

Událostí roku na Menorce je Svátek svatého Jana, místního patrona. Velkolepé oslavy začínají už dva dny před ním nezávazným veselím v ulicích, hodně obchodníků zavírá krámy, nebo si dají židli před dveře. Pije se hlavně místní specialita, menorský gin s citronovou limonádou. Tento lahodný mok konzumují všichni, a to naprosto všude, i v garážích, z nichž se přechodně stanou bary. Davy lidí proudí městem a baví se. Třeba tím, že po sobě házejí skořápky lískových ořechů. Kupují je přímo na náměstí v libovolném množství, například v pytlích na mouku. Lítý boj mezi vlastníky „biologických zbraní“ vzplane ve chvilce a kdekoli. Obětí ataku se může stát kdokoli, i nezaujatý pozorovatel. Jedinou komplikací je vytřást si je z vlasů…

Foto: Shutterstock

Město Ciutadella de Menorca okouzlí zejména skvostnou radnicí v těsné blízkosti přístavu.

Před koněm uskakují na poslední chvíli

Dne 24. června, ve světcův svátek, slavnost graduje, v poledne se před radnicí koná honosná promenáda na koních. Jezdci mají pestré, bohatě zdobené kroje, okázalost španělské povahy je znát. Po skončení defilé začíná závod, jaký asi nikdo v životě neviděl. Jezdci se seřadí poblíž tribuny, v ruce drží jakési kopí. O pár set metrů dál je muž s píšťalkou, na jeho znamení koně vyrazí cvalem dopředu. Diváci netvoří žádnou uličku, jak by se dalo čekat, naopak, v poslední chvíli uskakují před pádícími zvířaty, zřejmě chtějí manifestovat odvahu. Úkolem jezdce je trefit kopím malý terč, asi 5 cm v průměru. V tak velké rychlosti jde vpravdě o husarský kousek a také se zdaleka ne všem podařil.

Foto: Shutterstock

Svátek svatého Jana zde slaví naprosto unikátním způsobem.

Po každém úspěšném pokusu začne obrovský lidský hrozen tleskat, skákat, zpívat, pískat, dupat, prostě všemožně dávat najevo radost z tohoto výkonu. Na řadu ale přijdou i neméně zajímavé dovednostní soutěže – jízda bez držení zády k hlavě koně, cval, při němž se jezdci obejmou v pase a oři pádí vedle sebe a mnoho dalších. Po skončení show se zábava opět přesune do ulic, aby pak před úsvitem zakončil tento svátek velkolepý ohňostroj. Celé toto představení se koná hlavně v druhém největším městě Ciutadelle, patrně nejznámějším letovisku. Ovšem ani zde nenajdeme kilometry dlouhé pláže, jejich vyznavači musí zamířit jinam. Ale hodně těžko se jim někde jinde povede mít sice malou pláž, avšak čistě jen pro sebe…

Inzertní sdělení:

www.travelportal.cz  Celý svět na jedné adrese!

Výběr článků

Načítám