Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Žebříček zemí s nejsilnějšími pasy vede Japonsko, ČR je devátá

Pokud někdo vášnivě rád cestuje, pak je pro něj nejvýhodnější vlastnit japonský pas, který svému držiteli umožňuje dostat se bez víz do 191 zemí světa. Plyne to ze žebříčku nejužitečnějších cestovních dokladů, který každoročně sestavuje britská poradenská firma Henley&Partners.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Žebříček zemí s nejsilnějšími pasy vede Japonsko, ČR je devátá

Japonsko se dostalo na první místo žebříčku už potřetí za sebou, na druhém místě ho v těsném závěsu následuje Singapur, s jehož pasem se dá bezvízově dostat do 190 zemí. O třetí místo se dělí Jižní Korea a Německo (189 zemí).

„Dominance asijských zemí na předních místech je jednoznačným argumentem svědčícím o výhodách otevřené politiky a vzájemně výhodných obchodních dohod,” uvedl šéf firmy Henley&Partners Christian H. Kaelin.

„Existuje například jednoznačná provázanost mezi bezvízovým cestováním a svobodným investováním... Země, které mají vysokou investiční svobodu, mají obecně i silnější pasy,” uvedli politologové Ugur Altundal a Ömer Zarpli, kteří data o užitečnosti cestovních dokladů analyzovali.

Nejhůře je na tom Afghánistán

Česko je v rámci žebříčku společně s Novým Zélandem, Maltou, Kanadou a Austrálií na devátém místě — pasy těchto států umožňují svým držitelům bez víz vycestovat do 183 zemí.

Poslední se v pasovém žebříčku umístil Afghánistán, jehož občané mohou bez víz vycestovat pouze do 26 zemí. Do méně než 40 zemí se bez víz dostanou rovněž občané Iráku (28), Sýrie (29), Pákistánu (32), Somálska (32), Jemenu (33), Libye (37). Nepálu (38), Palestiny (38), Severní Koreje (39) a Súdánu (39).

Země s nejsilnějšími pasy
1. Japonsko
 191 zemí
2. Singapur
 190 zemí
3. Německo, Jižní Korea
 189 zemí
4. Finsko, Itálie
 188 zemí
5. Dánsko, Lucembursko, Španělsko
 187 zemí
6. Švédsko, Francie 186 zemí
7. Švýcarsko, Portugalsko, Nizozemsko, Irsko
 185 zemí
8. USA, Velká Británie, Norsko, Řecko, Belgie  184 zemí
9. Nový Zéland, Malta, Česká republika, Kanada, Austrálie
 183 zemí
10. Slovensko, Litva, Maďarsko
 181 zemí
Zdroj: Henley Passport Index
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků