Hlavní obsah
Kostel Notre-Dame des Laves Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Zázrak, nebo náhoda? Kostel, který obtekla láva, vzbuzuje emoce dodnes

Réunion je převážně francouzsky hovořící ostrov v Indickém oceánu. Leží jen nějakých 200 kilometrů od turisticky oblíbenějšího Mauricia. Zajímavostí se na něm však nachází výrazně více než na plážovém ráji - vyjma nejmladší pláže na světě stojí za zmínku i kostel, který přesně před 40 lety doslova obtekla láva. Náhoda či zázrak? Ať tak či onak, kostel Notre Dame des Laves byste měli vidět na vlastní oči.

Kostel Notre-Dame des Laves Foto: Jakub Kynčl, Novinky
Zázrak, nebo náhoda? Kostel, který obtekla láva, vzbuzuje emoce dodnes

Psal se duben 1977 a vesnice Piton Sainte-Rose ležící na východním pobřeží Réunionu musela být po erupci jednoho z nejaktivnějších vulkánů světa evakuována. Piton de la Fournaise začal soptit obrovskou silou a bylo jasné, že se jeho řádění bez škod neobejde.

Kostel Notre-Dame des Laves

Foto: Profimedia.cz

Láva putovala přes vesnici směrem do moře a ničila vše, co jí stálo v cestě. Tedy skoro vše. Po zničení několika domů a policejní stanice stál v cestě místní kostel.

Pohled z kostelu ven.

Foto: Taťána Marenčíková, Novinky

Zpočátku to vypadalo, že je osud kostela zpečetěný. Láva vtekla přední částí do kostela a místní už se viděli, jak staví nový kostel. Jenže pak se tok lávy směrem dopředu zastavil, rozdvojil se a začal budovu obtékat. Těžko říci, zda byla budova tak geniálně postavena, ale místní měli jasno - šlo podle nich o boží znamení.

Interiér lávového kostela je strohý, lidé sem chodí kvůli příběhu starému 40 let.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Kostel byl jako jedna z mála budov ve vesnici posléze opraven a přejmenován na Notre Dame des Laves (Kostel lávové Panny Marie). Z vesnice toho před čtyřmi desítkami let mnoho nezbylo. A právě kostel je nyní jedinou atrakcí, za kterou sem turisté jezdí. Skromný interiér kostela je plně vyvážen ztuhlou lávou kolem kostela, která dává tušit, co se tehdy dělo.

Kostel je povinnou zastávkou při cestě kolem ostrova. Ať už je krásně a nebo je průtrž mračen jako na snímku.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Vulkán Piton de la Fournaise je oblíbeným cílem turistů celoročně. Když je sopka v klidové fázi, míří turisté nelehkou cestou až k vrcholu. A pokud soptí, což je poměrně často, vyráží po setmění pozorovat výjimečnou ohnivou scenerii do okolí sopky. A pokud by vás zajímalo, kdy naposledy Piton de La Fournaise soptil, odpověď je jednoduchá - nejnovější erupce probíhá právě v těchto dnech...

Záběr na sopku Piton de la Fournaise ze soboty 22. července

Foto: Profimedia.cz

Jak na Réunion

Z Prahy se na Réunion dostanete nejsnáze přes Paříž s aerolinkami Air France. Zpáteční letenky se pohybují okolo 22 až 26 tisíc korun, v závislosti na přesném termínu. V Paříži musíte přejet na jiné letiště, avšak pro držitele letenky Air France je k dispozici bezplatná doprava autobusem mezi letišti Charlese de Gaulla a Orly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků