Hlavní obsah
Expozice byla v minulosti k vidění v Londýně či Berlíně. Foto: Roman Zvarič

Zámek Pillnitz u Drážďan zve na procházku vánoční zahradou s tisícovkami tančících světel

Park zámku Pillnitz se v předvánočním období proměnil v kouzelnou pohádkovou krajinu. Každý den po setmění se zde můžete vydat na tajuplnou cestu, na níž temnotu střídají úchvatné světelné efekty, vánoční symboly a magicky nasvícené budovy, rostliny a sochy.

Expozice byla v minulosti k vidění v Londýně či Berlíně. Foto: Roman Zvarič
Zámek Pillnitz u Drážďan zve na procházku vánoční zahradou s tisícovkami tančících světel

Zámek Pillnitz počátkem 18. století koupil saský kurfiřt August Silný pro svou nejoblíbenější milenku. Později jej nechal kompletně přestavět, dvojici reprezentativních paláců doplnily zahrady v anglickém, holandském a čínském stylu a zámek se stal letní rezidencí saského královského rodu.

Procházku zámeckým parkem je ideální spojit s návštěvou Drážďan.

Foto: Roman Zvarič

Nyní se do zámeckých zahrad nastěhovala světelná instalace, která byla v minulých letech k vidění v Botanické zahradě v Berlíně a Královských botanických zahradách (Kew Gardens) v Londýně. Zdobí asi dvoukilometrovou okružní trasu, na které se dá velice snadno zapomenout na předvánoční shon a podlehnout tajemné atmosféře hry tisíců světel a laserových paprsků.

Cínoví vojáčci i projekce motýlů

Vstupujeme na nádvoří s fontánou, která vypadá, jako by skrz ni protékalo světlo. Zdobené fasády paláců působí v záři barevných bodových reflektorů plastickým dojmem, vše doprovází podmanivá hudba. Videoprojekce na jedné z budov ukazuje tančící cínové vojáčky, na které se za doprovodu skladby Twinkle, Twinkle, Little Star snášejí hvězdy.

Světelnou expozici lze zhlédnout až do začátku ledna.

Foto: Roman Zvarič

Některé exponáty vybízejí k usazení a focení.

Foto: Roman Zvarič

Z míst uprostřed bludiště vychází tajemná záře, když se k ní vydáme, objevíme bohatě zdobenou loď posledního saského krále Fridricha Augusta III. Pokračujeme cestičkou uprostřed obřího adventního kalendáře a kolem stráně, která připomíná louku porostlou modrými žárovkami, jež poblikávají v rytmu melodie.

V různých zákoutích parku jsou více či méně vkusné světelné instalace, kde si můžeme pořídit fotografický suvenýr: na svítících lavičkách, v královském křesle, na sáňkách u vánočního stromku. Zlatým hřebem jsou obrovské zářící lekníny plovoucí na jezírku u čínského pavilonu. Na dům u dalšího jezírka se promítá projekce létajících motýlů.

Projekce motýlů patří k tomu nejlepšímu.

Foto: Roman Zvarič

Magicky působí také nápaditě osvětlený skleník s gigantickou kamélií přezdívanou Grand Dame, která sem byla přivezena z Japonska v roce 1776. Téměř dvě a půl století starý keř je vysoký 9 m a má obvod 35 m.

Světla zdobí i samotný zámek.

Foto: Roman Zvarič

Asi po půldruhé hodině přicházíme z druhé strany zpět na hlavní nádvoří, kde jsou připravené otevřené ohně pro zahřátí a poslední z půltuctu stánků, které lemují trasu (vřele doporučujeme skvělé svařené víno, punč a bratwurst). Procházka je úžasným zážitkem a skvěle navodí slavnostní předvánoční atmosféru. Pokud máte třeba cestu do Drážďan, Pillnitz je ideální zastávkou na cestě zpět. Vánoční zahrada bude otevřena do 6. ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků