Hlavní obsah
Český Krumlov je jedním z nejmalebnějších měst České republiky. Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Zámek Český Krumlov buduje zahradní muzeum, zároveň podraží vstupné

Hrad a zámek Český Krumlov, který zahájí sezónu 30. března, rozšíří v budoucnu prohlídkové trasy o zahradní muzeum, které vzniká v prostoru kuchyňské zahrady u Paraplíčka. Zakončí vyhlídkovou promenádu Horské zahrady. Informovala o tom mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Vstupné na základní prohlídkový okruh v Krumlově, Renesanční a barokní apartmány, letos památkáři zdraží z loňských 150 na 180 korun, vstup na věž ze 40 na 100 korun.

Český Krumlov je jedním z nejmalebnějších měst České republiky. Foto: Jakub Kynčl, Novinky
Zámek Český Krumlov buduje zahradní muzeum, zároveň podraží vstupné

Nejnavštěvovanější jihočeská památka loni přilákala 466 429 lidí. Prohlídky historických interiérů Horního hradu začnou na Velký pátek 30. března. Zámeckou kulturní sezónu zahájí 7. dubna historický průvod na téma Setkání pánů erbu růže u příležitosti 465. výročí sňatku Zachariáše z Hradce s Kateřinou z Valdštejna roku 1553.

„Průvod vychází z V. zámeckého nádvoří a dále pokračuje přes II. zámecké nádvoří na náměstí Svornosti, kde bude slavnostně ukončen,” řekl Milan Antoš ze správy zámku.

V plánu je řada akcí

Nabídku prohlídkových tras do budoucna rozšíří zahradní muzeum, vzniká v prostoru kuchyňské zahrady u Paraplíčka. Zakončí tak vyhlídkovou promenádu Horské zahrady. „V kolnách bude zahradní nářadí a různé příslušenství zahradního provozu od 19. století. Již v této chvíli máme soupis 1200 kusů zahradního nářadí a tento základ expozice se bude postupně rozšiřovat,” řekl kastelán Pavel Slavko. Do budoucna by rád zahradní muzeum rozšířil o ukázky provozu, jako jsou včelíny, moštárna, sušírna ovoce či bylin.

Při letošním ročníku Mezinárodního dne památek a historických sídel zpřístupní správa zámku 21. a 22. dubna zdarma expozici Konírny, letohrádek Bellarii v zámecké zahradě a vyhlídku Paraplíčko v areálu zásobního zahradnictví. Od 22. do 24. června bude zámecký areál hostit Slavnosti pětilisté růže s historickým trhem na I. nádvoří a ohňostrojem na Jižních terasách.

Na zámku se letos uskuteční také Festival komorní hudby, Mezinárodní hudební festival i Festival barokních umění. Závěr roku přinese Živý betlém na zámeckém nádvoří a Medvědí Vánoce. Sezóna na jihočeských památkách začne 30. března.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků