Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Žádná fata morgana. Egyptská oáza Fajjúm je dobře ukrytý klenot

Když se řekne Egypt, vybaví si člověk jako první pyramidy, Údolí králů nebo Abú Simbel. Nejznámější pamětihodnosti ovšem zastiňují pouštní klenot, který se nachází méně než dvě hodiny jízdy od Káhiry. Je jím rozlehlá oáza Fajjúm, v níž nechybí velké jezero, kaskádové vodopády či bujná zeleň.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Žádná fata morgana. Egyptská oáza Fajjúm je dobře ukrytý klenot

Příznivá vzdálenost od egyptského hlavního města dělá z oázy Fajjúm ideální destinaci pro jednodenní výlety. Podle serveru CNN jde navíc o jeden z dobře ukrytých klenotů země, kde si návštěvníci odpočinou od rozpálené a vyprahlé pouště a načerpají tolik potřebnou energii a klid. „Káhira je chaotická a hlasitá. Čím více se blížíte k Fajjúmu, tím tišší a čistší je krajina,“ popisuje italský kameraman Federico Corno.

„Lidé si často Egypt představují jen jako písek, pyramidy, vedro nebo Rudé moře. Už nevidí zelené farmy, výrobu keramiky, relaxaci a meditaci. Ve Fajjúmu vše zpomalí a navrací se k přirozenému rytmu života,“ myslí si Corno.

O miliony let zpět

Oáza Fajjúm, o které ve svém románu Alchymista napsal i brazilský bestsellerista Paulo Coelho, ale není oázou v tom pravém slova smyslu. Není totiž napájena z podzemního pramene, ale kanály, které do ní z Nilu přivádějí vodua a jež byly vybudovány starověkými Egypťany.

Rozlehlá oblast má návštěvníkům mnoho co nabídnout. Na jejím území se nachází například chráněný národní park Wadi El Rayan, v němž návštěvníci najdou dvě uměle vytvořená jezera s kaskádovými vodopády, které jsou považovány za ty největší v Egyptě. Tím však pestrá paleta přírodních atrakcí nekončí — dalšími jsou třeba pohyblivé duny, přírodní sirné prameny nebo muzeum pod širým nebem Wadi Al Hitan, které je od roku 2005 zapsáno na seznamu UNESCO.

Přezdívka Údolí velryb už dává částečně tušit, o co v přírodním muzeu půjde. Návštěvníci, kterých bývalo obzvláště během víkendů mnoho, si tu mohou prohlédnout stovky koster velryb, žraloků a zkamenělin zvířat a živočichů, kteří obývali planetu před miliony let.

Svlažit se mohou návštěvníci v Magickém jezeře, které si jméno vysloužilo pro jedinečnou barvu vody, jež se mění v závislosti na denní době a pozici slunce. A pohled na jezero z dun je podle mnohých skutečně jedinečný.

V noci lze zase obdivovat jasnou hvězdnou oblohu. „Písek a vysoké duny v kontrastu s barvou oblohy vytvářejí jedinečné fotky. Během léta tu můžete vidět velmi jasně mléčnou dráhu, která vypadá jako koberec z hvězd,“ popisuje egyptský fotograf Amr el Hadeka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků