Hlavní obsah
 

Výlet za tajemnými jezery Skotska

Temná tmavě modrá hladina, kamenitý břeh, chladné počasí a mlha umocňují tajuplnost skotských jezer. O některých z nich se navíc šíří strach nahánějící historky. Svojí příšerou je proslulé hlavně Lochnesské jezero.

 
Výlet za tajemnými jezery Skotska

Skotsko je prošpikováno jezery. Do místní přírody dokonale vizuálně zapadají. Jsou lemována skalami a kopci, sem tam nad nimi ční hrad nebo zřícenina odrážející se na vodní hladině. Celá scenérie pak působí až mysticky, trochu jako návrat do minulosti.

Lochnesské jezero ležící v blízkosti města Fort William není ani nejhlubší, ani největší, ale je zaručeně nejznámější. A to nejen ve Skotsku. Příšera Nessie ho proslavila po celém světě. Už desítky let se sem sjíždějí turisté, aby rozřešili záhadu její existence nebo smyšlenosti.

Ostrůvek s hrádkem Stalker v jezeře Loch Linnhe ve Skotsku.

Foto: Profimedia.cz

Jezero Loch Ness tvoří společně s jezery Loch Oich, Loch Lochy a Loch Linnhe Kaledonský kanál. Poslední ze jmenovaných jezer se rozprostírá stejně jako Lochnesské v blízkosti města Fort William, jen z jeho jižnější strany.

V zrcadle vodní hladiny se tu odráží hrad Stalker, který stojí osamocený na malém ostrůvku. Svojí zvláštní atmosférou inspiroval nejen cestovatele, ale i filmaře. Natáčel se tu například film Monty Python a Svatý Grál.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Několik „NEJ“ skotských jezer

1. S rozlohou přes 70 čtverečních kilometrů je NEJvětším skotským jezerem Loch Lomond. Někteří návštěvníci nadšeně tvrdí, že je i NEJkrásnějším.

2. NEJhlubším jezerem je Loch Morar, jehož vodní hladina je ode dna vzdálená 309 metrů.

3. Lochnesské jezero je bezesporu NEJznámějším jezerem Skotska. Příčinou je už několik desetiletí domnělá příšera, která v něm žije a jednou za čas vyděsí pár zvědavých turistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků