Hlavní obsah

Vydejte se na filmový hrad Frýdštejn

Hrad Frýdštejn - jeden ze tří na Jablonecku - možná znáte a ani o tom nevíte. Natáčely se tu některé sekvence s Milošem Kopeckým pro film Tajemný hrad v Karpatech a taky právě tady bydlely čarodějnice Helena Růžičková a Yvetta Blanarovičová (ať dámy prominou), které trápily princeznu Jasněnku, než ji vysvobodil létající švec.

Vydejte se na filmový hrad Frýdštejn

Jaromír Štětina tady při svém putování za čerty po Čechách také udělal zastávku a František Sláma to zachytil na filmový pás.

Čerty ani Jasněnku nejspíš na Frýdštejně dnes nenajdete, ale za ten kousek stoupání po velmi pohodlné cestě ze stejnojmenné vsi budete bohatě odměněni - otevře se vám úžasný výhled na romantickou krajinu, a až se vynadíváte, můžete se pustit do spletitých prostor, vytesaných přímo v pískovci.

Jestli vás okouzlí největší prostora, která mohla být stejně dobře hodovní síní Keltů či konírnou středověké posádky nebo dosud ne zcela vyčištěná studna nebo prostor kaple - to už nechám na vás.

Malíř, básník, písmák

Z Frýdštejna pocházejí i velmi zajímavé osobnosti - ve stejné hájovně se v 19. století nedlouho po sobě - ale v různých rodinách - narodili malíř Beneš Knüpfer a básník inspirovaný dekadencí Petr Kles. A kdybychom šli ještě dál proti proudu času, museli bychom se zastavit u jména sedláka, rychtáře a písmáka Jana Cejnara.

Nejenže pěšky chodíval do Prahy pro knihy, ale sám také pečlivě sepisoval kroniky, které dodnes poskytují mnoho zajímavých postřehů a dokladů tehdejšího života.

Zachránci

Historie Frýdštejna je podobná historii hradů jiných - střídali se majitelé i obléhatelé, podobná je i v tom, že když byl hrad opuštěn, stal se zdrojem levného stavebního materiálu. V čem se však frýdštejnská historie liší, to jsou lidé.

Jako by místo samo přitahovalo své zachránce - například kastelán Václav Tůma se Frýdštejnu přímo upsal. Nevím, jestli krví, ale potem určitě - víc než tři desítky let už je s hradem spjatý, a právě on s kamarády tu vyrubal vzrostlé stromy z náletu, vyhrabával desetimetrový nános listí, písku a kamenů ze studny a doufá, že i ty poslední dva či tři metry ještě zvládne a konečně se dozví, jestli je dole pramen nebo jestli to byla jen nádrž na vodu dešťovou nebo zásobárna obilí nebo místo, které skrývá něco ještě mnohem podivuhodnějšího.

Fortel zedníků v čele s Pavlem Berkou můžete obdivovat na dozděných hradbách a snahu obecního úřadu (dnes pod vedením Pavla Müllera) o zachování hradu nesignalizuje jen obecní červený prapor s markvartickým lvem, který vlaje na věži.

Rada na závěr

Kdybyste se chtěli o Frýdštejně a jeho slavných rodácích dozvědět ještě víc a kdybyste se chtěli zahledět na zdejší, svým zabarvením naprosto unikátní polodrahokamy nebo obdivovat zbytky kachlů či výzbroje, pak si k frýdštejnskému výletu přidejte ještě jednu zastávku - v Muzeu Českého ráje v nedalekém Turnově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků