Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vybíráme horské kolo: Na co se zaměřit

Nestačí vám jen jízda po cyklostezkách a zpevněných komunikacích? Rádi na kole vyrazíte i do terénu? Pak byste měli zvážit investici do horského kola. To je totiž pro jízdu v terénu uzpůsobeno tak, aby vám zajistilo maximální pohodlí a také ovladatelnost. Poradíme vám, na co se při jeho nákupu soustředit.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vybíráme horské kolo: Na co se zaměřit

Čím se vlastně liší horské kolo například od trekingového či silničního? Především robustním rámem zajišťujícím vysokou odolnost, odpruženými systémy tlumícími nárazy, širokými plášti bezpečně přiléhajícími ke každému povrchu, či vysokým počtem převodů, který zajistí dokonalou jízdu v každém terénu. Jak se ale vyznat v nabídce horkých kol v obchodech?

Odpružit, či neodpružit?

Odpružení rámu je jedním z hlavních kritérií, na něž byste se měli při nákupu zaměřit. Horská kola jsou buď pevná (tedy s odpruženou vidlicí, ale pevnou zadní stavbou), takzvaná hardtail, nebo celoodpružená (tedy full), u nichž je odpružená i zadní stavba kola.

Pevná horká kola volí především rekreační cyklisté, kteří jezdí jak v neupraveném terénu, ale i na zpevněných komunikacích či silnicích. Tato kola jsou navíc poměrně lehká a nenáročná na údržbu. Kromě toho jsou hardtail kola levnější než celoodpružená.

Jestliže jezdíte na kole především v náročném terénu, pak se jistě vyplatí investovat do kola celoodpruženého (přičemž budete muset skutečně počítat s vyššími pořizovacími náklady). Rámy full kol jsou složeny z několika dílů a ložisek, dokonalé odpružení a absorpci nárazů pak zajistí tlumič. U celoodpružených kol musíte počítat s většími nároky na údržbu, nicméně pro jízdu v terénu je takto vybavené kolo naprosto ideální a zajistí vám potřebné pohodlí.

02_duben_Zbozi_Horska kola_1

1. Kellys TNT 50 2017, od 14 536 Kč
2. Zéfal lepení, spray, 100 ml, od 139 Kč
3. Topeak Mini 20 Pro, nářadí, od 789 Kč
4. GT 2016 Karakoram 29 Comp, od 13 480 Kč
5. Topeak Dynapack, od 1 478 Kč
6. Scott Aspect 950 2016, od 13 432 Kč

Pro relax i závody

Před samotnou koupí horského kola také zvažte, jak aktivním cyklistou vlastně jste. Jestliže jezdíte spíše svátečně či o víkendech nebo dovolených a nehodláte objevovat na kole extrémně náročné terény, pak zvolte horské kolo rekreační. To vám zajistí pohodlnou jízdu, navíc za poměrně příznivou cenu.

Jestliže jste nadšeným cyklistou a na kole jezdíte pravidelně i v nepřístupném terénu, pak pro vás bude vhodné kolo sportovní. Má lehký rám a jeho konstrukce zajistí komfortní jízdu.

Pro profesionální cyklisty se nabízejí horská kola závodní. Vyznačují se nízkou hmotností a také výbavou, která je zárukou maximálního výkonu i ve velmi náročném terénu. U závodních modelů nicméně musíte také počítat s odpovídající cenou.

02_duben_Zbozi_Horska kola_2

1. Leader Fox Indian 2014, od 4 190 Kč
2. Loooqs láhev s košíkem na ovoce, 800 ml, od 340 Kč
3. Alpina Eco Lm Aqua 2016, od 6 750 Kč
4. Author Solution ASL 2015, od 8 890 Kč
5. Roswheel 11612, 3 l, od 1 690 Kč
6. Kellys Vanity 20 2017, od 9 991 Kč

Jakou zvolit velikost rámu

Velikost rámu kola, jež se udává v palcích, se logicky řídí výškou vaší postavy. Obecně platí, že pokud dospělý člověk s kolem stojí oběma nohama na zemi, měl by rozdíl mezi jeho rozkrokem a rámem kola činit 8 až 10 cm.

Horská kola pro dospělé se z hlediska velikosti označují podobně jako oblečení, tedy písmeny S (velikost rámu je 15–16 palců, hodí se pro osoby s výškou do 165 cm), M (rám 17–18 palců, výška postavy 160–170 cm), L (19–20 palců, postava 170–185 cm) a XL (21–22 palců, 185–195 cm) a XXL (výška rámu 23–24 palců, výška postavy nad 195 cm).

U dětských horských kol se řiďte především velikostí kol (a samozřejmě výškou postavy dítěte). Vyplatí se však zvolený model kola s dítětem vyzkoušet „naživo“. Především malí cyklisté začátečníci ocení, když budou moci dosáhnout nohama na zem i v případě, že na kole sedí (získají lepší stabilitu a tím i jízdní jistotu, takže si cyklistiku snáze oblíbí).

02_duben_Zbozi_Horska kola_3

Na velikosti kol záleží

Ovšem velikost rámu není jedinou veličinou, jíž se při výběru horského kola řídit. Zvážit byste vybraný model měli i podle velikosti kol. Zatímco ještě před několika lety měla kola horských kol standardně velikost 26 palců, dnes získávají na oblibě kola 29palcová (v nabídce se můžete setkat i s koly o velikosti 27,5 palce).
Kola 26palcová se vyznačují nejen rychlejší akcelerací, ale také snazším ovládáním. Naproti tomu kola o velikosti 29 palců oceníte především v terénu plném překážek. Mimochodem, není pravdou, že malé rámy musejí mít malá kola. 29palcová kola jsou oblíbená u menších rámů či dámských horských kol.

Co dalšího zvážit

Při nákupu horského kola se dále zaměřte i na následující parametry:

  • Počet převodů – horská kola mají v případě dvoupřevodníku 18–20 převodů, v případě trojpřevodníku 24, 27 nebo 30 převodů. Převody vám zajistí pohodlí při jízdě jak do kopce, tak i na rovině či v případě potřebného zrychlení apod.
  • Hmotnost – obecně platí, že čím lehčí kolo, tím živější. Horská kola sice patří k těm těžším (kvůli vybavení), nicméně dražší modely díky moderním materiálům rámů mají i s nejlepším vybavením velmi nízkou hmotnost.
  • Brzdy – na kolech najdete dva typy brzd, a to ráfkové a kotoučové. Ráfkové jsou méně náročné na údržbu, jsou levnější a také lehčí. Kotoučové (mechanické nebo hydraulické) jsou sice o něco těžší a dražší, nicméně se na ně můžete spolehnout za jakýchkoli podmínek.
  • Doplňky – nepodceňujte ani doplňující výbavu k horskému kolu. Samozřejmostí by měla být cyklistická přilba, dále se vyplatí pořídit světla, pumpičku, cyklocomputer, brašnu, případně navigaci, lahev na vodu, základní nářadí, zámek apod. Jste-li cyklistickým fanouškem, pak jistě oceníte i speciální dres.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků