Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vláda Baleárských ostrovů přijala dekret proti pijácké turistice

Vláda Baleárských ostrovů, které patří ve Španělsku k nejoblíbenějším turistickým cílům, schválila omezení konzumace alkoholu. Opatření, které tento týden vstupuje v platnost, se týká dvou oblastí na Mallorce a jednoho místa na ostrově Ibiza. Právě tam jsou podle místních úřadů už několik let největší problémy s opilými turisty, informovala španělská média.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vláda Baleárských ostrovů přijala dekret proti pijácké turistice

„Je to první norma v Evropě, která omezuje reklamu a prodej alkoholu v konkrétních turistických zónách,” citoval deník El País baleárskou vládu. „Máme též připravený plán, jak budeme o těchto omezeních informovat ve Španělsku i v jiných zemích, vysvětlíme to v Londýně i v Berlíně, spolupracujeme také s ambasádami a konzuláty. Vidí tento problém stejně jako my,” uvedl místní ministr turistiky Iago Negueruela.

Omezení se budou týkat oblasti Playa de Palma a letoviska Magaluf na ostrově Mallorca a zóny nazývané West End ve městě Sant Antoni na Ibize.

V těchto místech bude zakázáno podporovat prodej alkoholu například reklamou či nabízením slev, třeba takzvanými happy hours či dva za cenu jednoho. Nebude se tam smět rovněž prodávat alkohol v obchodech v nočních hodinách od 21:30 do 8:00. Tamní restaurace, které nabízejí „all inclusive”, budou smět servírovat k obědům a večeřím jen tři alkoholické nápoje na osobu.

Pokuty i za balconing

A zatímco tato omezení se vztahují jen na tři zóny, na celých Baleárách budou hrozit tresty za takzvaný balconing. Při této podivné zábavě se tam totiž každoročně zraní, někdy i smrtelně, několik lidí.

Balconing spočívá v tom, že mladí turisté, často pod vlivem alkoholu, přelézají z jednoho hotelového balkonu na druhý, nebo z balkonů skáčou do bazénu. Nyní za to budou hrozit pokuty od 6000 do 60 000 eur (150 000 až 1,5 milionu korun). Hotely budou mít povinnost těmto turistům ukončit ubytování.

Podle baleárského ministerstva turistiky je cílem nového dekretu mimo jiné zlepšit soužití turistů s místními obyvateli, kteří si dlouhodobě stěžují na excesy opilých návštěvníků. Už v loňské letní sezoně například zavedla podobná omezení ve vyznačených zónách radnice v hlavním městě Palma de Mallorca.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků